Remízy Rakytoviec a Badína, Podkonice vyhrali derby s Medzibrodom, Šalková zakopla

5 /

V druhom kole tretej futbalovej ligy hrali už v sobotu doma Rakytovce a zaknihovali prvý bod v súťaži po remíze s Liptovskou Štiavnicou. V štvrtej lige trošku nečakane prehrala Šalková na svojom ihrisku pod umelým osvetlením s Pliešovcami. V nedeľu sa hralo okresné derby, v ktorom Podkonice zdolali Medzibrod. Badín uhral v Hriňovej bezgólovú remízu.

III. LIGA

Rakytovce chceli v obnovenej premiére v tretej lige získať víťazstvo a duel s Liptovskou Štiavnicou začali aktívne. V 9. minúte potiahol po ľavej strane Kohút, no mieril do rúk Slaniniaka a následné dorážka Debnára letela nad brvno. Potom Ďurta prihral Debnárovi, ten sa na šestnástke otočil okolo obrancu, ale loptu opäť poslal nad bránku. V 26. minúte sa dostal k odrazenej lopte hosťujúci Praženica, nešpekuloval a z vyše 25 metrov ju napálil a tá skončila v sieti – 0:1. Domáci mohli odpovedať po polhodine hry, Solivajs posunul loptu Konderovi a po jeho strele bol už brankár prekonaný, no loptu na čiare vykopol Klačko. V 37. minúte podnikli Liptáci rýchly protiútok, pokus Koleňa však domáca obrana zblokovala na roh. Z neho sa k hlavičke dostal ešte jeden z hráčov L. Štiavnice a na čiare loptu odvrátil Solivajs. V 40. minúte po faule na Pšidu mali Rakytovčania výhodu pokutového kopu, loptu si na biely bod postavil Konder a hoci Slaniniak smer strely vystihol, lopta i tak skončila v sieti – 1:1.

V druhom polčase chceli domáci strhnúť výsledok na svoju stranu, už v 48. minúte boli k tomu blízko. Po centri Ďurtu sa lopta dostala k Telúchovi a ten ju napálil len do nohy brankára Liptákov. V 54. minúte pohrozili aj hostia, po rohu ostal nekrytý Porubän. V 60. minúte po chybe nášho mužstva sa rútil na Vaníka osamotený Kardoš, našťastie poslal loptu vedľa. Neskôr sa uvoľnil na ľavej strane útočník Rakytoviec Telúch, poslal loptu pred bránku, kde v páde zakončoval Konder, žiaľ tesne vedľa odkrytej svätyne Slaniniaka. Domáci v závere hostí zvierali a v poslednej desaťminútovke si vypracovali tri stopercentné šance. Po brejkovej akcii najprv Telúch trafial loptu do nohy brankára, po následnom rohovom kope hlavičkoval osamotený Pavlík nad brvno. V 86. minúte poslal ešte do pokutového územia center Vozár, lopta prišla k voľnému Telúchovi, ale ten ju poslal hlavou rovno do náručia brankára. Minútu pred koncom zápasu po ďalšom centri Kondera hlavičkoval Hudek, no ani jeho šanca gólom neskončila a lopta preletela vedľa žrde. Rakytovce i napriek snahe gól nestrelili a tak si body s Liptákmi podelili. Z tohto stretnutia sú aj fotografie.

Tréner Rakytovce Daniel Vernarský hodnotil duel pre klubovú facebookovú stránku nasledovne: „Vyhoreli sme na nepremieňanie šancí. Napočítali sme ich desať, ale chýbala dôslednosť v koncovke. Mohli sme vyhrať, streliť štyri až päť gólov, súper nám dal gól po štandardke, neskoro sme dostúpili hráča a padla mu tam taká plávajúca strela, nuž bohužiaľ. Chlapcom však nemám príliš čo vyčítať, makali, hrali dobre, snažili sa hrať konštruktívne, dostali sa do množstva šancí, dá sa povedať, že každých desať minút sme mali čistú gólovú príležitosť, ale nedokázali to hráči premeniť. Musíme popracovať na dôslednosti v zakončení. Súper pricestoval k nám iba s dvanástimi futbalistami, chceli sme ich unaviť v tomto teple a potom viac na nich pritlačiť, to sa nám aj podarilo, veď štyri šance sme si vytvorili na konci duelu, keď súper stratil lopty a už sa nestíhal tak rýchlo vracať dozadu. Žiaľ zlé rozhodnutia vo finálnej fáze znamenali stratu dvoch bodov.“

Stredopoliar Rakytoviec Daniel  Kohút vravel: „Hralo sa vo veľkom teple, nebol to jednoduchý zápas. Chceli sme vyhrať, veď kde máme zbierať body ak nie doma. Žiaľ neuhrali sme to na výhru, takže musíme doniesť teraz body z ihrísk súperov. Šancí sme si vypracovali dosť, ale nevyužili sme ich. Možno sme ešte rozmaznaní zo štvrtej ligy, kde sme z desiatich šancí dali dva tri góly, no dnes iba jeden. Nedá sa povedať, že by niekto nechcel, naopak všetci sme chceli, makali, ale treba ešte niečo navyše, trošku myšlienky, rozumu  – to nám chýbalo. My sme behali viac než oni. Hostia si odohrali to čo potrebovali, zbalili sa a išli spokojní domov.“

FK Rakytovce – TJ Družstevník Liptovská Štiavnica 1:1 (1:1)

Góly: 40. Konder (z11m) – 26. Praženica . Rozhodoval: Holas. ŽK: Pšida – Praženica, Kardoš. Diváci: 300.

ZOSTAVA RAKY: Vaník – Solivajs (57. Vozár), Gaško, Riška, Pšida – Bača (46. Pavlík), Konder, Kohút – Telúch, Debnár (46. Hrudkay), Ďurta (66. Hudek)

Ostatné výsledky: Lučenec – Fiľakovo 2:1, Čadca – R. Sobota 2:1, L. Hrádok – Zvolen 0:0, Krásno n. Kys. – Martin 2:2, Žarnovica – Kalinovo 1:1, Oravské Veselé – Námestovo 1:0, Kováčová – Bánová 1:3.

IV. LIGA

Nováčik z Podkoníc privítal na svojom obecnom štadióne pred viac než 400 divákmi Medzibrod. Domáci chceli potvrdiť tri body z úvodného kola v Badíne a začali tlakom. Z dvoch až troch pološancí gól nestrelili, hrozili i po štandardkách, ktoré Škubák pochytal. Na opačnej strane však v 22. minúte kapituloval Palider, pretože po priamom kope Martinca tečoval nešťastne loptu jeden z domácich hráčov a tá zmenila nečakane smer – 0:1. Mohlo byť aj horšie pre nováčika, keď hosťujúci kapitán Rajčok vyskúšal prelobovať brankára Podkoníc z polky ihriska, ale priestor žrdí minul o pol metra. Inak sa už za tohto stavu hralo prevažne medzi šestnástkami.

Cez polčas sa v domácej šatni zvýšil hlas a Podkonice prišli do druhého dejstva ako vymenené. Hneď vyrovnali na 1:1, keď z kraja putovala lopta pred bránku na Turčana a ten ju šikovne nohou umiestnil presne k žrdi. Po tomto góle prebrali taktovku zápasu do vlastných rúk domáci a v priebehu 13 minút viedli 3:1. Sedliak najprv zbehol po ľavej strane, prihral pred bránku Kostúrikovi a ten sa z päťky typickým spôsobom presadil – 2:1. Tretí gól zaznamenal Sedliak, dostal spätnú prihrávku od Seleckého a zblízka sa nemýlil – 3:1. Tento futbalista mal ešte ďalšie dve šance, ale jeho slabšie strely Škubák pokryl. Hostia v druhom polčase pohrozili iba raz, strieľal Samuelčík spoza šestnástky, no loptu poslal meter nad brvno. V 82. minúte napokon zvýšil Kostúrik na konečných 4:1, keď sa presadil v šestnástke z otočky. Domáci sa týmto víťazstvom naladili na ,,sviatok roka“, v stredu 14. augusta o 17:00 hodine totiž privítajú v druhom kole Slovenského pohára účastníka najvyššej súťaže DAC Dunajská Streda.

Po zápase sme sa spýtali futbalistu Podkoníc Dávida Seleckého ako videl zápas i ako bývalý hráč Medzibrodu: „Pre mňa špecifický zápas z pohľadu pôsobenia v Medzibrode. Veľká chcenie prvý polčas nám zväzovalo nohy. Dobre organizovaná obrana hostí nás nepustila ku gólu. Druhý polčas sme na súpera vyleteli a prevalcovali ho. Veľké chcenie a snaha sa napokon vyplatila. Chválim však organizovanú hru Medzibrodu.“

FK Podkonice – TJ Sokol Medzibrod 4:1 (0:1)

Góly: 50. Turčan, 60. a 82. Kostúrik, 63. Sedliak – 22. Martinec. Rozhodoval: Legíň. Diváci: 413!

Šalková v sobotu večer privítala pod umelým osvetlením Pliešovce a chcela taktiež potvrdiť tri body z prvého kola, ktoré brala práve v Medzibrode. Kto nebol na zápase, neuverí aké šance sa dajú spáliť. V prvom polčase sa hral vyrovnaný zápas, ale bližšie ku gólu malo naše mužstvo. V 18. minúte hlavička Vučkoviča lízala žrď. Ďalšiu šancu nepremenil Peter Dobrík, keď na päťke zle trafil loptu. V 32. minúte zahrali hostia rukou v pokutovom území a Zimnikoval z penalty otvoril skóre stretnutia – 1:0. O tri minúty na to Vučkovič nepochopiteľne váhal s prihrávkou do otvorenej obrany Pliešoviec, následne prišiel o loptu  a Kudlík vyrovnal strelou k žrdi – 1:1. Dovtedy však hostia neohrozili bránku Šalkovej. Po tomto inkasovanom góle sa vniesla nervozita na kopačky nášho celku a výsledkom toho bol gól na 1:2. Vilhan v 42. minúte prestrelil Gnidu. Za zmienku stojí ešte pred prestávkou nevydarená hlavička Paloviča z asi siedmich metrov.

V druhom polčase sa hralo prakticky na jednu bránku – a to pliešovskú. Skúsení hostia odolávali náporu domácich s vypätím všetkých síl. Vučkovič spálil štyri vyložené šance, Binder za päťkou netrafil vo výbornej pozícii loptu, Mikulec hlavičkoval do brvna a v nadstavenom čase Pavol Dobrík z malého vápna mieril iba do rúk brankára Sekulu. Pliešovce pohrozili po zmene strán iba raz, keď po peknej strele Vilhan trafil brvno. Pre Šalkovú to bol smolný zápas, určite ho nemala prehrať, no doplatila na nedôslednú koncovku.

Tréner Šalkovej Marek Jobko sa k zápasu pre bystricoviny.sk vyjadril nasledovne:

„V prvom polčase som nebol spokojný s pohybom a ponukovou činnosťou niektorých hráčov. Premeníme penaltu, zápas máme v rukách a súperovi darujeme školáckymi chybami dva góly. Cez polčas sme si dôraznejšie vysvetlili čo musíme zlepšiť aby sme súpera zlomili. V druhom dejstve to bolo z našej strany o poznanie lepšie, ale také šance aké mal Vučkovič sa jednoducho musia premieňať. Toľko zahodených šancí v jednom zápase som už dávno nevidel. Z tejto prehry sa musíme poučiť a v najbližšom zápase pridať na dôraze hlavne v šestnástke súpera.“

FK Šalková – TJ Tatran VLM Pliešovce 1:2 (1:2)

Góly: 32. Zimnikoval (z 11m) – 35. Kudlík, 42. Vilhan. Rozhodoval: Šottník. Diváci: 150.

Badín sa predstavil v nedeľu v Hriňovej a v horúcom počasí bol lepším tímom na ihrisku. Už v prvej minúte Ševčík centrovanou loptou vysunul Giertla, ktorý našiel na päťke Malíka, no jeho volej letel vysoko. V deviatej minúte opäť akcia nášho mužstva po ľavej strane, dobre zakombinovala trojica Ševčík – Kollár – Giertl, lopta sa dostala k voľnému Rafanidesovi, ten vnikol do šestnástky, ale mieril do nôh brankára. Prvýkrát domáci pohrozili v trinástej minúte stredom ihriska. Šufliarsky sa dostal na 16-ku, dobrým vybehnutím mu brankár zmenšil strelecký uhol a loptu vyrazil, no iba pred Pohorelca, ktorý prestrelil prázdnu svätyňu Sršňa. Hostia následne odpovedali po ľavej strane. Giertl vysunul Malíka a jeho strelu z uhla vyrazil gólman Vreštiak na roh. V sedemnástej minúte predviedol Badín rýchly protiútok, no Malíka opäť vychytal brankár. Aktivita nášho celku vyvrcholila v 25. minúte, keď si v strede ihriska Ševčík vymenil loptu s Malíkom, no Purdek zblokoval strelu prv menovaného badínskeho futbalistu. Aj ďalší priebeh bol v réžii hostí, no chýbala väčšia príležitosť.

Druhý polčas prebiehal obdobne ako prvý. Badínčania dominovali, no nevyužívali šance. Malík, Ševčík ani Rusnák z dobrých pozícii neboli úspešní. Tlak hostí vrcholil v poslednej desaťminútovke. Najprv Ševčík dobre zakombinoval v šestnástke s Malíkom, ten mu loptu vrátil na päťku, tam sa ocitol spomínaný hráč sám, ale mieril do brankára. Následne v 84-tej minúte opäť akcia Ševčík – Malík, zakončoval tentoraz posledne menovaný na šestnástke, avšak dobrým zákrokom ho vychytal Vreštiak. Domáci mohli napokon získať všetky body, v 90-tej minúte podnikli rýchly protiútok po pravej strane. Striedajúci Bambura našiel centrom na bielom bode v pokutovom území ďalšieho striedajúceho spoluhráča Marcineka, no tomu vo vyloženej šanci zblokoval loptu Výlupok.

Asistent trénera Badína Miroslav Hudec Bystricovinám povedal: „Odohrali sme dosť nešťastný zápas. Priebeh duelu sme mali vo svojich rukách, ale doplatili sme na nepremieňanie šancí, keď už v pätnástej minúte mohlo byť 0:2. Celý zápas sme sa snažili, no žiaľ trápili sme sa v koncovke, preto napokon berieme iba bod.“

MFK Spartak Hriňová – ŠK Badín 0:0

Góly: žiadne. Rozhodoval: Foltán. Diváci: 200.

Ostatné výsledky: Tisovec – S. Ďarmoty 4:2, Č. Balog – Príbelce 0:1, Poltár – Tornaľa 3:3.

V druhom kole Slovnaft cupu – Slovenského pohára v stredu 14. augusta17.00 hodine štvrtoligové Podkonice privítajú účastníka najvyššej súťaže DAC Dunajská Streda, prestaví sa už i druholigová mestská Dukla Banská Bystrica, ktorá odohrá duel v Brezne proti tamojšiemu nováčikovi piatej ligy FK. Treťoligové Rakytovce pocestujú do Hontianskych Nemiec a Šalková do Lieskovca.

Čo sa týka tretieho kola tretej futbalovej ligy, tak Rakytovce sa v sobotu 17. augusta predstavia vo Zvolene, duel má výkop o 16.00 hodine. V štvrtej lige privíta v nedeľu 18. augusta taktiež už o 16.00 hodine Badín Poltár a Medzibrod pre zmenu hostí doma Hriňovú. Podkonice sa predstavia v Pliešovciach a Šalková v Detve.

Autor: (job), Foto: fb FK Rakytovce (S. Telúch)