Rakytovce vyhrali siedmy duel v rade na nulu, Medzibrod bral bod z Kováčovej

5 /

V 20. kole štvrtej futbalovej ligy vyhrali Rakytovce siedmy duel v rade na nulu. V Tornali náš celok zaknihoval výsledok 2:0 a keďže Medzibrod remizoval v Kováčovej 2:2, Rakytovčania zvýšili náskok na čele tabuľky už na rozdiel štyroch bodov. Darí sa aj Badínu, toto mužstvo z bystrického okresu vyhralo štvrtý zápas v rade, tentoraz v Novej Bani. Žiaľ Šalková má opačný trend, prehrala štvrtýkrát za sebou, tentoraz v Tisovci o gól.

Rakytovce sa predstavili v Tornali. Išlo o zápas dvoch tímov, ktoré ešte na jar neprehrali. Naše mužstvo začalo vynikajúco. V druhej minúte našiel Kohút Telúcha a ten prestrelil domáceho brankára – 0:1. Domáci hrali vysoký pressing, vzadu bránili s malým počtom hráčov, čo vyhovovalo hosťom na brejky. V 9. minúte obrana Tornale zblokovala strelu Kondera, lopta sa dostala k Markovičovi, ale ten trafil len na čiare presúvajúceho brankára Szökeho. Domáci pohrozili hlavne po priamych kopoch Juhásza, v 26. minúte mieril nad a v 35-ej jeho strelu vyrazil Vaník na roh. Potom Rakytovčania podnikli ukážkovú akciu a po osi Kohút – Telúch – Ďurta sa sám pred brankárom ocitol Markovič, no opäť nepochodil a loptu trafil len do nohy gólmana.

Tornaľa sa v druhom polčase neustále snažila vyrovnať. V 51. minúte po rýchlej akcii strieľal krížnou strelou vedľa T. Duczman. V 62. minúte našiel Farkas voľného Juhásza a ten hlavičkoval vedľa. O dve minúty mal práve Farkas po rohu šancu, ale Vaník na čiare loptu chytil. V 83.minúte po priamom kope Juhásza najskôr brankár hostí loptu vyrazil, no rovno na kopačku domáceho hráča, ktorý však mieril len do náručia už ležiacieho Vaníka. V 85. minúte po brejku ´RAKOV´ Vazhkyi našiel Ďurtu, ten však opečiatkoval žrď. V 90. minúte si s ďalšou šancou neporadil Rakytovčan Pšida, keď trafil do rúk brankára. V nadstavenom čase Kohút pred brankárom naservíroval loptu Vazhkyimu a ten ju poslal do bránky – 0:2.

Brankár Rakytoviec Ján Vaník po stretnutí povedal: „V prvom polčase sa snažila Tornaľa nás atakovať. Dávala to dopredu hlavne dlhými loptami, my sme však odolávali. Dali sme hneď v prvej minúte pekný gól, Paľo Telúch vyslal krásnu strelu. Potom sme však trošku poľavili v našej hre, domáci nás zatlačili. My sme však stále hrozili z brejkov. V druhom polčase sme prakticky celý čas bránili a snažili sa udržať výsledok. Bolo to náročné, ťažké, ihrisko už bolo dosť mäkké, všade bolo blato, nedalo sa veľmi hrať kombinačne. Snažili sme sa teda aj my dlhými loptami prepasovať do nejakých šancí. Na konci zápasu mala Tornaľa veľké šance, no chvalabohu sme to aj za pomoci obrany zvládli a v nadstavenom čase dokonca druhýkrát skórovali. Je to už siedmy zápas čo sme nedostali gól, ale nie je to len moja zásluha. Je za tým práca celého tímu. Hlavne chalani v obrane hrajú veľmi dobre. Myslím si, že obrancovia podávajú naozaj vynikajúce výkony a ja som šťastný, že tomu tak je. Sedem zápasov v rade sa mi ešte nikdy v živote nepodarilo udržať čisté konto, veľmi sa z toho teším.“

FK Mesta Tornaľa – FK Rakytovce 0:2 (0:1)

Góly: 2. Telúch, 90+. Vazhkyi. Rozhodoval: Kuchárský. ŽK: Farkas – Gašpar, Vozár. Diváci: 200.

Medzibrod sa predstavil v Kováčovej s cieľom u druhého tímu tabuľky s postupovými ambíciami do tretej ligy bodovať. Hralo sa za veterného a daždivého počasia. Prvá šanca zápasu bola hneď gólová a prišla v 12. minúte. Domáci útočník Turák vystrelil ľahkú, ale zato presnú strelu k ľavej žrdi, s ktorou si Škubák neporadil – 1:0. O minútu na to však vyrazil nebezpečnú strelu súpera na rohový kop. V 18. minúte sa radovali aj hostia. Pre postavenie mimo hry a po avizovanom ofsajde bol však ich gól neuznaný. V 21. minúte sa Kováčová prihlásila o slovo. Jeden z jej hráčov hlavičkoval po štandardnej situácii, no brankár Škubák výborným zákrokom loptu vyrazil na rohový kop. Potom mal možnosť aj Medzibrod. Center Matisa išiel na Pipicha, no do koncovky nedal potrebnú razanciu. V 32. minúte po brejkovej situácii domácich Vančo nešťastne v sklze nastrelil protihráča Šantu a od neho lopta skončila v sieti nášho celku – 2:0. Hostia napokon znížili v 39. minúte  kontaktným gólom Matisa, ktorého do samostatného nájazdu vyslal Rajčok – 2:1. Pre oko diváka to bol veľmi kvalitný a zaujímavý zápas s množstvom šancí. Diváci si prišli na svoje.

Druhý polčas pokračoval v zahadzovaní veľkých šancí. Kováčová začala aktívnejšie a snažila sa zvýšiť skóre. V 48. minúte hlavičkoval osamotený domáci hráč z vnútra pokutového územia. Našťastie loptu zle trafil. V 51. minúte ďalšia šanca mužstva zo zvolenského okresu, tentoraz si s ňou poradil brankár Škubák. O pár minút neskôr letela technická strela domácich tesne vedľa Škubákovej bránky. Medzibrodčania sa po dlhšej dobe dostali do šance až v 74. minúte. Vynikajúci center Pipicha z ľavej strany zakončoval Matis, ktorého prudkú strelu z voleja reflexívne brankár Polóny vyrazil na rohový kop. Čo sa nepodarilo jemu, podarilo sa o pár minút neskôr v opačnom garde. Matis poslal center na Pipicha, brankár Polóny loptu podbehol a Pipich vyrovnal na 2:2. Hostia si mohli od silného súpera odviesť aj všetky tri body, no s peknou strelou z diaľky od Samuelčíka, ktorá smerovala pod brvno, si Polóny s vynaložením všetkých síl poradil. V závere zápasu mohli i domáci zvíťaziť. Škubák napokon podržal svoj tím a udržal cenný nerozhodný výsledok z horúcej pôdy.

ŠK Prameň Kováčová – TJ Sokol Medzibrod 2:2 (2:1)

Góly: 12. Turák, 32. Šanta – 39. Matis, 77. Pipich. Rozhodoval: Škvarek. ŽK: Hanulík (Kováčová). Diváci: 250.

Šalková hrala v Tisovci a v prvom polčase to bol vyrovnaný zápas. Skóre otvorilo naše mužstvo z okrajovej časti Banskej Bystrice. V deviatej minúte z vnútra šestnástky sa presadil strelou popod brankára Zimnikoval 0:1. Domáci odpovedali dobrou šancou, pri ktorej podržal spoluhráčov brankár Ursíny. Vzápätí mali príležitosť aj Šalkovčania, ale gólovú možnosť nevyužili ani oni. V druhom polčase Tisovčania pritlačili a dostali náš celok pod tlak. V 63. minúte sa napokon dočkali vyrovnania. Po štandardke sa hlavou presadil Ján Halaj1:1. Tento futbalista zahrával v 81. minúte priamy kop tesne spoza šestnástky a brankár Ursíny si vyboxoval loptu do siete – 2:1. Do konca zápasu sa už nič podstatné neudialo. Domáci si postrážili pre nich nesmierne dôležité víťazstvo.

Tréner Šalkovej Marek Jobko pre bystricoviny.sk uviedol: „V prvom polčase sme do bodky plnili to, čo sme si pred zápasom povedali. Súpera sme držali na dištanc a nebyť zlých riešení vo finálnej fáze, mohli sme vyhrávať aj vyšším rozdielom. V druhom polčase sme sa začali báť o výsledok a vyprodukovali sme veľa nepresností. Nakoniec nás súper potrestal dvomi gólmi zo štandardiek. Musíme sa vzchopiť a ísť ďalej. Verím, že o týždeň to už zlomíme.“

MŠK Tisovec – FK Šalková 2:1 (0:1)

Góly: 63. a 81. Halaj – 9. Zimnikoval. Rozhodoval: Foltán. ŽK: Zimnikoval, Pet. Dobrík. Diváci: 70.

Badín si išiel do Novej Bane po tri body a začal duel tlakom. Hneď po rozohrávke zo stredu ihriska Bíreš nakopol loptu na Gajana, ktorý ju posunul na Hudeca a ten poslal prihrávku do päťky na Plška. Žiaľ tento futbalista nášho celku zle triafal. V dvanástej minúte mali hostia dve sľubné príležitosti. Najskôr nechali domáci veľa priestoru Rafanidesovi, no jeho dobrú strelu z 20 metrov do ľavého dolného kúta brankár Foťko vyrazil na roh. Následne z neho Ševčík našiel na zadnej žrdi Kollára, ale ten hlavičkoval vedľa bránky. Domáci odpovedali v dvadsiatej minúte, podnikli rýchlu akciu po pravej strane, ale strelu jedného z ich hráčov chytil brankár Höger. Prevahu v poli mali Badínčania, zužitkovali ju do šance v 38. minúte, keď zakombinovali v strede ihriska pri pravej postrannej čiare, Ševčík odtiaľ vysunul Hudeca, ten potiahol loptu do 16-ky, no žiaľ jeho krížna strela skončila tesne vedľa žrde.

V druhom polčase bol lepší náš celok z bystrického okresu, držal loptu na kopačkách, ale najprv mali šancu domáci. V 56. minúte podnikli protiútok po pravej strane, lopta sa následne dostala na ľavú , vznikla trma –vrma pred bránkou, no hostia ju úspešne odvrátili a oni si vytvorili následne rýchly protiútok. Rafanides centrom našiel v malom vápne Lukáša Ševčíka a ten upratal loptu medzi žrde povedľa brankára – 0:1. Mohlo byť aj veselšie. Po hodine hry Plško prihrával do päťky na Rafanidesa, ten sa ešte snažil nájsť Hudeca, ale domáca obrana nebezpečnú situáciu zažehnala. Potom mali Novobančania najväčšiu šance v 76. minúte. Získali loptu v strede ihriska pri postrannej čiare, preniesli hru z pravej na ľavú stranu, kde odviedol dobrú robotu striedajúci Konečný. Poslal loptu do šestnástky, ale prvú strelu súpera odvrátil najprv úspešne kapitán Bíreš, druhá strela putovala tiež do obrancov hostí a tretia pre zmenu vedľa bránky. Výstrahu zobrali Badínčania vážne, od tohto momentu kontrolovali hru a hernú prevahu využili v 90. minúte. Stredom domácej obrany prenikol Jakub Tóth a poslal loptu presne k pravej žrdi – 0:2.

Asistent trénera Badína Miroslav Hudec pre Bystricoviny uviedol: „Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas u súpera, ktorý bojuje o záchranu. Nikdy to nie je s takýmito mužstvami jednoduché. Myslím si, že svoju úlohu sme si splnili. Boli sme lepším mužstvom, priebeh zápasu sme kontrolovali a v druhom polčase sme sa presadili aj gólovo. Som rád, že sme tento duel zvládli.“

MFK Nová Baňa – ŠK Badín 0:2 (0:0)

Góly: 57. Ševčík, 90. J. Tóth. Rozhodoval: Oružinský. ŽK: bez kariet. Diváci: 90.

Ostatné výsledky: Príbelce – Čierny Balog 3:2, Detva – Pliešovce 1:1, Hriňová – S. Ďarmoty 2:1.

Najbližšie v 21. kole už v sobotu 11. mája o 10.30 hodine líder z Rakytoviec privíta doma Detvu. V tento deň sa predstaví na domácej pôde aj Šalková, ktorá o 19.00 hodine pod umelým osvetlením hostí Tornaľu. V nedeľu 12. mája o 17.00 hodine si Badín na svojom štadióne zmeria sily s nováčikom z Príbeliec a Medzibrod sa predstaví v Pliešovciach.

1. RAKYTOVCE 49b, 2. Kováčová 45b, 3. MEDZIBROD 40b, 4. Príbelce 36b,  5. ŠALKOVÁ 33b, 6. BADÍN 32b, 7. Č. Balog 28b, 8. S. Ďarmoty 28b, 9. Tornaľa 28b 10. Pliešovce 21b, 11. Hriňová 18b, 12. Tisovec 14b, 13. Detva 13b, 14. N. Baňa 9b.

Autor: (job), Foto: fb FK Rakytovce (S. Telúch)