Podkonice zosadili z čela tabuľky Nové Mesto, vyhral Badín, nedarí sa RSC ani Šalkovej + HLASY

4 /

V 7. kole tretej a štvrtej futbalovej ligy naplno bodoval iba Badínčania na pôde posledného celku súťaže v Liptovskom Hrádku. Podkonice zaknihovali cennú remízu v Novom Meste nad Váhom a tamojší celok tak zosadili z čela tabuľky tretej ligy na druhé miesto. Podkoničania neprehrali päť zápasov v rade. Žiaľ nedarí sa rakytovskému RSC, tretíkrát za sebou nebodoval, tentoraz v Šali podľahol Slovanu Duslo. Rovnako tretiu ligovú prehru v rade má na konte Šalková, ktorá neuspela doma s Makovom.

III. LIGA – skupina Západ

Zápas v Novom Meste nad Váhom, kam zavítali Podkonice, sa odohral v komornej atmosfére. Sledovalo ho len zopár skalných divákov. O čo menej divákov, o to slušnejšie povzbudzovali. Podľa vyjadrenia miestnych, notorický krikľúni sa zrejme zdržali na novomestskom jarmoku.

Od úvodu bolo vidieť na oboch stranách ihriska „opatrný“ futbal. Prvý náznak šance mal v 7. min. náš Selecký, ktorého prihrávkou zo stredu poľa na pravom krídle vysunul Koreň, ale jeho zakončenie brankár Igaz vytlačil na roh. Krátko na to sa na opačnej strane do dobrej pozície dostával Copko po chybnej rozohrávke v obrane hostí, ale šprintérsky súboj Dlhoš zvládol a nedovolil mu zakončiť. Domáci postupne zvyšovali aktivitu smerom dopredu, ale Šimorkova hlavička po priamom kope Floriša z vnútra pokutového územia bolo skôr propagačná. Podkoničania hrozili predovšetkým po rýchlom prenesení hry zväčša po pravej strane, ale obrana súpera dokázala strely Tannhausera či Gabriša zblokovať. Napokon najväčšie šance priniesla záverečná päťminútovka prvého polčasu. Najskôr domáci Copko z hranice šestnástky z ľavej strany „obalovačkou“ obstrelil brankára P. Gábriša, ale aj jeho svätyňu. O minútu neskôr spoza pokutového územia Marček vyslal nepríjemnú strelu k ľavej žrdi, ale gólman Podkoníc strelu, ktorá pred ním ešte skočila, skrotil a vytlačil na roh. V samotnom závere polčasu mohol strhnúť vedenie na stranu nášho celku T. J. Gabriš. Z pravej strany sa do pokutového územia rútil Selecký, ktorého strelu domáci Igaz vyrazil priamo na hlavu prv spomínaného hráča, ale jeho hlavička opečiatkovala len brvno!

Úvod druhého polčasu sa niesol v podobnom duchu ako úvod prvého. Obrany oboch aktérov stretnutia pracovali výborne. Mužstvo Podkoníc hrozilo predovšetkým z rýchlych protiútokov, ale vo finálnej fáze sa nepresadil ani Tannhauser, Gabriš či Selecký. Domáci zvýšili aktivitu až po vylúčení hosťujúceho Melicha v 80. minúte. Ich tlak však nepriniesol výraznejšiu gólovú príležitosť a tak sa v Novom Meste nad Váhom body delili. Zaslúžene.

Remízový zápas zhodnotil tréner domácich Marcel Turňa: Zaujímavý zápas s viacerými šancami na oboch stranách skončil nakoniec nepopulárnou remízou a diváci gól nevideli. Myslím si, že viac gólových šancí sme si vypracovali my, ale domácich podržal výbornými zákrokmi Igaz. V zápase sa bolo na čo pozerať, mal dobré tempo, snažili sme sa eliminovať silne stránky domáceho tímu, čo sa nám aj počas celého zápasu, až na niekoľko momentov, darilo. Prvý polčas bol herne z našej strany lepší, vedeli sme presne zakombinovať a dostať sa do útočnej fázy, ale 3 – 4 dobré šance sme nepremenili a v poslednej minúte Gabriš dorážal hlavou odrazenú loptu, no trafil brvno. Druhý polčas sme neboli až tak aktívny na lopte, opticky mal viac z hry súper, ale aj tak sme sa z kontier dokázali dostať do šancí, žiaľ v koncovke sme opäť zlyhali. V 80. minúte dostal zbytočnú červenú kartu Melich a stretnutie sme už v podstate len dohrávali. Musím však pochváliť moje mužstvo za predvedený herný výkon, nasadenie a verím, že budeme v ďalších zápasoch už odmenení aj víťazstvami.“

Zápas zhodnotil aj obranca Podkoníc Ivan Očenáš: Po porážke a vypadnutí v Slovenskom pohári s Breznom sme cestovali k lídrovi súťaže s cieľom bodovať a odčiniť zaváhanie zo stredajšieho zápasu. Od úvodu sa hral zápas dvoch futbalových mužstiev s cieľom hrať útočne, obe mužstvá si vypracovali niekoľko gólových šancí, ale v stretnutí gól nepadol. Po dobrom kolektívnom výkonne si vezieme z Nového Mesta bod. Nadviazali sme na dobré výkony, ktoré podávame v lige.“

(mrp + cb úprava)

AFC Nové Mesto nad Váhom – FK Podkonice 0:0 (0:0)

Góly: žiadne. Rozhodoval: Bláha. ŽK: Jambor, Igaz – D. Selecký, Melich. ČK: 80. Melich po 2 ŽK. Diváci: 110.

Zostava FK Podkonice: P. Gábriš – Očenáš, Dlhoš, Macuľa (90. Patrnčiak) – Turňa (90. Kvietok), Koreň, Melich, Baliak (82. Kostúrik) – D. Selecký (90. J. Rusko), Tannhauser (86. Čilík), T. J. Gabriš

zo zápasu Podkoníc v Novom Meste n. V.

RSC Hamsik Academy Banská Bystrica (bývalý FK Rakytovce) nastúpil v Šali bez dlhoročnej opory Kohúta i výmene asistenta Dzúrika proti tamojšiemu Slovanu Duslo. Prvú vážnejšiu príležitosť si náš celok vypracoval v 13. minúte, keď si Marchuk hodil loptu z ľavého krídla do vnútra šestnástky a jeho prudkú strelu musel brankár domácich Milošovič vyraziť. Hráči Šale boli blízko ku gólu v 16. minúte po centri Michalíka z ľavej strany a hlavičke spred bránky v podaní Hudáka, ktorý poslal loptu vedľa pravej žrdi Högerovej svätyne. V priebehu prvého polčasu si hráči RSC vypracovali viacero streleckých pokusov a pološancí, no nemali presnú mušku. Skóre stretnutia tak otvorili domáci. V 36. minúte hodil dlhý aut do šestnástky Michalík, pred bránkou vznikol chaos, hostia loptu neodvrátili a hráči Šale dostali na tretíkrát loptu do siete, keď ju zblízka napálil pod brvno Matúš Kochan1:0. V 39. minúte mohli ´Rakytovčania´ využiť zaváhanie brankára Milošoviča, ktorému prepadla lopta po Gaškovom centri z pravej strany, ale Jackuliak ju na zadnej žrdi netrafil. Po polčase tak platil stav 1:0.

Prvú vážnejšiu príležitosť pod zmene strán mali dospelí ´Hamšíkovcí´ v 52. minúte, keď po centri striedajúceho Vaváka z pravej strany zakončil Vondryska na bližšej žrdi do rukavíc gólmana AFC. Po hodine hry si na opačnej strane ihriska Höger poradil z pokusom Rogéria z uhla z pravej strany pokutového územia. V 72. minúte si v šestnástke domácich našiel odrazenú loptu Vondryska, ale jeho s tečovanou strelou nemal Milošovič problém. V 81. minúte zas Sojka pred bránkou nedosiahol hlavou na center Marchuka. V závere zápasu si už náš celok tutovku nevypracoval, jeho ofenzívne akcie v posledných minútach končili na nepresnostiach. Novovzniknuté RSC tak znovu neskórovalo a v Šali nebodovalo.

(fb RSC Hamsik Academy + cb úprava)

K prehre sa vyjadril pre bystricoviny.sk tréner RSC Peter Venglarčík: „Do zápasu sme vstúpili veľmi dobre. Prvých pätnásť minút sme boli aktívni, vzadu pozorní. Potom sa súper nadýchol, vyrovnal hru. Bolo to bojovné na dosť náročnom ihrisku. Avšak bez nejakých šancí, okrem gólu, ktorý sme inkasovali po autovom vhadzovaní. Predchádzal tomu súbeh chýb a taká trma – vrma v päťke, keď to ich hráč napálil z pol metra. Nehovorím už ani o nešťastí, sám hľadám na to nejaké odpovede. Cez polčas sme vymenili dvoch hráčov, na pravej strane nám to nefungovalo, ale to sa stáva. Prišlo zlepšenie, predvádzali sme slušnú hru z našej strany, vypracovali sme si šance, ktoré by sme mali premieňať. Posledných dvadsať minút sme zmenili rozostavenie. Chceli sme sa presadiť nátlakovou hrou, no bohužiaľ bez efektu, hoci s možnosťou minimálne raz, či dvakrát skórovať. Zažívame ťažké rany v posledných zápasoch, ale nejde o takú ranu, že by sme padli na kolená a boli K. O. Ideme ďalej, je to veľmi náročné, ale všetci veríme, že to zlomíme a prídu aj výsledky.

FK Slovan Duslo Šaľa – RSC Hamsik Academy Banská Bystrica 1:0 (1:0)

Gól: 37. Kochan. Rozhodoval: Henček. ŽK 59. Krivošík, 60. Krištof, 77. Borovský, 86. Rogério – 74. Neušel. Diváci: 125.

Súpiska + striedania RSC Hamsik Academy: Höger – Iseni, Vondryska, Marchuk, Neušel, Vávro (46. Majling), Gaško, Jackuliak (46. Vavák), Ždánsky (70. Šteiniger), Kapor, Sojka

zo zápasu RSC v Šali (fb RSC Hamsik Academy)

Ostatné výsledky: Veľké Ludince – Inter Bratislava 0:0, Beluša – Kalná n. Hr. 4:0, Bánová – Malženice 1:2, N. Zámky – Vrakuňa Bratislava 2:1, Martin – Častkovce 0:1.

V siedmom kole sa oba naše tímy predstavia doma. RSC Hamsik Academy v Rakytovciachsobotu 24. septembra o 15.30 hodine privíta rivala z Martina a Podkonice nastúpia v nedeľu 25. septembra o 15.30 hodine proti novému lídrovi tabuľky OFK Malženice.

1. Malženice 16b*, 2. Nové Mesto n. V. 14b*, 3. Častkovce 14b, 4. Beluša 12b*, 5. Veľké Ludince 11b*, 6. Sereď 10b**, 7. Martin 10b, 8. Šaľa 10b, 9. Galanta 9b*, 10. N. Zámky 8b, 11. Bánová 7b, 12. PODKONICE 7b*,13. Inter 5b, 14. Kalná n. Hr. 5b, 15. RSC HA 4b, 16. Vrakuňa 1b.

* – mužstvo má jeden neodohraný zápas k dobru

** – mužstvo má dva neodohrané zápasy k dobru

IV. LIGA – Majstrovstvá regiónu STRED

Badínčania cestovali do Liptovského Hrádku, ktorý sa zmieta v problémoch, čo sa odzrkadľuje aj na ich výsledkoch. Rolu favorita potvrdzovali hostia od začiatku zápasu a už v 5. minúte sa tešili z úvodného gólu, keď na ľavej strane zakombinovali Kollára a A. Urgela a na konci ich akcie bol Studený, ktorý centrovanú loptu z prvej poslal za chrbát gólmana – 0:1. Napriek inkasovanému gólu domáci predvádzali sympatický, bojovný a behavý futbal a znepríjemňovali nášmu tímu z bystrického okresu život počas celého stretnutia. Neskúsenosť Liptákov sa prejavila v 27. minúte, keď si centrovanú loptu usmernil do vlastnej bránky Tekeľ0:2. Hrádok mohol byť odmenený za svoju snahu na konci polčasu, keď po ojedinelej akcii lopta skončila len na brvne hosťujúcej svätyne.

Aj druhý polčas sa niesol v prevahe Badínčanov, ktorí sa však cez húževnatých hráčov súpera nevedeli dlho strelecky presadiť. Stalo sa tak až v 79. minúte, keď striedajúci Mesiarik hlavou predĺžil center na nohu Henricha Kollára, ktorý poslal loptu do siete za bezmocného domáceho brankára – 0:3. Hostia si tak pripísali do tabuľku povinné víťazstvo. Liptákov treba pochváliť za predvedený bojovný výkon. „Držíme im palce, aby zvládli ťažké časy, ktoré klub momentálne prežíva,“ uviedli v komentári predstavitelia ŠK Badín.

(ih + cb úprava)

Víťazný duel pre bystricoviny.sk zhodnotil tréner Badína Miroslav Hudec: Do zápasu sme išli s cieľom čo najrýchlejšie streliť gól a zápas dosať pod svoju kontrolu. Som rád, že sa to podarilo hneď v úvodných minútach. Celý zápas sa niesol v našej réžii a vyskúšali sme si aj hru v inom rozostavení. Dúfam, že sme sa dobre nastavili na nasledujúce derby stretnutia.“

ŠKM Liptovský Hrádok – ŠK Badín 0:3 (0:2)

Góly: 5. Studený, 27. Tekeľ (vlastný), 79. Kollár. Rozhodoval: Belko. Diváci: 100.

—————————————————————————————————-

Doma sa predstavila Šalková pod umelým osvetlením a hostila vedúci celok súťaže z Makova. Zápas začal aktívnejšie líder, domáca obrana pôsobila zaspato a tak sa Javorník presadil hneď z prvej šance v tretej minúte Valekom0:1. V ďalších minútach sa hra vyrovnala, bojovalo sa o stred ihriska, Šalkovčania sa veľmi ťažko dostávali do šancí, kazili jednoduché prihrávky a viazla im medzihra. Po ďalších chybách v závere polčasu Makov opäť domácich trestal, najprv 29. minúte Zimka na 0:2, potom v 33-tej Janita na 0:3 a nakoniec na 0:4 z pohľadu nášho celku v 45. minúte strelil svoj druhý gól v zápase útočník Zimka. Šalková išla do šatne opäť za hrozivého stavu 0:4, už tretí ligový zápas po sebe.

Druhý polčas začal ale úplne odlišne. Domáci hráči začali bojovať, behať, zrážať sa, nešetrili krokom a tak mali futbalisti Makova problémy, nemali čas, ktorí dostávali v prvom polčase a hra vyzerala úplne inak. Šalková bola aktívnejšia a podarilo sa jej skorigovať stav v 55. minúte, keď sa po štandardnej situácií sa presadil Matej Pánik1:4. Domáci pokračovali v aktivite, zrazu zistili, že sa dá hrať s akýmkoľvek súperom, a podarilo sa im streliť aj druhý gól v zápase, opäť po akcii Mateja Pánika sa v 77. minúte presadil Andrej Alakša2:4. Viac gólov na smolu nášho celku z okrajovej časti Banskej Bystrice už nepadlo a tak sa síce duel skončil v ich neprospech 2:4, no druhý polčas ukázal, že pokiaľ budú Šalkovčania ďalej bojovať, tak výsledky sa dostavia.

(zm + cb úprava)

Tréner Šalkovej Daniel Vernarský pre bystricoviny.sk zhodnotil prehru svojho mužstva nasledovne: Prvý polčas bol z našej strany bez agresivity, emócie a sebavedomia a kvalitný súper nás opäť trestal. Za druhý polčas si však chlapci zaslúžia pochvalu. Dokázali si, že pri nasadení, pohybe, ochote ísť jeden za druhého, sú schopní hrať s každým súperom. Negatívne myslenie nahradilo pozitívne a verím, že nám to do ďalších zápasov pomôže. Musíme však začať hneď od začiatku zápasu.

FK Šalková – ŠK Javorník Makov 2:4 (0:4)

Góly: 55. Pánik, 77. Alakša – 3. Valek, 29. a 45. Zimka, 33. Janita. Rozhodoval: Kyseľ. Diváci: 100.

———————————————————————————————————————-

Ostatné výsledky: Krásno n. Kys. – Staškov 2:1, Kováčová – Kysucké N. M. 1:1, Žarnovica – Lip. Štiavnica 0:0, Bešeňová – Čadca 2:2, Stráňavy – Zvolen 2:0.

V ôsmom kole je na programe okresné derby v sobotu 24. septembra o 15.00 hodine, kedy Badín na svojom ihrisku hostí Šalkovú.

1. Makov 19b, 2. Krásno n. Kys. 14b, 3. Čadca 13b, 4. Bešeňová 11b, 5. Zvolen 11b, 6. BADÍN 10b, 7. Staškov 10b, 8. Kys. N. Nesto 9b, 9. Stráňavy 8b*, 10. ŠALKOVÁ 8b, 11. Kováčová 8b, 12. Lip. Štiavnica 8b, 13. Žarnovica 5b*, 14. Lip. Hrádok 0b.

Autor: (cb), Foto: fb AFC Nové Mesto nad Váshom