Podkonice zdolali Šaľu, derby Badín – Šalková nerozhodne, RSC zakopol + HLASY

0 /

Cez víkend boli v tretej a štvrtej futbalovej lige v akcii všetky tímy z banskobystrického okresu. Vo vyššie uvedenej súťaži Rakytovce Sport Club Hamsik Academy prehral na umelej tráve štadióna Radvaň v Kráľovej s Veľkými Ludincami 0:1 a nepreskočil tak súpera v tabuľke, na ktorého strácal iba bod. Podkonice v nedeľu na domácom štadióne hladko zdolali nižšie postaveniu Šaľu 4:1 a držia si šiestu pozíciu. V štvrtej lige sa hralo derby Šalková – Badín a skončilo sa nerozhodne, hoci necelých desať minút pred koncom viedli hostia o dva góly.

III. LIGA – skupina Západ

Podkonice privítali v upršanom počasí na svojom obecnom štadióne dvanástu Šaľu a vstúpili do stretnutia aktívne, keď už v prvej minúte mohli ísť do vedenia. T. J. Gabriš vysunul zo stredu poľa pasom na pravú stranu Seleckého, ktorého center do malého vápna našiel na zadnej žrdi Patrnčiaka, ale jeho pokus do odkrytej bránky dokázal jeden z hosťujúcich obrancov zmariť. Krátko na to zaujala hlavička domáceho Očenáša po rohu Gabriša, ktorá však smerovala tesne nad Milošovičovu svätyňu. Blízko ku gólu boli v úvode aj hostia, ale loptu vo vnútri pokutového územia v skrumáži nedokázali usmerniť medzi žrde aj vďaka pohotovému zákroku domáceho brankára Petríka. Gólové parametre, čo sa týka razancie, mala aj strela futbalistu Šale Krivošíka zo strednej vzdialenosti, ale chýbala jej presnosť. Radosť Podkoniciam priniesla 32. min., v ktorej výhodu pokutového kopu po ruke v pokutovom území s prehľadom využil kapitán Matúš Turňa a bolo 1:0. Týmto výsledkom sa napokon aj prvý polčas skončil.

Aj do druhého polčasu domáci vstúpili aktívne. Už po minúte hry sa snažil Milošoviča prekvapiť technickou strelou Melich, ale jeho pokus išiel mimo bránku. Gólové hody zažili Podkoničania v priebehu 54. a 55. min. Najskôr hosťujúci Delov zle odhadol let lopty, čo využil Selecký a presným centrom sprava našiel v malom vápne Gabriša, ktorý pohodlne skóroval 2:0. Do trojgólového vedenia poslal náš celok z bystrického okresu efektnou a pohotovou pätičkou Selecký, ktorý zužitkoval spätnú prihrávky Čilíka na pravej žrdi po centri Kostúra zľava – 3:0. Od tohto momentu Podkoničania trocha poľavili vo svojej aktivite, čo využili futbalisti zo západu Slovenska po tom, čo presťahovali hru na polovicu domácich a v 72. minúte dokázali vďaka presne strenej strele Morvaya z vnútra pokutového územia znížiť na 3:1. Hostia vycítili príležitosť streliť aj kontaktný gól, ale ich snahu definitívne uťala akcia z 82. min., keď Gabriš na pravej strane vysunul Seleckého, ktorého center si v pokutovom území spracoval Patrnčiak a lobom prekonal vybiehajúceho Milošoviča a dal tak gólovú bodku za stretnutím na 4:1.

K výhre sa vyjadril tréner Podkoníc Marcel Turňa: „Po nepresvedčivom výkone a aj výsledku z minulého kola sme práve takýto výsledok potrebovali ako soľ. Som spokojný s prístupom chlapcov a vo väčšine fáz zápasu aj s hrou. Hneď v prvej minúte sme mali veľkú šancu, no loptu do bránky sa nám nepodarilo dotlačiť. Hostia mali tiež vzápätí veľkú príležitosť, no perfektným zákrokom nás podržal Petrík. Potom sme zbytočne trocha znervózneli a nedokázali sme podržať loptu, prichádzalo k ľahkým stratám a zbytočne sme sa naháňali. V 32. minúte zahral v pokutovom území súperov obranca rukou a kapitán Turňa pokutový kop bezpečne premenil na vedúci gól. Do konca polčasu sa už nič podstatné neudialo. V druhom polčase sme mali výbornú úvodnú dvadsať minútovku, kde sme herne dominovali. Podarilo sa nám po pekných akciách streliť dva góly a upokojiť zápas. Čisté konto sme však neudržali, hosťom sa podarilo po našom menšom zaváhaní streliť gól a znova sme trocha znervózneli. Desať minút pred koncom nám vyšla ďalšia pekná akcia a Patrnčiak peknou strelou z hranice šestnástky uzavrel zápas. Psychicky náročný duel sme zvládli výsledkovo a aj herne a tešíme sa z pekného výsledku. Chcem pochváliť a zagratulovať hráčom za zvládnutý zápas a môžeme sa v pokoji pripraviť na zostávajúce tri stretnutia v sezóne.

Strelec tretieho gólu Podkoníc (na druhý prihral) Dávid Selecký o zápase povedal: „Dnes sme nastúpili na domáce ihrisko s jasným úmyslom vyhrať a získať doma tri body v šesťbodovom zápase, čo sa týka nejakej teoretickej záchrany súťaže. V hlavách sme tento tlak zvládli a to od prvej minúty každý jeden na ihrisku. Hneď na začiatku sme mali veľkú šancu, no škoda, nepadlo to tam. Myslím si, že zaslúžene sme išli do vedenia. Penalta vyústila z nášho tlaku a centrov do 16-ky. Druhý polčas sme nechceli nič podceniť. Dali sme góly a zlomili to na svoju stranu. Myslím si, že body zaslúžene zostali doma.“

(mrp + cb)

FK Podkonice – FK Slovan Duslo Šaľa 4:1 (1:0)

Góly: 32. Matúš Turňa (z 11m), 54. T. J. Gabriš, 55. D. Selecký, 82. Patrnčiak – 72. Morvay. ŽK: Matúš Turňa, Melich – Valentín, Milošovič, Krivošík. Rozhodoval: Plavecký Diváci: 200.

Zostava FK Podkonice: A. Petrík – Očenáš, Matúš Turňa, Martinec – Čilík, Melich, Kvietok (83. Macuľa), Patrnčiak – T. J. Gabriš (89. J. Rusko), Kostúr, D. Selecký (85. Tannhauser)

zo zápasu Podkonice – Šaľa

RSC Hamsik Academy už v piatok o 18.00 hodine privítali na štadióne Radvaň o bod vyššie postavený v tabuľke TJ Družstevník Veľké Ludince. Skóre stretnutia sa menilo už v 11. minúte, keď sa po centri z ľavého krídla presadil hlavou na prednej žrdi útočník hostí Viktor Sabo – 0:1. V nasledujúcich minútach hrozili ´Hamšíkovci´ po krídlach a štandardkách. Priamy kop z dobrej pozície spoza šestnástky zahrával v 33. minúte Denis Jančo, ale tesne prekopol bránku Veľkých Ludiniec.

Po zmene strán malo herne navrch bystrické mužstvo, ale na dva predošlé zápasy, v ktorých skórovalo trikrát, tentoraz efektivitou nenadviazalo. Hlavičkové súboje po centroch hráčov RSC vyhrávala vo väčšine prípadov dobre pracujúca defenzíva hostí. Banskobystrický tím napokon dohrával o desiatich, keďže v 83. minúte išiel po druhej žltej karte predčasne po sprchy Adam Vávro. Po štyroch zápasoch bez prehry tak zverenci trénera Venglarčíka nebodovali. Pokúsia sa o to najbližšiu nedeľu dopoludní v Bánovej.

Peter Venglarčík, tréner RSC Hamsik Academy: ,,Do zápasu sme vstúpili inak ako sme sa dohodli. Prvých pätnásť minút z našej strany nebolo dobrých. V tomto úseku sme inkasovali po hrubej individuálnej chybe. Po pätnástich minútach sme pomaličky začali napĺňať plán, s ktorým sme išli do zápasu. Musím povedať, že Veľké Ludince mali najlepšiu obranu, s akou sme sa doteraz stretli. Vypracovali sme si nejaké šance, nebolo ich veľa, ale Denisova Jančova strela smerovala k vyrovnaniu, no brankár ju chytil. Snažili sme sa centrovať do pokutového územia, kde bolo však husto. Obrancovia Ludiniec hrali veľmi dobre, jednoducho, dôrazne a tvrdo, takže mali sme s tým problém. Nemôžem chlapcom uprieť snahu, lebo bojovali, išli na dno svojich síl a bohužiaľ, nepodarilo sa nám výsledok zvrátiť.”

Mário Ždánsky, stredný záložník RSC Hamsik Academy: „V prvých pätnástich minútach sme boli ustráchaní, nedarilo sa nám zbierať odrazené lopty, súper bol súbojovejší. Po pätnástich minútach sa naša hra zlepšila, darilo sa nám vypracovať si nebezpečné akcie, hlavne cez krídelné priestory. Cez polčas sme si v kabíne povedali, že musíme zlepšiť hlavne naše súboje a byť agresívnejší. V druhom polčase sme boli lepším tímom na ihrisku, súper sa sústredil už len na bránenie a hralo sa na jeho polovici, kde sa nám bohužiaľ nepodarilo skórovať. Dokázali sme si vybojovať množstvo štandardných situácií. Taktiež sme mali zopár dobrých šancí, s ktorými máme aj naďalej problém dotiahnuť ich do úspešného konca.“

(fb RSC Hamsik Academy + cb úprava)

RSC Hamsik Academy – TJ Družstevník Veľké Ludince 0:1 (0:1)

Gól: 11. Sabo. ŽK: 36. Vávro, 64. Abrahám, 89. Kolláti – 42. Antl, 73. Baláž, 75. Domasta. ČK: 83. Vávro po 2ŽK. Rozhodovali: Židišin – Maliňák, Holp. Diváci: 90.

Zostava RSC Hamsik Academy: Höger – Vávro, Kapor, Gaško, Iseni (87. Kolláti) – A. Jackuliak, Ždánsky, Jančo, Bobrovský – Abrahám, Griglak

zo zápasu RSC Hamsik Academy – Veľké Ludince

Ostatné výsledky: Galanta – Martin 1:0, Sereď – Nové Zámky 7:1, Častkovce – Bánová 0:0, Nové Mesto n. Váh. – Beluša 1:1, Vrakuňa – Inter Bratislava 0:5. .

V nasledujúcom kole hrajú oba naše tímy z banskobystrického okresu na ihriskách súperov. V sobotu 20. mája sa predstavia v Bratislave Podkoničania, keď o 17.00 hodine nastúpia proti domácej Vrakuni. O deň neskôr v nedeľu 21. mája si o 10.30 hodine zmeria sily RSC Hamsik Academy v Bánovej.

1. Malženice 58b, 2. Galanta 44b, 3. Sereď 42b, 4. Beluša 39b, 5. Častkovce 39b, 6. PODKONICE 34b, 7. Veľké Ludince 32b, 8. Bánová 31b, 9. RSC HA 31b, 10. Nové Mesto n.V. 29b, 11. Šaľa 28b, 12. Martin 28b, 13. Inter 28b, 14. N. Zámky 9b, 15. Vrakuňa 6b.

IV. LIGA – Majstrovstvá regiónu STRED

V štvrtej lige sa v čase futbalového zápasu Fortuna ligy medzi Banskou Bystricou a Slovanom Bratislava hralo derby Šalková – Badín. Možno aj preto mu prizerala len stovka divákov. Zápas a celý prvý polčas boli aktívnejší domáci. Prvú šancu mal Mikulec, keď po rohu výborne hlavičkoval, no hosťujúci brankár fantastickým zákrok zachránil svoj tím. Ďalšiu šancu mal zanedlho Pánik, keď po centri Štubniaka volejom z 11-tich metrov prestrelil bránku. Hostia trestali hneď z prvej šance, keď z ľavej strany poslal pred bránku strieľaný center Vician a Rafanides už nemal problém zasunúť loptu v deviatej minúte medzi žrde – 0:1. Šalkovčania znervózneli a začali kopiť nepresnosti, viazla im kombinácia a nevedeli sa s výnimkou štandardných situácii dostávať do zakončenia. Badínčania onedlho využili zaváhanie domácich a strelili druhý gól z brejkovej situácie, keď kolmú prihrávku za obranu využil ešte pred polhodinou hry Valent 0:2. Mužstvo z okrajovej časti Banskej Bystrice sa na vlastnom ihrisku snažilo aj naďalej, ale kopilo jednu nepresnosť za druhou a tak sa do polčasu už nič nezmenilo.

Na začiatku druhého polčasu to vyzeralo, že domáci budú pokračovať tam, kde skončili v prvom polčase a hneď vyrobili chybu, po ktorej mal šancu Žilinec, no neuspel. Šalkovčania bojovali, behali, snažili sa so zápasom niečo urobiť, ale nebol to ich deň. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, avšak šancí bolo minimum. Až prišla 82. minúta a domáci si svojou aktivitou vybojovali priamy kop z 18 metrov. Šimčík loptu krásne zakrútil ponad múr a nedal brankárovi šancu zakročiť – 1:2. Tento moment akoby futbalistov Šalkovej ešte viac povzbudil, nevzdávali sa a odmenou im bolo vyrovnanie v 90. minúte, keď sa po individuálnej akcii presadil Mikulec a zachránil pre svoj tím aspoň bod, stanovil konečný výsledok na 2:2.

(zm + cb úprava)

Tréner Šalkovej Daniel Vernarský hodnotil remízu pre bystricoviny.sk nasledovne: „Zápas by som zhodnotil z dvoch pohľadov. Z herného hľadiska to bol po zápase so Stráňavami náš druhý najslabší zápas. Kopili sme nepresnosti, boli sme nervózni a tak sme súpera svojimi zbytočnými chybami posadili na koňa. V podstate sa nám nič nedarilo. Napriek tomu mužstvo išlo na doraz, hráči behali, bojovali a nevzdávali sa a boli odmenení vyrovnaním. Je to škoda, ale aj takéto zápasy bývajú a preto som rád, že mužstvo ukázalo charakter a nevzdalo sa napriek zlým okolnostiam. Je to škoda straty dvoch bodov doma, no vzhľadom na priebeh zápasu môžeme byť s bodom maximálne spokojní.“

Tréner Badína Miroslav Hudec tiež hodnotil remízový duel pre bystricoviny.sk: „Do osemdesiatej minúty sme hrali veľmi dobre, okrem dvoch strelených gólov sme si vypracovali minimálne štyri čisté gólové príležitosti na strelenie tretieho gólu, čím by sme zápas definitívne uzavreli. V posledných desiatich minútach sme sa akoby zľakli možnosti po dlhej dobe v Šalkovej vyhrať. Na to, aké máme skúsené mužstvo, sme začali produkovať množstvo chýb. Súper strelil gól zo štandardnej situácie a momentum zápasu sa otočilo na domácu stranu a nakoniec sa domácim aj podarilo vyrovnať. Sobotňajšiu remízu v derby v Šalkovej beriem ako stratu dvoch bodov.“

FK Šalková – ŠK Badín 2:1 (0:2)

Góly: 82. Šimčík, 90. Mikulec – 9. Rafanides, 26. R. Valent. Rozhodoval: Burger. Diváci: 100.

———————————————————————

Ostatné výsledky: Lip. Štiavnica – Čadca 1:1, Krásno n. Kys. – Bešeňová 2:2, Kováčová – Makov 0:1, L. Hrádok – Staškov 0:11, Žarnovica – Zvolen 0:12, Stráňavy – Kysucké N. Mesto 3:1.

V najbližšom 22. kole sa v sobotu 20. mája17.00 hodine predstaví Šalková u tretieho celku tabuľky v Staškove a Badín privíta v tento deň v rovnakom čase na svojom štadióne suseda z vedľajšieho okresu Kováčovú.

1. Makov 53b, 2. Zvolen 50b, 3. Staškov 42b, 4. Čadca 37b, 5. Krásno n. Kys. 37b, 6. Kováčová 33b, 7. Bešeňová 31b, 8. Kysucké N. Mesto 29b, 9. Stráňavy 28b, 10. BADÍN 27b, 11. ŠALKOVÁ 25b, 12. Lip. Štiavnica 18b, 13. Žarnovica 8b, 14. Lip. Hrádok 0b.

Autor: (cb), Foto: z Podkoníc (M. Budaj), z Radvane (fb RSC HA)