Podkonice vyhrali v Badíne a Šalková v Medzibrode, Rakytovce neuspeli v L. Hrádku + HLASY

4 /

V prvom kole tretej futbalovej ligy novej sezóny 2019/2020 neuspeli v nedeľu Rakytovce v Liptovskom Hrádku, prehrali tam tesne 1:2 po sympatickom výkone. V štvrtej lige sa darilo na úvod nováčikovi z Podkoníc, ktorý vyhral v Badíne 2:1. Naplno bodovala aj Šalková po víťazstve 3:0 v Medzibrode.

III. LIGA

Rakytovce cestovali ako nováčik tretej ligy na pôdu favorita do Liptovského Hrádku. Úvod zápasu patril nášmu mužstvu, ktoré zaskočilo domácich, no z územnej prevahy sme nevyťažili žiadnu šancu. Liptáci tak svoju šancu využili, v 21. minúte po priamom kope sa lopta dostala k Ferencovi a ten ju spoza pokutového územia napálil pod brvno – 1:0. V 33. minúte mali podobnú šancu aj futbalisti z Rakytoviec, no lopta po strele Ďurtu letela nad. Potom pohrozil z priameho kopu domáci Lačarak, ale Krejčí jeho pokus kryl. V 45. minúte mohol zvýšiť na 2:0 Ončák, avšak po priamom kope hlavičkoval nad brvno.

V druhom polčase mohli hostia vyrovnať v 55. minúte. Po centri Ďurtu zakončoval Telúch pätičkou tesne vedľa. O dve minúty neskôr našiel Pšida skvelým centrom Ďurtu, ktorý poslal loptu trestuhodne vedľa a nevyrovnal. V 65. minúte to Hrádok potrestal, až veľmi poľahky sa domáci dostali pred pokutové územie, kde sa lopta dostala k Lacovi a ten ju napálil k ľavej žrdi – 2:0. O päť minút na to mohol ten istý hráč pridať tretí gól, keď len tesne nedočiahol na loptu po prihrávke Žakoviča. Rakytovčania však zbrane nezložili. V 76. minúte po peknej akcii a prihrávke Kondera sa sám pred brankárom Vilčekom ocitol Solivajs, žiaľ trafil len nohu vybiehajúceho gólmana. V 77. minúte sa RAKY dočkali, po rohovom kope loptu do siete poslala striedajúca nová posila nášho mužstva Miroslav Debnár 1:2. Hostia ale vytúžený vyrovnávajúci gól nestrelili a tak z Liptova si bod neodniesli, hoci za predvedený výkon si ho zaslúžili. Najbližšie si môžu body pripísať doma v sobotu 10. augusta, kedy privítajú Liptovskú Štiavnicu.

Tréner Rakytoviec Daniel Vernarský na margo tesnej prehry pre Bystricoviny poznamenal: Neboli sme horším mužstvom. Rozhodli individuálne chyby a premieňanie šancí. Bolo to dobré zoznámenie sa s treťou ligou.“

Pre facebookovú klubovú stránku kouč Rakytoviec ďalej uviedol: „Bola to pre nás dobrá škola. Rozdiel medzi štvrtou a treťou ligou síce nie je výrazný, ale je tam. Napríklad pri prvom dotyku s loptou, tu bol súper lepší. Myslím si, že sa nemáme za čo hanbiť. Podali sme oduševnený výkon, boli sme nebezpeční až do samého konca zápasu. Súper trestal naše individuálne chyby. Prvý gól padol po tom, čo sme mali relatívne loptu pod kontrolou a vyrobíme z toho faul. Štandardná situácia, odrazená lopta a ich hráč mal čas, trafil to dobre. Druhý gól bol tiež zbytočný. My sme išli za našim gólom neustále a podarilo sa nám ho dať po štandardnej situácii, ktorej predchádzala naša vyložená šanca, no brankár ju zlikvidoval. Povedal som aj chlapcom, že sa nemajú za čo hanbiť, že príkladne bojovali až do konca. Trochu im tento zápas otvorí oči a uvedomia si, že treba na sebe pracovať ak chcú byť úspešní.“

ŠKM Liptovský Hrádok – FK Rakytovce 2:1 (1:0)

Góly: 21. Ferenc, 65. Laco – 77. Debnár . Rozhodoval: Horváth. ŽK: Ferenc – Ďurta, Telúch, Solivajs, Gašpar. Diváci: 250.

ZOSTAVA RAKY: Krejči – Podkonický (69. Solivajs), Straka, Gašpar, Pšida (83. Pavlík) – Bača (82. Veselovský), Konder, Kohút – Ďurta (69. Debnár), Hudek (46. Kolláti), Telúch

Ostatné výsledky: Zvolen – Čadca 2:0, R. Sobota – Kováčová 0:2, Martin – Lučenec 5:0, Bánová – Oravské Veselé 0:2, Námestovo – Žarnovica 1:0, Kalinovo – Krásno n. Kys. 2:0 a Fiľakovo – Lip. Štiavnica 3:1.

IV. LIGA

Badín privítal na úvod súťaže ambiciózneho nováčika z Podkoníc. Domáci začali lepšie. Už v piatej minúte mohli otvoriť skóre, keď Beňuš z pravej strany hľadal Malíka, ktorý prepustil loptu Rafanidesovi, no jeho strelu zblokovala obrana Podkoníc. Následne z rohového kopu putovala lopta na zadnú žrď, kde zakončoval Malík, ale iba tam, kde stál brankár Palider. V pätnástej minúte to skúšal Rafanides pekným volejom a iba tesne minul pravú žrď. Hostia sa dostali do prvej šance až v 27. minúte. Jagerčík vysunul Seleckého, ktorý triafal tiesnený vedľa ľavej žrde. Gólový okamih prišiel o desať minút neskôr. Seleckého center z pravej strany na zadnú žrď vrátil pred bránku Turčan a loptu si nešťastne zrazil za vlastného brankára Výlupok 0:1. Pred prestávkou ešte zaujala strela domáceho Rusnáka z asi tridsiatich metrov, ale lopta letela nad brvno.

Po zmene strán mali najprv Badínčania výhodu priameho kopu. Z asi 25 metrov Rusnák opäť mieril nad bránku. Prešla sotva minúta a podobný priamy kop zahrávali Podkonice. Konkrétne Dlhoš, ktorý poslal loptu priamo do dolného rohu k ľavej žrdi a hoci gólman Höger po nej išiel, prekĺzla mu pomedzi prsty a inkasoval – 0:2. V 57. minúte čelil Höger ďalšiemu priamemu kopu Dlhoša z opačnej strany, strieľal spoza rohu šestnástky znovu do toho istého miesta ako pri góle, no tentoraz brankár Badína loptu bravúrne vyrazil. Nováčik sa za priaznivého stavu začal viac spoliehať na protiútoky a boli nebezpečné. Striedajúci Bobok bol len pár sekúnd na ihrisku a už z dobrej pozície strieľal presne k žrdi, Höger bol proti. Potom zaujala roztrška medzi divákmi, ktorú však pohotoví usporiadatelia zvládli. Na ihrisku sa medzi tým hrnul do brejku kapitán Podkoníc Lihan, ale koncovka mu nevyšla. V 71. minúte predviedli hostia peknú akciu, Bobok si vymenil loptu s Jagerčíkom, tá následne putovala k Sedliakovi, ktorý pohotovo strieľal v tutovke, brankár Badína výborne zasiahol na čiare. Domáci mali viac loptu na kopačkách, ale do šancí sa nevedeli dostať. V 82. minúte po rohovom kope zakončoval v šestnástke Kollár, ale netrafil ideálne loptu, ktorá putovala vedľa bránky. Napokon sa Badínčania predsa len tešili, no až v nadstavenom čase po priamom kope Rusnáka z asi tridsiatich metrov, keď tečovaná lopta skončila v sieti. Vzápätí rozhodca odpískal koniec stretnutia, takže na prípadné vyrovnanie nezostala hráčom ŠK ani sekunda.

Z tohto stretnutia je aj naša fotogaléria.

Tréner Podkoníc Andrej Dubovický hodnotil víťazstvo svojho mužstva pre bystricoviny.sk nasledovne: „Myslím si, že sme videli celkom dobrý štvrtoligový zápas na úvod sezóny. Išlo o okresné derby, svedčala tomu aj divácka kulisa. Úvodných dvadsať minút sme trochu zaspali, súper nás zatlačil, ale ustáli sme to, neinkasovali sme gól. Potom sme prevzali iniciatívu my a zaslúžene sme vyhrali. Škoda toho gólu, ktorý sme dostali na konci v poslednej sekunde nadstaveného času, ale inak je naše víťazstvo zaslúžené.“

Dubovického sme sa spýtali aj na ciele Podkoníc v štvrtej lige: „Nepoznám hráča či trénera, ktorý by nechcel vyhrať každý zápas, ale našim cieľom je predovšetkým sa etablovať v štvrtej lige, baviť divákov futbalom a umiestniť sa čo najlepšie.“

Asistent trénera Badína Miroslav Hudec po zápase pre bystricoviny.sk uviedol: „Začali sme zápas dobre, v prvých minútach sme si vytvorili dve šance, no žiaľ sme ich nepremenili. Prvú polhodinu sme my diktovali tempo, boli sme lepší, ale ťažšie sme sa dostávali do šancí. Potom sme inkasovali gól z náhodného centra hostí. Zo začiatku druhého polčasu sme dostali aj druhý gól a už sme sa nevedeli dostať do takej hry, akú si predstavujeme . Prakticky sme si nevytvorili ani žiadne gólové šance. Mali sme držanie lopty, ale nebezpečnejší boli hostia. Hrozili z prečíslení a nevyužili dve až tri dobré príležitosti. My sme sa prakticky dostali len po šestnástku.

ŠK Badín – FK Podkonice 1:2 (0:1)

Góly: 90+2 Rusnák – 38. Výlupok (vlastný), 54. Dlhoš. Rozhodoval: Lisý. Diváci: 350!

V ďalšom okresnom derby sa predstavili Medzibrod a Šalková. A gól padol hneď na začiatku, domáci Rajčok prekonal strelou z 20 metrov Gnidu, no tento zásah neplatil pre ofsajdové postavenie cloniaceho hráča. Po rohovom kope sa potom dostal k hlavičke Mišiak, ale netrafil bránku hostí. Na druhej strane sa v sľubnej príležitosti ocitol Štubniak, no obrana Medzibrodu jeho pokus zblokovala. Šalková pôsobila na ihrisku kompaktnejšie, viac sa dostávala do zakončenia a išla do vedenia zásluhou Dobrotu, ktorý si nabehol do šestnástky na prihrávku Mikulca a popri bezmocnom Škubákovi otvoril skóre stretnutia strelou od žrde – 0:1. Vzápätí mohlo prísť vyrovnanie, ale Gnida dokázal napraviť svoje zaváhanie pri malej domov a odkopnúť loptu z bránkovej čiary do bezpečia.

Po prestávke sa Medzibrod snažil zmeniť vývoj stretnutia, ale vyloženú príležitosť si nedokázal vypracovať. Hostia pokračovali vo výbornom výkone, vyrážali do rýchlych brejkov a vytvárali si šance. Z gólu sa napokon tešili po tom, čo Bútora našiel v šestnástke osamoteného Vučkoviča a ten pohodlne navýšil vedenie svojho tímu na 0:2. Vzápätí mohol definitívne rozhodnúť o zisku troch bodov Mikulec, no brankár Škubák si s jeho samostatným nájazdom poradil. Domáci sa nevedeli presadiť cez organizovanú obranu Šalkovej a prakticky sa nedostali do šance. Definitívne skóre tak v závere zavŕšil striedajúci Binder, ktorý osamotený v šestnástke zakončil s prehľadom a podčiarkol zaslúžené víťazstvo hostí po ich dobrom výkone.

Tréner Šalkovej Marek Jobko sa k zápasu pre bystricoviny.sk vyjadril nasledovne: „Dnes môžem vysloviť maximálnu spokojnosť s predvedeným výkonom nášho mužstva. Hrali sme kompaktne počas celého stretnutia a do bodky sme splnili to, čo sme si povedali pred zápasom. Boli sme jednoznačne lepším mužstvom. Celý kolektív si za dnešný výkon zaslúži poďakovanie.“

Brankár Medzibrodu Domik Škubák po stretnutí Bystricovinám uviedol: „Šalková dnes bola lepším mužstvom a vyhrala zaslúžene. Hrali podobný futbal ako v najlepšej sláve. Držím im palce. My ak budeme hrať v tomto nasadení, môžeme mať problém so záchranou v súťaži.“

TJ Sokol Medzibrod – FK Šalková 0:3 (0:1)

Góly: 41. Dobrota, 56. Vučković, 88. Binder. Rozhodoval: Konček. Diváci: 250.

Ostatné výsledky: Príbelce – Slovenské Ďarmoty 1:1, Tornaľa – Hriňová 0:2, Pliešovce – Hájnačka 3:1.

Autor: (job), Foto: autor zo zápasu Badín - Podkonice