Podkonice vo Vrakuni len remizovali, Badín zdolal Kováčovú, prehry RSC a Šalkovej + HLASY

4 /

Cez víkend boli v tretej a štvrtej futbalovej lige v akcii všetky tímy z banskobystrického okresu. Vo vyššie uvedenej súťaži bodovali iba Podkonice na pôde poslednej Vrakuni. Uhrali tam remízu 2:2, no čakali sa tri body. Rakytovce Sport Club Hamsik Academy prehral v dopoludňajších hodinách v nedeľu v Bánovej. V štvrtej lige v derby uspel Badín nad Kováčovou 3:1 a priblížil sa k stredu tabuľky. Šalková iba tesne podľahla na pôde tretieho celku v Stráňavách, kde strelila dva góly, no inkasovala tri.

III. LIGA – skupina Západ

Podkonice cestovali do Bratislavy na pôdu poslednej Vrakuni bez kapitána Matúša Turňu. V slušnom prostredí v tejto mestskej časti hlavného mesta SR odohrali Podkoničania nie zas až tak vydarený zápas. Od začiatku boli síce aktívnejší a hrozili najmä z krídiel, bohužiaľ bez gólov. Mózerovu strelu brankár vyrazil a odrazenú loptu nemal kto doraziť do siete. V samostatnom nájazde Mózer zle vyhodnotil situáciu a gólman Krížik nájazd zneškodnil. Strely Seleckého, Kostúra tiež gólom neskončili. Po rohovom kope Gábriša sa Očenáš ocitol na rohu päťky sám pred brankárom, ale trafil len žrď. Po centri Seleckého Mózer hlavou z blízka minul bránku. Paradoxne gól padol v 29. minúte po centri aktívneho Seleckého, keď si domáci Š. Kozák zrazil loptu pod hornú žrď vlastnej bránky – 0:1.

Po zmene strán začali byť domáci aktívnejší, čo mohlo Podkoniciam vyhovovať, keďže v podstate hrali celý druhý polčas do otvorenej obrany. V 58. minúte sa hráč Vrakune Viktor uvoľnil na ľavej strane a po jeho spätnej prihrávke hostia faulovali. Nariadenú penaltu bezpečne premenil domáci Spáčil 1:1. Vrakuňa hrozila najmä po štandardkách a však o osem minút sa tešil náš celok z bystrického okresu. Po skrumáži v päťke pretlačil loptu za bránkovú čiaru Dávid Selecký a bolo 1:2. V poslednej minúte Horváth zle vyriešil ofenzívnu akciu Podkoníc a z protiútoku Jiang po peknom uvoľnení vyrovnal ľavačkou, keď na jeho krížnu strelu Mráz nestačil – 2:2. Hostia cieľ zápasu bohužiaľ nesplnili a odviezli si z Bratislavy iba bod.

K výhre sa vyjadril tréner Podkoníc Marcel Turňa:  Výkon a hlavne prístup k tomuto zápasu je pre mňa veľkým sklamaním. Až na kapitána Očenáša podali ostatní hráči podpriemerné výkony a to na súpera a tri body nemohlo stačiť. Po dobrom našom zápase a vysokom víťazstve z minulého kola je takýto výkon pre mňa nepochopiteľný. Hráči si musia vstúpiť do svedomia, či urobili všetko čo mali v príprave na tento zápas, pretože všetci v klube okolo nich urobili potrebný servis, aby sme tento zápas zvládli k spokojnosti. V našej hre chýbali emócie, nasadenie, pohyb bez lopty, agresivita, tímový výkon, čo súper vycítil a dosiahol pre nich cenný výsledok. V úvode zápasu sme zahodili dve stopercentné šance, kde sme mohli ísť do pohodlného vedenia a kontrolovať zápas. Súper nám hrozil len z ojedinelých brejkových situácií, ktoré sme im však pripravili my, svojimi naivnými chybami. Gól sa nám podarilo streliť tesne pred polhodinou, keď si center Seleckého tečoval do vlastnej bránky stopér súpera. Z prvého polčasu sme sa nepoučili a druhý polčas bol ešte horší ako prvý. Nedokázali sme podržať loptu, neboli sme schopní zakombinovať a zabehať súpera bez lopty, naši útočníci a stredový hráči prakticky ani neexistovali, ani v defenzíve, o ofenzíve ani nehovorím a tak naša obrana začínala byť preťažená. Vyústením tohto bol pokutový kop v 58. minúte, ktorý domáci využili na vyrovnávajúci gól. O niekoľko minút sa nám síce so šťastím podarilo dotlačiť loptu do bránky súpera a ísť znova do vedenia, ale v poslednej minúte zápasu za náš výkon prišiel trest a domácim sa podarilo strelou z hranice šestnástky vyrovnať a získať pre nich po dlhom čase cenný bod. Chcem sa ospravedlniť za tento výkon fanúšikom, ktorí vycestovali za nami na tento zápas, či to tak cítia hráči a čo urobia pre nápravu, to už nechám na nich.

Pár viet k zápasu povedal aj stredový hráč Podkoníc Tomáš Martinec: „Tento zápas sme absolútne nezvládli. Nechcem nikoho podceňovať, ale už z postavenia mužstiev v tabuľke a dosiahnutých výsledkov bolo jasné, že z tohto zápasu musíme odísť víťazne. Nanešťastie nás súper pripravil o tri body v poslednej minúte, keď nám vsietil vyrovnávajúci gól. Aj keď sme sa dokázali dostať do gólových šancí, neboli sme schopní ich premeniť. V zápase sme nemali hernú pohodu, po strate lopty sme sklopili hlavy, namiesto toho, aby sme ihneď bojovali o zisk. Veci, ktoré nám vychádzali v domácom zápase pre týždňom, sa v tomto stretnutí vôbec neobjavili. Chýbalo zdravé povzbudenie a nakopnutie po nevydarených akciách, či už od jednotlivých hráčov na ihrisku alebo zo striedačky a tribúny. Remíza vo Vrakuni je pre nás prehrou, ale verím že v ďalších dvoch domácich zápasoch potvrdíme svoju kvalitu.“

(mrp + cb)

ŠK Vrakuňa Bratislava – FK Podkonice 2:2 (0:1)

Góly: 58. Spáčil (z 11m), 90. Jiang – 29. Š. Kozák (vlastný), 66. D. Selecký. ŽK: Kvietok (Podkonice). Rozhodoval: Švolík. Diváci: 54.

Zostava FK Podkonice: Mráz – Čilík, Očenáš, Macuľa (72. Tannhauser) – D. Selecký (85. Horváth), Kvietok, Martinec, Patrnčiak – T. J. Gabriš, Kostúr, Mózer

zo zápasu Podkoníc vo Vrakuni (M. Budaj)

RSC Hamsik Academy cestoval v nedeľu do Bánovej k dovtedajšiemu susedovi v tabuľke. Lopta sa od úvodu zápasu nachádzala častejšie na kopačkách banskobystrických hráčov, ktorí mali prvý náznak šance v 14. minúte, keď Denis Jančo vysunul do šestnástky Adama Bobrovského, ktorý ale nemal ideálny prvý dotyk, a tak ho odzbrojil obranca domácich. Na začiatku 18. minúty musel zasahovať gólman RSC Lukáš Höger, ktorý vyboxoval prudkú ranu Juraja Mráza z priameho kopu spoza šestnástky. Hosťujúci hráči si v nasledujúcich minútach vypracovali štandardné situácie aj strely zo strednej vzdialenosti, ale vyložená tutovka z toho nebola. Skóre stretnutia otvorili domáci, keď sa v 39. minúte po Richardovej Griglakovej spätnej hlavičke dostal k hraciemu predmetu v šestnástke ako prvý rýchly Peter Jasenovský, ktorý prešiel s loptou cez Högera a doprevadil ju za bránkovú čiaru – 1:0.

Prvú gólovú príležitosť druhého polčasu mali ´Hamšíkovci´ v 53. minúte, keď sa po rohovom kope a defenzívnej hlavičke hráča Bánovej dostal na ľavej strane pokutového územia k lopte osamotený Erik Gaško, ale minul bránku. O pár minút neskôr boli blízko ku gólu aj domáci, keď Patrik Bielik po spätnej prihrávke sprava zblízka prekopol. V 76. minúte prišiel tím RSC HA o skúseného Milovana Kapora, ktorý sa po faule na pravom krídle s bolestivou grimasou držal za rameno. V záverečnej desaťminútovke zaujala príležitosť bystrického útočníka Patrika Abraháma, ktorý ale po Iseniho štandardke hlavičkoval zblízka nad brvno. Bánová napokon poistila svoje víťazstvo v 86. minúte, keď po rohu z pravej strany hlavičkoval presne Juraj Mráz2:0.

Peter Venglarčík, tréner RSC Hamsik Academy: ,,Do Bánovej sme prišli s veľkým odhodlaním. Jednoznačne sme prišli bodovať, čo sme preniesli na ihrisko až do gólu, ktorý sme inkasovali opäť po obrovskej individuálnej chybe. Sú to veci, ktoré nás veľmi zrážajú na kolená, hlavne psychicky. Ale aj tak sa s tým ešte niečo dalo robiť. V druhom polčase sme z našej územnej prevahy nevyťažili žiadne body. Paradoxne, na konci sme zo štandardnej situácie inkasovali na 2:0. Dostali sme sa nielen tabuľkovo do veľmi ťažkej situácie, v akej sme neboli veľmi dávno, ale tak, ako sme sa do nej dostali, sa z nej dostaneme vonku. Čo ma ale mrzí najviac, je ťažké zranenie Mila Kapora. Dúfajme, že sa nenaplnia tie prvotné prognózy o operačnom zákroku, lebo je to líder futbalovo, ale hlavne mentálne a ľudsky. Prajem mu skoré uzdravenie a ešte raz, dúfam, že to nebude nič vážne.”

(fb RSC Hamsik Academy + cb úprava)

TJ Bánová – RSC Hamsik Academy 2:0 (1:0)

Góly: 39. Jasenovský, 86. J. Mráz. ŽK: 20. J. Mráz, 79. Gluvić – 79. Jovanovski. Rozhodovali: Krčová – Juhos, Hudy. Diváci: 200.

Zostava RSC Hamsik Academy: Höger – Ždánsky, Gaško, Griglak, Iseni – Jovanovski, Kapor (76. Palko) – Bobrovský, Jančo, A. Jackuliak – Abrahám.

zo zápasu RSC HA v Bánovej

Ostatné výsledky: Malženice – Častkovce 1:1, Beluša – Galanta 5:1, Veľké Ludince – Sereď 2:1, Martin – Šaľa 1:1, N. Zámky – Nové Mesto n. V. 1:3.

V nasledujúcom kole hrajú oba naše tímy z banskobystrického okresu doma. V sobotu 27. mája sa predstaví RSC Hamsik AcademyRakytovciach o 17.00 hodine a hostí vedúce Malženice. O deň neskôr v nedeľu 28. mája si o 17.00 hodine zmerajú sily Podkoničania na svojom obecnom štadióne s Martinom.

1. Malženice 59b, 2. Galanta 47b, 3. Sereď 45b, 4. Beluša 43b, 5. Častkovce 41b, 6. PODKONICE 38b, 7. Veľké Ludince 38b, 8. Bánová 35b, 9. Nové Mesto n. V. 33b, 10. RSC HA 31b, 11. Inter 31b, 12. Šaľa 29b, 13. Martin 29b, 14. N. Zámky 9b, 15. Vrakuňa 7b.

IV. LIGA – Majstrovstvá regiónu STRED

Badíne bolo na programe sobotňajšie derby s vedľajším okresným susedom z Kováčovej. Diváci videli od úvodných minút kvalitný futbal založený na pozornej defenzíve, z čoho pramenilo minimum gólových príležitostí. V 31. minúte hosťom vyšla priamočiara kombinácia stredom poľa, na konci ktorej bol Vronský, ten potvrdil strelecký formu z celej sezóny a poslal hostí do jednogólového vedenia – 0:1. Domáci sa dlho nevedeli strelecky presadiť cez dobre organizovanú obranu súpera, zlom celého zápasu prišiel na konci prvého polčasu. V poslednej minúte vyšla nášmu celku z bystrického okresu dokonalá akcia, keď Žilinec našiel na pravom krídle Rafanidesa, ten si poradil z obrancom a našiel ešte voľného Denisa Urgelu, ktorý poslal loptu do prázdnej bránky pred ňou – 1:1. Strelený gól vlial Badínčanom energiu a v nadstavenom čase si vypracovali ďalšie príležitosti. Najskôr strelu Andreja Urgelu obrana hostí z blokovala, z následného centra hlavičkoval Žilinec a brankár Tuček vyškriabal loptu nad brvno. Roh vyšiel domácim dokonale, keď futbalisti Kováčovej pozabudli na vzdialenejšej žrdi na Žilinca, pre ktorého už nebol problém usmerniť loptu do odkrytej svätyne súpera – 2:1.

Hneď v úvode druhého polčasu mali hostia príležitosť na vyrovnanie, keď sa v dobrej príležitosti ocitol Paulovčík, jeho pokus však domáca obrana dokázala zblokovať. V 62.min mala Kováčová ďalšiu príležitosť, za obranu Badína zbehol Majerčík, ktorý však nedokázal prelobovať gólmana Kučeru. V ďalšom priebehu si už náš celok z banskobystrického okresu postrážil jednogólové vedenie a keď im v 74. minúte vyšla pekná akcia, na konci ktorej bol striedajúci Studený, bolo o víťazovi zápasu rozhodnuté – 3:1.

(ih + cb úprava)

Tréner Badína Miroslav Hudec pre bystricoviny.sk hodnotil výhru nasledovne: „Myslím si, že sme videli kvalitný zápas. Bolo vidno, že sa jednalo o derby a mužstvá sa navzájom poznali a tak sa hralo prevažne medzi šestnástkami a šancí bolo pomenej. Trošku ťažšie sme sa rozbiehali, to Kováčová využila na strelenie vedúceho gólu. Nám sa podarilo zareagovať až v záverečnej minúte polčasu, keď sme strelili dva góly. V druhom polčase sa obraz hry nezmenil a tretím gólom sme naše víťazstvo poistili. Teší ma, že sme sa proti kvalitnej defenzíve súpera dokázali presadiť trikrát a hlavne to, akým spôsobom sme góly strelili, keď všetky naše presné zásahy padli z vnútra päťky a prakticky do prázdnej bránky.“

Michal Bíreš, kapitán Badína pre bystricoviny.sk povedal: „V susedskom derby sa stretli dve kvalitné mužstvá. Prvú vážnejšiu šancu využili hostia, keď po kolmej prihrávke šiel sám na bránku Vronský a svoju šancu premenil. V závere polčasu sme dokázali odpovedať peknou kolmou akciou, keď po prihrávke Rafanidesa do prázdnej bránky zakončil Denis Urgela. V poslednej minúte prvého polčasu sme kopali rohový kop, kde zostal na zadnej žrdi osamotený Žilinec a svoju šancu premenil. Do druhého polčasu sme išli s odhodlaním výsledok udržať a možno pridať ešte gól z brejkovej situácie. To sa nám podarilo v 74-tej minúte, keď Kučera dobre našiel Výlupka, ten posunul Denisovi Urgelovi a na konci peknej akcie bol Studený, ktorý zakončil do prázdnej bránky. Záver zápasu sme si ustrážili a tak sme zaslúžene vyhrali 3:1.“

FK Šalková – ŠK Badín 2:1 (0:2)

Góly: 45. D. Urgela, 45+ Žilinec, 74. Studený – 31. Vronský. Rozhodoval: Jančo. Diváci: 150.

———————————————————————

Šalková sa predstavila u tretieho mužstva tabuľky v Staškove. Začiatok zápasu bol aktívny z oboch strán. Hostia z okrajovej časti Banskej Bystrice sa snažili tvoriť, ale narážali na pozornú defenzívu súpera. Napriek tomu boli viac na lopte, no nevedeli sa presadiť. Navyše začali kopiť chyby a z jednoduchého nákopu domácich šiel sám na bránku Halvoník a nemýlil sa – 1:0. Šalkovčania znervózneli a do 35-tej minúty kopili chyby, za ktoré Staškovčania kruto trestali. Najprv vymietol pavučinu Gnidovej svätyne Staník 2:0 a po polhodine si na center Brezinu ukážkovo nabehol Lysík a skóroval hlavou. Na tabuli svietilo 3:0 a to ešte brankár Gnida zlikvidoval dve tutovky domácich.

Do druhého polčasu už nabehla úplne iná Šalková, ktorá tretie mužstvo tabuľky zatlačila a bola lepšia. Domáci sa spoliehali na brejky a tri z nich nezakončili ideálne. A tak prišiel trest. Po sérii rohových kopov sa k odrazenej lopte dostal Matis a dvakrát tečovaná strela skončila v bránke – 3:1. Hostia cítili, že môžu zo zápasom niečo urobiť. Futbalisti Staškova zneisteli a mali problémy brániť banskobystrických hráčov. Ďalší gól prišiel opäť po rohovom kope, keď domáci v skrumáži zaľahli loptu pred bránkou a nasledoval nepriamy kop. Ten premenil v 83. minúte strelou pod brvno Palovič3:2. Do konca zostávalo už málo času a domáci umne kúskovali hru, takže už nedopustili vyrovnanie.

(zm + cb úprava)

Tréner Šalkovej Daniel Vernarský pre bystricoviny.sk zhodnotil tesnú prehru svojho mužstva: „Myslím si, že väčšinu zápasu sme boli aktívnejším a aj lepším mužstvom, no nevyhli sme školáckym chybám a to nás stálo zápas. Chýbalo nám v prvom polčase sebavedomie a väčší pohyb najmä bez lopty. Druhý polčas sme hrali tak ako si predstavujem. Veľký pohyb, nasadenie, chuť a vôľa otočiť zápas. Domáci sa obávali o výsledok napriek tomu, že sú tretí v tabuľke a vyhrávali 3:0. My už musíme konečne pochopiť, že zápas sa hrá takto od prvej minúty.“

FK Slávia Staškov – FK Šalková 3:2 (3:0)

Góly: 15. Halvoník, 23. Staník, 35. Lysík – 64. Matis, 83. Palovič. Rozhodoval: Matula. Diváci: 120.

zo zápasu Šalkovej v Staškove (facebook)

Ostatné výsledky: Makov – Stráňavy 1:1, Bešeňová – Lip. Hrádok 8.0, Kysucké N. Mesto – Žarnovica 4:0, Čadca – Krásno n. Kys. 1:1, Zvolen – Lip. Štiavnica 2:0.

V najbližšom 23. kole sa v sobotu 27. mája17.30 hodine predstaví Šalková doma na svojom ihrisku a privíta Bešeňovú. Badín v tento deň v rovnakom čase odohrá duel u tabuľkového suseda v Stráňavách.

1. Makov 54b, 2. Zvolen 53b, 3. Staškov 45b, 4. Čadca 38b, 5. Krásno n. Kys. 38b, 6. Bešeňová 34b, 7. Kováčová 33b, 8. Kysucké N. Mesto 32b, 9. BADÍN 30b, 10. Stráňavy 29b, 11. ŠALKOVÁ 25b, 12. Lip. Štiavnica 18b, 13. Žarnovica 8b, 14. Lip. Hrádok 0b.

Autor: (cb), Foto: zo zápasu Podkoníc (Matej Budaj) + fb RSC HA