Podkonice a Šalková hrali bez gólov, bystrické RSC a Badín prehrali + HLASY

3 /

V tretej a štvrtej futbalovej lige máme z banskobystrického okresu štyroch zástupcov a v druhom kole aktuálne rozbehnutej sezóny z nich nik nevyhral. Bodovali iba Podkonice v tretej lige skupiny Západ po domácej bezgólovej remíze s Novými Zámkami a Šalkovčania v štvrtej lige (Majstrovstvá regiónu Stred) po rovnako bezgólovej remíze v Stráňavách.

III. LIGA – skupina Západ

RSC Hamsik Academy Banská Bystrica (bývalý FK Rakytovce) sa predstavil v Častkovciach a úvode zápasu náš celok pohrozil dvomi streleckými pokusmi. V 4. minúte mierila Kollátiho strela z voleja spoza šestnástky nad bránku a Marchukove zakončenie z pravého krídla zas do rukavíc domáceho gólmana. V 16. minúte sa na opačnej strane preštrikoval do šestnástky domáci Zelenay a Kolláti zmaril jeho tutovku výborným sklzom. Vyložené gólové príležitosti vo zvyšnom priebehu prvej 45-minútovky nepribúdali.

V úvode druhého polčasu kapitán RSC Kohút z priameho kopu netrafil bránku a krátko na to mieril Kolláti len do stredu Kišacovej svätyne. Náš brankár Adam Krejčí predviedol skvelý zákrok v 72. minúte pri hlavičke Sládeka po centri z pravej strany. Z následného rohového kopu už hráči Častkoviec skórovali, keď sa presnou hlavičkou presadil kapitán domácich Jozef Halás1:0. V závere zápasu si už banskobystrický celok vyloženú šancu na vyrovnanie nevypracoval. Domáci naopak hrozili z brejkov a po jednom z nich trafil brvno striedajúci Jibril. Častkovce napokon v závere zápasu tesnú výhru ubránili, pričom v posledných minútach nazbierali až štyri žlté karty.

Peter Venglarčík, tréner RSC: „Rozhodla štandardná situácia zo 73. minúty. Dovtedy sme boli v defenzíve stopercentní, ale v ofenzíve sme toho neukázali veľa. Bol to skôr taký náročný fyzický duel, ale zvládali sme ho fajn. Mrzí ma inkasovaný gól, lebo to je pre mňa neakceptovateľné, aby sme takto pristúpili k bráneniu rohového kopu. O to viac ma to mrzí preto, že sme sa cez týždeň v dvoch tréningových jednotkách venovali konkrétne tejto činnosti, a potom sa v zápase stane toto… Ja osobne som veľmi smutný. Nemôžeme si dovoliť strácať body takýmto spôsobom. To, že strácať body budeme, tak ako ich budeme aj získavať, je jasné, ale takýmto spôsobom je to neakceptovateľné.

Peter Kolláti, obranca RSC Hamsik Academy: „Bol to typický medzišestnástkový zápas s minimom šancí na oboch stranách. Vedeli sme, že nás nečaká nič ľahké a že to bude asi len o jednom góle. Žiaľ, súper využil jednu šancu, ktorú mal zo štandardnej situácie a stačilo mu to na výhru. V takýchto zápasoch nebude už len stačiť bojovnosť, ale budeme musieť byť sebavedomejší, hlavne smerom dopredu, nebáť sa niečo vymyslieť. Musíme na tomto popracovať, lebo kvalitu na to máme, len to treba preniesť už aj na ihrisko, lebo bez strely na bránku sa nedá vyhrať. Dúfam, že v najbližšom zápase to už strhneme na našu stranu a budeme po zápase spokojnejší.“

(fb RSC Hamsik Academy + cb úprava)

OK Častkovce – RSC Hamsik Academy Banská Bystrica 1:0 (0:0)

Gól: 73. Halás. Rozhodoval: Bláha. ŽK: Sládek, Minaroviech, Majkút, Kišac, Zelenay, Fako – Šteiniger, Kohút, Gaško. Diváci: 150.

Zostava RSC Hamsik Academy: Krejčí – Kolláti, Kapor, Gaško, Kohút (C) – Jovančević (77. Ždánsky), Neušel (84. Vavák) – Marchuk (77. Jackuliak), Sojka, Iseni – Šteiniger

Tréner Venglarčík počas zápasu v Častkovciach

Podkoničania sa predstavili doma a privítali Nové Zámky. Proti aktívne hrajúcim našim hráčom stála dobre organizovaná defenzíva hostí. Už v 4. min. sa v dobrej pozícii vnútri pokutového územia ocitol domáci Mózer, ktorého strela z pravej strany rozvlnila sieť, ale len z vonkajšej strany. V 13. min posadil center z rohu na hlavu Očenáša, ale jeho hlavička zasiahla len spoluhráča Seleckého. Mózer vyskúšal pozornosť gólmana Nevolného aj o pár minút neskôr strelou spoza šestnástky. V druhej polovici prvého polčasu zaujala ešte strela stopéra Podkoníc Dlhoša z priameho kopu, ktorý však mieril presne tam, kde bol pripravený brankár. V závere polčasu sa k slovu dostali aj Novozámčania. Ďalekonosná strela Michalíka z priameho kopu letela nad brvno.

Obraz hry sa nezmenil ani v druhom polčase. V jeho úvode po pravej strane unikol domáci Melich, našiel na hranici pokutového územia Mózera, ale jeho zakončenie zblokovala obrana hostí. Následne sa v dobrej pozícii ocitol aj Novozzámčan Turan, ale jeho krížna strela sprava tesne minula Gábrišovú svätyňu. V 57. min práve tento hráč oslabil svoje mužstvo keď po faule na Sedliaka videl druhú žltú kartu. Podkoničania však napokon túto výhodu o jedného hráča v poli nevyužili na strelenie gólu, hoci s blížiacim sa záverom zápasu si vypracovali dobré príležitosti. Organizovaná obrana hostí však strely nášho celku dokázala zblokovať. Nové Zámky v závere mohli strhnúť víťazstvo na svoju stranu, keď sa pred Gábrišom ocitol zoči – voči Tvrdzik, no prestrelil bránku. Podkoniciam v prvom domácom treľoligovom zápase zrejme nebolo súdené skórovať a tak sa body delili.

Marcel Turňa, tréner Podkoníc: V tomto zápase na domácej pôde sme zbytočne stratili dva body a hostia so šťastím jeden získali. Celozápasovú hernú prevahu sme nedokázali pretaviť do víťazného gólu. Hostia s niekoľkými skúsenými hráčmi v zostave pozorne bránili a spoliehali sa na rýchle protiútoky. My sme sa kombinačnou hrou snažili dostať za ich obranu, ale chýbal nám väčší pokoj v riešení finálnej fázy. Keď sme sa už aj dostali za ich obranu, situáciu sme vyriešili buď nepresnou finálnou prihrávkou alebo nedôrazným zakončením. Vypracovali sme si 3 až 4 veľmi dobré príležitosti, ktoré musíme premieňať. Hostia našu bránku prakticky ani poriadne neohrozili. Chlapcom, čo sa týka nasadenia, bojovnosti a herného výkonu nemám čo vytýkať, ale budeme musieť popracovať na premieňaní šancí, pretože takéto zápasy sa musíme naučiť vyhrávať. Remíza je pre nás v tomto zápase nespravodlivá. Napraviť to chceme už v najbližšom zápase v regionálnom derby v Rakytovciach.“

K zápasu sa vyjadril domáci hráč Dávid Selecký: „Nastúpili sme na svoj prvý domáci zápas v rámci novovytvorenej súťaže 3. ligy. Boli sme všetci dobre pripravení a nabudení zobrať všetky tri body. Začali sme veľmi dobre, nebojácne, smerom dopredu a mali sme veľa príležitosti po krajných vertikálach. Bohužiaľ finálna fáza nám stála na bode mrazu. Chýbali sme mnohokrát tam, kde sme mali byť. Škoda nevyužitých šancí počas celého zápasu . Mrzí ma to hlavne kvôli divákom, ktorí nás povzbudzovali počas celého zápasu, ktorí si zaslúžili gólovú radosť. Makáme ďalej a vidíme sa v piatok na derby v Rakytovciach. Príďte nás povzbudiť, lebo bez vás na tribúne to nepôjde. Ďakujeme.“

(mrp + cb úprava)

FK Podkonice – FKM Nové Zámky 0:0 (0:0)

Góly: žiadne. Rozhodoval: Malárik. ŽK: Turňa, Melich – Turan, Szénási, Nevolný, Varga. ČK: 57. Turan po 2ŽK. Diváci: 250.

Zostava FK Podkonice: Gábriš – Mihálik, Dlhoš, Očenáš – Selecký, Koreň, Turňa, Baliak (46. Melich) – Sedliak (58. Kostúrik), Kostúr (85. Čilík), Mózer

zo zápasu v Podkoniciach

Ostatné výsledky: Veľké Ludince – Beluša 4:1, Bánová – Martin 1:2, Nové Mesto n. Váh. – Vrakuňa Bratislava 5:2, Inter Bratislava – Galanta 1:3, Malženice – Šaľa 3:0, Kalná n. Hr. – Sereď 0:2.

V treťom kole je naplánované derby medzi RSC Hamsik AcademyFK Podkonice. Hrá sa v Rakytovciach už v piatok 19. augusta o 16.30 hodine.

IV. LIGA – Majstrovstvá regiónu STRED

Šalková bodovala aj v druhom kole. Po domácej výhre nad Kováčovou sa predstavila v Stráňavách Od začiatku zápasu sa domáci zahryzli do súpera v snahe streliť rýchly gól a rozhodnúť zápas hneď na začiatku. Mali na to aj veľké šance, ktoré však míňali bránku, v ktorej chytal hrajúci tréner Šalkovej Daniel Vernarský. Prvých 15 minút bolo domáce tempo drastické a to si vyžiadalo daň. Po štvrťhodine sa hra upokojila a na loptu sa dostávali viac aj Šalkovčania, no nevedeli sa presadiť na útočnej polovici, chýbala im finálna fáza, keď nedotiahli viacero sľubných akcii. Domáci boli stále nebezpečnejší, avšak medzi žrďami stál nepriestrelný brankár, ktorý pochytal všetko čo sa dalo.

Druhý polčas začal rovnako ako prvý, aj keď domáci už nemali toľko energie, mali však na lavičke 7 hráčov a tí boli pripravení rozhýbať útok. Zlomový moment nastal v 60. minúte, keď sa po faule hosťujúceho obrancu kopal pokutový kop. Ten však brankár Vernarský zneškodnil a tak Stráňavy nedali gól ani z najvyloženejšej šance. Ďalšie domáce ohrozenie prišlo po strele z diaľky a tentoraz sa triaslo brvno. Futbalisti Šalkovej sa len sporadicky dostávali na polovicu domácich a tak bolo jasné, že sa snažili ubrániť remízu 0:0. Navyše mali len dvoch hráčov na striedanie a pár hráčov v poli hralo so sebazaprením. Hráči zo Stráňav si na konci zápasu vypracovali ešte dve vyložené príležitosti, ale i tie zneškodnil výborný brankár Vernarský. Bol tak hráčom zápasu a za bod môže Šalková ďakovať jemu.

(zm + cb úprava)

Hrajúci tréner Šalkovej a brankár v jednej osobe Daniel Vernarský pre bystricoviny.sk zhodnotil remízu svojho mužstva iba stručne:

„Zápas nám nevyšiel podľa predstáv. Dá sa povedať, že sa hralo len na jednu bránku. Duel sme všetci odmakali a vzhľadom na priebeh je pre nás bod maximum, čo sme mohli dosiahnuť.“

OŠK Baník Stráňavy – FK Šalková 0:0 (0:0)

Góly: žiadne. Rozhodoval: Valíček. Diváci: 120.

———————————————————————————————————–

Badínčania nastúpili na horúcej pôde v Makove. Úvodný nápor domácich bez problémov zvládli. Prišla však 18. min., hosťujúci brankár urobil chybu pri rozohrávke, čo využil Zimka na otvorenie skóre – 1:0. Hostia sa z tohto momentu nepoučili a naďalej kopili chyby. Po jednej z takýchto chýb v 28. minúte Janita len tesne minul Kučerovu svätyňu. O pár minút neskôr Valent stratil v strede poľa loptu, Zimka ju potiahol až do šestnástky, neulakomil sa so strelou, ale našiel úplne voľného Janitu, ktorý zvýšil na 2:0. Otrasení Badínčania sa nestihli ani spamätať a bolo 3:0, keď Planeta využil nariadený pokutový kop.

V druhom polčase hostia spresnili hru, prestali robiť chyby a eliminovali domácich, ktorí si už nevypracovali žiadnu vážnu príležitosť. Iskierku nádeje na lepší výsledok mohol vydúchať v 55. minúte, keď po štandardnej situácii úplne voľný Žilinec voľný hlavičkoval len vedľa žrde. Futbalisti Badína vygradovali svoje úsilie v závere zápasu. V 82. minúte pekne odcentroval striedajúci Benko presne na nohu  Denisa Urgelu, ktorý z voleja popri brankárovi skorigoval na 1:3. O minútu to už mohlo byt len o gól, keď D. Urgela vysunul Žilinca, ktorý zoči – voči brankárovi zaváhal. V 84. minúte mal náš celok z bystrického okresu výhodu pokutového kopu. Ten však Pavlík nepremenil. Posledných šesť minút hrali Makovčania oslabení o vylúčeného Šmehíla, ale tento čas nestačil na to, aby hostia neodchádzali z Makova smutní.

(ih + cb úprava)

Duel pre bystricoviny.sk zhodnotil tréner Badína Miroslav Hudec: Dnes sme si zápas prehrali sami, keď sme sa v prvom polčase dopustili troch hrubých individuálnych chýb, po ktorých sme inkasovali tri góly. Takže prvý polčas dopadol z našej strany katastrofálne 3:0. Druhý polčas bol z našej strany lepší, i keď domáci mali lepšie držanie lopty. Dokázali sme si vytvoriť niekoľko dobrých príležitostí a nepremenili sme pokutový kop. Na to, ako katastrofálne dopadol prvý polčas, sme záver zápasu dokázali zdramatizovať.“

ŠK Javorník Makov – ŠK Badín 3:1 (3:0)

Góly: 18. Zimka, 33. Janita, 34. Planeta (z 11m) – 82. D. Urgela. Rozhodoval: Kuteľ. ČK: Šmehíl (Makov) po 2ŽK. Diváci: 200.

——————————————————————————————————

Ostatné výsledky: Kysucké Nové Mesto – Staškov 0:0, Zvolen – Bešeňová 2:2, Čadca – Kováčová 2:0, Žarnovica – Lip. Hrádok 5:0.

V treťom kole sa oba naše tímy z bystrického okresu predstavia doma. Šalková hrá v sobotu 20. augusta o 16.30 hodine a privíta na svojom ihrisku pri Hrone Žarnovicu. Badín v rovnakom čase privíta na svojom obecnom štadióne Čadcu.

Autor: (cb), Foto: zo zápasu v Podkoniciach a zápasu v Častkovciach