5 /

V nedeľu druhého augusta sa rozbehli po zrušenej jarnej časti na novo regionálne futbalové súťaže. Sezóna 2020/2021 odštartovala úvodným kolom a potešili nás tri kluby z banskobystrického okresu. V tretej lige Rakytovce vyhrali kvalitným druhým polčasom v Lipovskom Hrádku a v štvrtej sa stretli štyri naše celky v dvoch derby dueloch. Badín doma podľahol Podkoniciam 1:2 a Medzibrod zdolal i s veľkou dávkou šťastia Šalkovú 1:0.

III. LIGA

Rakytovce sa predstavili v Liptovskom Hrádku a začiatok zápasu sa niesol v opatrnom duchu. Domáci dobre zhusťovali priestor pred vlastnou bránkou a vyrážali do rýchlych kontier. V 22. minúte prešla kolmá lopta na voľného Oha, ktorý však spoza šestnástky mieril nad brvno. Neskôr po priamom kope Ferenca loptu s námahou vyrazil náš gólman Höger na roh, po ktorom ostal úplne osamotený Koleň a hlavou poslal Hrádok do vedenia 1:0. Rakytovčania mali jedinú šancu v prvom polčase v 35. minúte. Po prihrávke Sojku sa v dobrej šanci ocitol Frimmel, no domáci Vilček vyrazil loptu na roh. V 41. minúte sa po prihrávke Žákoviča ocitol v dobrej šanci autor prvého gólu Koleň, ale sám pred brankárom netrafil priestor troch žrdí.

Do druhého polčasu nastúpili hostia ako vymenení, v 48. minúte sa lopta dostala k Vavákovi a ten ju z otočky poslal do bránky – 1:1. Aktivita nášho mužstva vyústila v 69. minúte, keď bol v pokutovom území nedovolene zastavený Gonda a nariadený pokutový kop premenil Bača1:2. V 76. minúte sa po rohovom kope odrazila lopta k nášmu Gondovi, ten nešpekuloval napálil ju na bránku a od gólu ho delili len milimetre. Klinec do rakvy domácim mohol zatĺcť v 88. minúte Neušel, po spätnej Greškovej prihrávke sa ocitol sám na úrovni bieleho bodu, no loptu poslal vysoko nad. Domáci si v závere vypracovali ešte jeden nebezpečný priamy kop, lopta však nemierila medzi tri žrde. Rakytovce si tak na Liptove zobrali požičané z minulého roku, keď rovnakým výsledkom prehrali, tentokrát však body putujú pod Urpín.

Bystricoviny po stretnutí oslovili športového riaditeľa Rakytoviec Jozefa Moresa, ktorý tlmočil slová kouča: „Prvý polčas bol opatrný z oboch strán. Boli sme ustráchaní, predsa len predtým sme trinásť zápasov nevyhrali a plus prišla dlhá pauza, nechceli sme hlavne inkasovať. Hráči boli trošku nervózni, dlho nehrali a plus sa udiali určité veci cez týždeň, takže prvé dejstvo bolo zoznamovacie, opatrné. Do druhého polčasu sme poslali dvoch nových hráčov a priniesli oživenie. Menili sme spôsob hry a chceli sme hrať aktívnejšie vpredu, čo nám vychádzalo. Vytvárali sme si šance, boli sme jednoznačne lepší. Okrem dvoch gólov sme mohli pridať ďalšie dva. Po vyrovnaní na 1:1 sme získali veľa sebavedomia. Mali sme loptu v držaní, boli sme aktívni a dôrazní v súbojoch. Domácich sme takmer do ničoho nepustili. Druhý polčas spĺňal kritéria, akými by sme sa chceli prezentovať aj do budúcna. Mali sme v Hrádku mladý tím, až na Sojku s Kohútom. Je tu mladý, perspektívny tím, húževnatí hráči a vidieť na nich chuť. Za nasadenie a prístup boli odmenení tromi bodmi.“

Rakytovce sa v druhom kole v nedeľu 9. augusta o 17.00 hodine stretnú na domácom ihriskuLiptovskou Štiavnicou.

ŠKM Liptovský Hrádok – FK Rakytovce 1:2 (1:0)

Góly: 26. Koleň – 48. Vavák, 69. Bača (z 11m). ŽK: Vilček – Vavák, Bača, Sojka. Diváci: 200.

ZOSTAVA RAKY: Höger – Kolláti, Griglák, Gaško, Kohút – Sojka, Neušel – Marchuk (65. R. Greško), Konder (46. Bača), Frimmel (46. Gonda) – Vavák (79. Pšida)

Ostatné výsledky: Oravské Veselé – Čadca 3:0, R. Sobota – Kováčová 3:1, Námestovo – Žarnovica 5:0, Martin – Lučenec 4:2, Bánová – Zvolen 5:0, Kalinovo – Krásno n. Kys. 1:1, Fiľakovo – Lip. Štiavnica 1:1.

IV. LIGA

V štvrtej lige boli na programe dve derby stretnutia tímov z banskobystrického okresu. My sme boli v Badíne, kde sa predstavili Podkonice (aj v našej fotogalérii). Prvý polčas bol príliš opatrný, dominovali najmä pozorné obrany, útočiaci hráči sa dopúšťali častých ofsajdov. Prvú vážnejšiu príležitosť sme videli až v 25. minúte. Domáci mali výhodu priameho kopu z asi 18 metrov, no Denis Urgela mieril nad brvno. Po polhodine sa snažili hostia vysúvať viac hráčov dopredu, výsledkom bola sľubná príležitosť po prihrávke Kostúrika na Sedliaka, ten však v dobrej pozícii v pokutovom území netrafil loptu. Prvý roh sme videli až v 36. minúte, ale Podkonice z neho šancu nevyťažili. Následne dva rohy kopali Badínčania a ten druhý bol nebezpečnejší. Hlavičkoval Bíreš, odhlavičkovával na opačnej strane spred bránky Sedliak. Gólový moment prišiel v predposlednej minúte. Rafanides poslal peknú loptu za obranu Urgelovi a ten sa pred gólmanom Gábrišom nemýlil – 1:0.

Druhé dejstvo vyšlo lepšie hosťom. Najprv však hlavičkoval Badínčan Hudec po štandardke, ale slabo len do rúk brankára. V 55. minúte predviedli Podkoničania rýchly protiútok a po centri z ľavej strany sa presadil i so šťastím Dávid Selecký, loptu poslal ponad gólmana  a vyrovnal na 1:1. Hostia prevzali po tomto góle iniciatívu a hrozili najmä nebezpečnými centrami. V 73. minúte zahrávali priamy kop, brankár domácich vyrazil skákajúcu loptu pred seba a následnú gólovú dorážkou vyrazil na roh. V 79. minúte mohli ísť do vedenia Badínčania, odpovedali nebezpečnou strelou striedajúceho Jakuba Tótha, Gábriš vyrazil loptu pred seba, no domáci ju nedokázali doraziť medzi žrde. Následne Podkonice predviedli nacvičenú kombináciu. Z ľavej strany centroval René Turčan a zakončoval D. Selecký, avšak nad brvno. Vzápätí prišla zo strany tohto celku druhá rovnaká kombinácia opäť so zakončením D. Seleckého nad brvno. Hosťom to vyšlo až do tretice. V 87. minúte centroval René Turčan z ľavej strany do šestnástky, k odrazenej lopte sa dostal Dávid Selecký a tentoraz ju už nekompromisne poslal k žrdi a rozhodol tak o zisku troch bodov pre svoj tím – 1:2. Potom sa už Podkoničania stiahli a udržali si tesné vedenie až do záverečného hvizdu arbitra.

Tréner Badína Miroslav Hudec pre bystricoviny.sk uviedol: Pre nás nešťastný zápas čo sa týka výsledku. Prvý polčas sa hralo opatrne medzi 16-kami, napriek tomu sme sa dostali do prečíslení, ktoré sme nevyužili. Na konci polčasu sa nám po peknej priamočiarej akcii podarilo dostať do vedenia. Na začiatku druhého dejstva sme mohli zápas zlomiť vo svoj prospech po dobre zahranej štandardnej situácii. V ďalšom priebehu sme po reťazci chýb dostali dva góly a súper doviedol zápas do víťazného konca. Bol to vyrovnaný duel, ktorý hostia dokázali zvrátiť na svoju stranu väčšou túžbou po víťazstve. Hosťom gratulujeme k trom bodom a my sa sústredíme na ďalšie stretnutia.“

Dvojgólový futbalista Podkoníc Dávid ´Sego´ Selecký povedal: „Kolektív rozhodol… Druhý polčas to bol kolektívny a zodpovedný výkon celého mužstva na ihrisku. To čo sme si povedali v šatni cez prestávku, to sme do bodky splnili na ihrisku. Góly sú len čerešnička na torte. Či ich dám ja alebo niekto iný, to je úplne jedno. Ideme spolu celé mužstvo a makáme jeden za druhého. Góly patria celému mužstvu, nie mne.“

Hrajúci tréner Podkoníc Braňo Slobodník na margo výhry v Badíne tvrdí: „Náš dnešný výkon musím hodnotiť len a len pozitívne. Vyhrať u súpera ako je Badín, je pre naše mužstvo veľmi dobrý impulz. Vždy chceme potvrdiť, že ideme od zápasu k zápasu trpezlivo po tri body. Veď stále sme nováčik. Prvý polčas nás domáci prehrali rýchlosťou, bojovnosťou, mali veľmi dobrý nástup, ktorý udržiavali celý prvý polčas. V 44. minúte po veľmi krásnej akcii domácich sme dostali gól, keď po nabehnutí za obranu ho vsietil Urgela. Síce sme mohli vyrovnať hneď z protiútoku Sedliakom, ale volej trafil do brániaceho hráča. Druhý polčas sme boli veľmi pracovití a veľmi behaví a bojovní. Z našej strany to bol veľmi dobrý výkon a hlavne berieme tri body, lebo sme zabrali ako cela kabína. Ako celé Podkonice, lebo fanúšikovia čo chodia s nami – to je najkrajšie na kolektívnom športe. A ďakovačka po víťaznom zápase a ešte vonku – klobúk dole. Ďakujeme fanúšikom a nech tento 12 hráč je stále s nami. Musím vyzdvihnúť celé mužstvo, hlavne nástup Rena Turčana do druhého polčasu. Inak tak som to plánoval a bol som s ním na tom dohodnutý. A  že to vyšlo a ´Sego´ dal dva góly. Klobúk dole pred veľmi dobrou partiou, ktorá je v kabíne v Podkoniciach. Tak ako ´Dubák´ pred rokom vyhral v Badíne po výsledku 1:2, tak sme ho aj my napodobnili. Ešte raz veľmi dobrý druhý polčas.“

ŠK Badín – FK Podkonice 1:2 (1:0)

Góly: 44. Urgela – 55. a 87. D. Selecký. Rozhodoval: Remeň. Diváci: 300.

Druhé okresné derby sa hralo v Medzibrode, kam zavítala Šalková. Od začiatku sa hral vyrovnaný futbal a predovšetkým medzi šestnástkami. Oba tímy hrozili najmä po štandardkách, ale brankári si s nimi dokázali poradiť. V závere polčase prišlo citeľné oslabenie pre domácich, keď pre svalové zranenie musel striedať kapitán Belko.

V úvode 2. polčasu domácich dostal do vedenia Mišiak, ktorý po zrazenom priamom kope z 5 metrov poslal loptu v 52. minúte do bránky – 1:0. Následne sa už začala prejavovať vyššia kvalita a skúsenosť hostí , ktorí získali územnú prevahu. Vyrovnať mohol striedajúci Vučkovič, ale v tisíc percentnej šanci z piatich metrov prekopol prázdnu bránku. V nadstavení mal na nohe vyrovnanie ešte aj Peter Dobrík, ktorý sa vysunul na hrot útoku a osamotený preloboval vybiehajúceho gólmana Škubáka. Lopta sa však odrazila od brvna ponad svätyňu domácich a tí si tak vybojovali šťastné tri body.

Hrajúci tréner a brankár Medzibrodu Dominik Škubák po zápase Bystricovinám uviedol: Odohrali sme šťastný zápas. Súper bol lepší po kombinačnej stránke, my sme mali viac šťastia. V prvom polčase bola hra vyrovnaná. Šalková hrozila hlavne po rýchlych útokoch cez Lašúta a Dobrotu. My sme ohrozili súpera strelou Galka. Gól sme dali po štandardnej situácii. Po to tomto momente bol súper futbalovejší, ale zahodil čisté šance, najmä Vučkovič a v závere Peter Dobrík trafil brvno. Súper sa prezentoval futbalovejší dojmom, no vyhralo šťastnejšie mužstvo.“

Tréner Šalkovej Marek Jobko hodnotil duel pre bystricoviny.sk nasledovne: V prvom polčase nám trochu viazla súhra, hlavne v predfinálnej a finálnej fáze nám to nevychádzalo tak ako sme si predstavovali. Súťažný ostrý zápas sme hrali po ôsmich mesiacoch, verím že to bude z tohto pohľadu z našej strany lepšie. V defenzíve to bolo v poriadku, súpera sme držali na dištanc a prakticky sme ho do ničoho nepustili. V druhom polčase sme pridali na dôraze a začali sme dominovať, no paradoxne bol to súper, ktorý využil naše nedorozumenie v obrane po štandardke. Do konca zápasu sme si vypracovali dosť príležitostí na zvrátenie zápasu, lenže keď zahodíme také šance ako mal napr. Vučkovič, nemôžeme pomýšľať na úspech. Pre nás trochu krutý výsledok, ale taký je futbal niekedy. Musíme zdvihnúť hlavy a naďalej tvrdo na sebe pracovať. Súperovi gratulujem k trom bodom.

TJ Sokol Medzibrod – FK Šalková 1:0 (0:0)

Gól: 52. Mišiak. Rozhodoval: Tapfer. Diváci: 250.

Ostatné výsledky: Poltár – Tisovec 5:3, Príbelce – S. Ďarmoty 2:2, Tornaľa – Hriňová 5:0, Pliešovce – Hájnačka 0:0, Detva – Č. Balog 4:4..

Najbližšie sa v druhom kole predstaví v sobotu 8. augusta pod umelým osvetlením doma o 19.00 hodine Šalková, privíta Pliešovce. V nedeľu 9. augusta o 17.00 hodine Podkonice hostia v derby MedzibrodBadín sa predstaví v rovnaký deň v rovnakom čase v Hriňovej.

Autor: (bl), Foto: autor (zo zápasu Badín - Podkonice)