1 /

Cez víkend sa v štvrtej futbalovej lige upierala pozornosť do Šalkovej, ktorá z pozície štvrtého miesta v tabuľke hostila v sobotu popoludní dovtedy suverénne Podkonice. A v okrajovej časti Banskej Bystrice sa zrodilo prekvapenie. Domáci duel zvládli najmä bojovnosťou a hostí pripravili vôbec o prvé body v sezóne. Potešil nás v tento deň aj Badín, ktorý si odviezol z ihriska Príbeliec cenný bod. V nedeľu zvládol Medzibrod duel v Detve, kde vyhral tesne 2:1. Rakytovce v tretej lige nehrali.

III. LIGA

Rakytovce sa mali v sobotu predstaviť v Námestove, avšak zápas museli odložiť z pandemických dôvodov pre problémy v domácom tíme z hornej Oravy. Facebookova stránka FK Rakytovce v piatok na poludní fanúšikom oznámila:

„Sobotný duel 9. kola medzi Námestovom a Rakytovcami je zrušený, o náhradnom termíne zápasu v Námestove budeme informovať.“

Rakytovčania tak trošku viac oddýchnutí nastúpia už v stredu 30. septembra o 15.30 hodine vo Fiľakove proti tamojšiemu FTC, ktoré sa bude snažiť odčiniť nedeľnú domácu prehru s Oravským Veselým. Náš tím má zas chuť opäť sa vrátiť na čelo tabuľky ak Martin či Oravské Veselé zaváhajú. V nedeľu 4. októbra o 14.30 hodine už hrajú Rakytovce na svojom štadióne proti Zvolenu.

Ostatné výsledky: Martin – Rimavská Sobota 4:0, Kalinovo – Bánová 4:1, Fiľakovo – Oravské Veselé 0:1, Lip. Štiavnica – Lip. Hrádok 3:1, Lučenec – Čadca 2:1, Krásno n. Kys. – Kováčová 1:0, Žarnovica – Zvolen 5:1.

1. Martin 21b, 2. Oravské Veselé 20b, 3. RAKYTOVCE 19b*, 4. Námestovo 17b**, 5. Krásno n. Kys. 15b, 6. Fiľakovo14b, …. 15. Zvolen 4b, 16. Čadca 3b.

* – mužstvo má jeden zápas k dobru,  ** – mužstvo má dva zápasy k dobru

IV. LIGA

V štvrtej lige sa hral v sobotu popoludní šláger kola a zároveň išlo i okresné derby v okrajovej časti Banskej Bystrice. Štvrtá Šalková privítala na svojom ihrisku vedúce Podkonice. Hostia prišli k súperovi s víťaznou bilanciou bez straty čo len bodu! A hoci oficiálne duel sledovalo 250 divákov, nám sa zdalo, že ich tam mohlo byť aj vyše tristo. Bolo trošku chladno, no počas celého stretnutia vyšlo občas spod mrakov i slniečko, nepršalo, ihrisko bolo dobre pripravené.

Zápas začal lepšie favorit. Zahryzol sa do domácich, vytvoril si územnú prevahu, zastreľovali sa dobre najmä Lihan a Selecký. Šalkovčania však mali väčšiu prvú šancu stretnutia, v desiatej minúte dostal dobrú loptu Dobrota, ocitol sa v šestnástke sám pred brankárom Petríkom, no neobišiel ho a strieľal, čo bola chyba, gólman Podkoníc dobre zasiahol nohami. Potvrdilo sa tak pravidlo nedáš – dostaneš. O tri minúty na to sa totiž tešil favorizovaný líder tabuľky. Predviedol peknú akciu po ľavej strane, Bobok ideálne prihral do pokutového územia Martinovi Sedliakovi, ktorý zakončil bez váhania presne k žrdi – 0:1. Hostia boli pri chuti a vedenie mohli navýšiť. Selecký z priameho kopu z asi 25 metrov pálil pod brvno, odkiaľ však Gnida loptu vytiahol. Po rohovom kope Kubina hlavičkoval vedľa. A tak udreli Šalkovčania z rohového kopu. Mali ho nacvičený, loptu pred bližšou žrďou hlavičkoval Tomáš Mikulec a tá následne tečovaná od obrancov Podkoníc Dlhoša a najmä Tkáča putovala do bránky. Pred týmito zadákmi však dobrú robotu urobil domáci Chovanec, ktorý tam taktiež číhal na teč a bol by azda aj on loptu trafil – 1:1 (zachytené v našej fotogalérii). S týmto stavom sa nechceli zmieriť Podkoničania. V tridsiatej minúte z pravej strany vyslal dobrú loptu do šestnástky Selecký a ´koníček´ Sediaka volal po góle, v strehu bol Gnida. Následne sa dostal do druhej svojej veľkej šance Šalkovčan Dobrota, predral sa dopredu, strieľal k žrdi, no v poslednej chvíli loptu tečoval tesne vedľa nej hosťujúci Tkáč, zabránil tak istému gólu. Posledné slovo mali v prvom polčase hostia. V 45. minúte po peknej akcii Lihana sa dostal ku koncovke útočník Kostúrik z vrchnej časti pokutového územia, ale Gnida loptu chytil.

V druhom polčase výrazne ubudlo šancí. Líder sa snažil kombinovať, útočiť sprava i zľava, mal niekoľko štandardiek, ale tie výborne zvládala defenzíva Šalkovej. Sľubnú možnosť mal po prihrávke Seleckého Kostúrik, no dobre pred ním zasiahol robustný Peter Dobrík. Bol kľúčovou postavou zadných radov celku z okrajovej časti Banskej Bystrice. Rozhodujúci okamih nastal v 60. minúte. Šalkovčania zaútočili z pravej strany, kde robil súperovi vetry najmä Lašút, odrazená lopta sa dostala mimo šestnástku, šprintoval k nej Peter Dobrík a v súboji s protihráčom ju získal, priťukol následne k Tomášovi Mikulcovi a ten z osemnástich metrov napriahol, lopta sa od žrde dostala do bránky a Petrík kapituloval druhýkrát – 2:1. Hostia museli zapnúť na vyššie obrátky, no nevedeli si dať rady s príkladnou bojovnosťou súpera. Z diaľky to skúšal skúsený Dlhoš, Gnida s problémami zasiahol pri žrdi. S pribúdajúcimi minútami narastala nervozita v mužstve Podkoníc. Nevychádzali najmä priame ani rohové kopy, chýbala po ich zahratí vyložená šanca. Napriek tomu duel mohol skončiť remízou, pretože v 88. minúte križoval v páde domáci Hrabáč hosťujúceho Sedliaka, ten sa taktiež ocitol bez lopty na zemi a pískala sa penalta. Jej exekútorom sa stal Kostúrik, mieril polovysokú loptu do ľavej strany bránky, avšak zámer Gnida vystihol a fantasticky loptu vytlačil do žrde! Z následného rohu Kostúrik hlavičkoval vedľa a v poslednej minúte sa nepresadil z asi 15 metrov ani Baliak, Gnida znovu loptu vyrazil. Z troch bodov sa tak veľmi tešili Šalkovčania (aj v našej fotogalérii). Podkonice zaknihovali prvú prehru v lige a vôbec prvú stratu bodov, no stále sú s náskokom na čele tabuľky.

K zápasu sa pre bystricoviny.sk vyjadril aj strelec dvoch gólov Šalkovej Tomáš Mikulec: „Prvý gól možno bude uznaný aj ako vlastný, no trénovali sme to na tréningoch, takže kopli sme to presne tak ako sme chceli. So šťastím napokon lopta do bránky putovala. Pri druhom góle stál pred mnou hráč, no videl som tam medzeru a lopta od žrdi išla s prehľadom (smiech) tam kam mala. Snažili sme sa zopakovať domáci výkon s Čiernym Balogom, keď tiež sme podali bojovný výkon. Vedeli sme, že na prvé mužstvo tabuľky bude naša bojovnosť zaberať. Na každom poste sme museli podať zodpovedný a stopercentný výkon. Napokon to na súpera platilo i keď bol lepší najmä ku koncu stretnutia. Podkonice majú predsa len iný káder než my, aj širší. Disponujú so skúsenými hráčmi na každom poste, takže je to pre nás cenné víťazstvo. Budeme sa naň snažiť nadviazať v ďalších stretnutiach.“

Strelec úvodného a jediného gólu Podkoníc Martin Sedliak Bystricovinám po zápase povedal: „Čo sa týka môjho presného zásahu, dobrú prácu urobil Maťo Baliak na ľavej strane. Ja som si zbehol do šestnástky a len som vystrelil. Máme toto i nacvičené. Hlavne som sa snažil trafiť loptu, lebo skákala. Padlo mi to tam, no bohužiaľ sme nevyhrali. Škoda, mohli sme premeniť v závere stretnutia aspoň penaltu a remizovať 2:2. Mrzí nás to. Šalkovčania dobre bránili, vyhrávali súboje, my sme nemali zrejme svoj deň. Niekto nás asi už musel poraziť. Teraz máme Tisovec, vyhráme a ideme ďalej, stále sme na prvom mieste a nechceme túto priečku opustiť.“

Tréner Šalkovej Marek Jobko bol na svojich zverencov hrdý, dokumentoval to týmito slovami: „Chalani mi v sobotu urobili veľkú radosť svojim predvedeným výkonom. Ukázal sa silný kolektívny duch, ktorý nepochybne v Šalkovej je. Konečne sme hrali takmer v plnej sile, navyše nás posilnil výborný Igor Hrabáč. Ako rozhodujúcim elementom v tomto zápase som videl, že sme eliminovali silné stránky súpera, ktoré sme si pred stretnutím podrobnejšie rozobrali. Bol som presvedčený, že dnes nejaké góly dáme, pretože do ofenzívy máme dobrých hráčov, zvlášť v dnešnom zápase skvelého Tomáša Mikulca. Dnes trochu pooslavujeme, no od pondelka ideme ďalej tvrdo pracovať, pretože nás čakajú ešte štyri ťažké kolá, v ktorých by sme radi získali čo najviac bodov.“

Tréner Podkoníc Branislav Slobodník nám zhodnotil duel nasledovne: „Mali sme prevahu v prvom polčase, ale o jednu šancu viac mali domáci. V druhom polčase sme si okrem penalty, ktorú Kostúrik zahodil, nevypracovali žiadnu vyslovene čistú šancu. Súper postavil dozadu skúsenejších hráčov, v defenzíve hral naozaj dobre. Prehra nie je tragédia, my sa bavíme futbalom, sme dobrá partia. Tento zápas bol pre nás nešťastný, ale verím, že v nasledujúcom dueli s Tisovcom už budeme opäť bodovať naplno. Pripravíme sa naň poctivo a ideme ďalej. Sme stále prví a prví chceme zostať i naďalej aj napriek tejto nešťastnej prehre.“

FK Šalková – FK Podkonice 2:1 (1:1)

Góly: 28. a 60. Mikulec – 13. M. Sedliak. Rozhodoval: Foltán. Diváci: 250.

————————————————————————————————————————————

V sobotu hral i tretí Badín v Príbelciach, v okrese s červenou zónou pre Covid-19. Duel tam sledovala stovka divákov a lepšie do neho vstúpil náš celok, keď už v 3. minúte postupovali dvaja na jedného, Urgela sa rozhodol prelobovať vybiehajúceho brankára, ale preloboval aj jeho svätyňu. Následne sa hra odvíjala medzi šestnástkami, hostia boli silnejší na lopte, ktorú dokázali podržať. Domáci ťažili z agresivity a po zisku lopty prechádzali do rýchlych protiútokov. Väčšie príležitosti si vytvorili po štandardných situáciách, ktoré dobre zahrával skúsený Brašeň, ale ani jednu nevyužili a tak sa polčas skončil bezgólovo.

Do druhého dejstva aktívnejšie vstúpili domáci, ale proti dobre organizovanej obrane Badína sa nedokázali presadiť. Najväčšiu príležitosť si vypracovali v 60. minúte, keď po štandardnej situácii nastrelili brvno. K odrazenej lopte sa potom dostali hostia, podnikli rýchly protiútok, ktorý zakončil Malík strelou z hranice šestnástky, ktorú brankár vyrazil pred Viciana, jeho dorážku zblokovala obrana len pred Urgelu, no ten strieľal nad. Aktivita Príbeliec vyvrcholila v 75. minúte, keď Badínčania zbytočne faulovali pri rohovej zástavke, štandardnú situáciu zahral Brašeň do skrumáže na prednú žrď, kde sa najlepšie zorientoval Gibala a poslal svoj celok do vedenia 1:0. Inkasovaný gól vyburcoval hostí k zvýšenej aktivite, ktorí nervózny záver zápasu zvládli lepšie. V 90. minúte Jakub Tóth získal loptu pred vlastnou šestnástkou, vyviedol ju na polovicu súpera, prihral Vicianovi a ten nechytateľne strelou k pravej žrdi nedal domácemu gólmanovi žiadnu šancu – 1:1. Futbalisti Badína tak zachránili cennú ale spravodlivú remízu.

Tréner Badína Miroslav Hudec po zápase pre bystricoviny.sk uviedol: „Do Príbeliec sme cestovali v oklieštenej zostave, keď nám chýbali až štyria hráči. Tí, čo mohli hrať a hrali,  pristúpili k zápasu zodpovedne. Dokázali sa vysporiadať s agresivitou súpera a zápas doviedli k cennej a zaslúženej remíze.“

TJD Príbelce – ŠK Badín 1:1 (0:0)

Góly: 75. Gibala – 90. Vician. Rozhodoval: Závodský. Diváci: 100.

————————————————————————————————————————————-

Medzibrod sa predstavil v Detve, ktorá začala aktívnejšie a do vedenia sa dostala zásluhou Rapčana. Ten sa presadil peknou strelou spoza šestnástky v deviatej minúte. Hostia sa však rýchlo spamätali a čoskoro sa dočkali vyrovnania, keď Šípka premenil v dvadsiatej minúte penaltu nariadenú za faul na Galka – 1:1. Medzibrod naďalej pokračoval v aktivite, ale Tréger v dvoch sľubných príležitostiach netrafil bránku. Pred polčasom ešte pohrozili i domáci, ale hlavička Kluku skončila nad brvnom.

Úvod druhého dejstva vyšiel opäť lepšie Detve, ale zo série rohových kopov nedokázala ohroziť gólmana Sekereša. Postupne však úplne ovládli hru futbalisti Medzibrodu, avšak gól nepriniesli ďalšie dve tutovky Trégera a aj strela Galka tesne minula bránku. Vytúžený vedúci gól nakoniec strelil po troch minútach na ihrisku striedajúci Dubašák, ktorý nadvihol necelú štvrťhodinu pred koncom strelu Karmana – 1:2.  V zostávajúcich minútach mohli hostia ešte viackrát poistiť svoje vedenie, ale ďalší presný zásah nepriniesli dve vyložené šance Galka a tiež Šípka prestrelil bránku. Domáci sa už v závere nezmohli na výraznejšie ohrozenie Sekerešovej svätyne a tak si náš celok z bystrického okresu pripísali zaslúžené i keď na počet gólových príležitostí len veľmi tesné víťazstvo.

(hut + cb úprava)

Asistent trénera Medzibrodu Patrik Nemčík hodnotil prehru pre bystricoviny.sk nasledovne: „Prvý polčas sme boli herne lepším mužstvom, domáci však paradoxne po našej chybe dali prvý gól. My sme vďaka našej aktivite vyrovnali z pokutového kopu. V druhom polčase domáci hrozili najmä zo štandardných situácii, po hernej stránke sme boli znovu lepším mužstvom a vypracovali sme si množstvo šancí, ktoré sme žiaľ nepremenili. Výhra z vonku teší, avšak mrzia nás nepremenené tutovky. Ak ich nezačneme premieňať, môžu nás v budúcnosti stať body.“

MFK Detva – TJ Sokol Medzibrod 1:2 (1:1)

Gól: 9. Rabčan – 20. Šípka (z 11m), 76. Dubašák. Rozhodoval: Machyniak. Diváci: 100.

————————————————————————————————————————————–

Ostatné výsledky: Pliešovce – Tisovec 7:1, S. Ďarmoty – Tornaľa 3:1, Č. Balog – Poltár 3:0, Hájnačka – Hriňová 4:0.

PROGRAM: Najbližšie sa v 10. kole štvrtej ligy (ak pondelok Ústredný krízový štáb Vlády SR nezruší športové podujatia k 1. 10. 2020 pre pandémiu koronavírusu) predstavia v nedeľu 4. októbra o 10.30 hodine vedúce PODKONICE v Tisovci. Popoludní o 14.30 hodine by mal hrať BADÍN doma so Slovenskými ĎarmotamiMEDZIBROD hostí na svojom štadióne Príbelce. Futbalisti ŠALKOVEJ odcestujú do Hriňovej.

1. PODKONICE 24b, 2. Tornaľa 20b, 3. BADÍN 19b, 4. ŠALKOVÁ 18b, 5. S. Ďarmoty 17b, 6. Č. Balog 14b, 7. Pliešovce 12b, 8. Príbelce 12b*, 9. MEDZIBROD 12b, 10. Poltár 11b, 11. Hájnačka 8b, 12. Detva 4b*, 13. Tisovec 3b, 14. Hriňová 0b**.