6 /

V štvrtej a piatej futbalovej lige bolo na programe 7. kolo sezóny 2021/2022. Vo vyššej uvedenej súťaži nás teší Badín. Ten v sobotu nadelil Tornali poriadnu sedemgólovú nádielku a to išlo o priamy súboj o tretie miesto v tabuľke! Šalkovčania žiaľ podľahli doma silnému Poltáru a Medzibrod remizoval na svojom ihrisku s Detvou. V piatej lige lákalo derby v Selciach, kam zavítala Sásová. Body sa delili, domáci sú stále nezdolaným tímom. Rovnako je na tom i prvá Lupča, ktorá zvíťazila nad Bacúchom. Tri body má aj Jakub, pokoril Krupinu. Žiaľ v podpolianskom derby Hrochoťania ´vybuchli´ v Hriňovej.

IV. LIGA

Badín privítal na svojom štadióne Tornaľu, stretli sa tabuľkoví susedia, ale na ihrisku to tak nevyzeralo. Naše mužstvo dominovalo počas celého zápasu a súpera nepustilo do žiadnej šance. Už v 3. minúte sa menilo skóre, keď z nevinnej situácie pred šestnástkou potvrdil svoje kanonierske kvality Laksík a ponad brankára dal svoj prvý gól v zápase – 1:0. Domáci povzbudený streleným gólom sa bavili hrou. V 19. minúte pridal svoj druhý gól v zápase Laksík, keď sa individuálne presadil cez obranu a popod gólmana Kotríka zvýšil na 2:0. V 27. minúte pekne vysunul Uregela za obranu Hudeca, ten sám pred brankárom prihral ešte lepšie postavenému Henrichovi Kollárovi, pre ktorého už nebol problém do opustenej bránky dať na 3:0. Prebiehala tridsiata minúta, keď sa z ľavej strany pohral s obranou Rafanides a jeho spätnú prihrávku zužitkoval Lukáš Laksík na svoj hetrik4:0. Deprimovaní hostia čakali na koniec polčasu, ale s chuťou hrajúcim domácim sa málil priebežný stav. V 40. minúte sa presadil Výlupok strelou z diaľky, ktorá prekvapila brankára – 5:0, a výsledok prvého polčasu uzavrel v 43. minúte na 6:0 kapitán Badína Bíreš, keď sa presadil hlavou po rohu.

V druhom polčase domáci aj vplyvom výsledku poľavili a tak divákov potešila len pekná akcia Viciana a H. Kollára, obaja od polky ihriska sami vykombinovali hostí a Vician do prázdnej bránky uzavrel v 75. minúte stav stretnutia na 7:0. Hralo sa slušne bez kariet.

Víťazný duel hodnotil tréner Badína Miroslav Hudec: Po nevýraznom výkone v Poltári sme do tohto zápasu išli s cieľom uspieť. Od prvých minút sme boli aktívnejší, vysoko sme napádali, darili sa nám kombinácie, súpera sme cely prvý polčas prevyšovali, čoho výsledkom bolo šesť gólov, ktoré padli po pekných akciách. V druhom polčase sme aj vzhľadom na priebeh prvého polčasu poľavili, ale i napriek tomu sme si vypracovali ďalšie šance. Osobne som rád za tri góly Lukáša Laksíka, ktorý takýto zápas potreboval. Vysoké víťazstvo je dielom celého mužstva.

K zápasu sa vyjadril aj autor hetriku Lukáš Laksík: Od začiatku zápasu sme boli silní na lopte. Prvý gól sme strelili v úvode, kde som sa z voleja snažil trafiť priestor bránky. Druhý gól sa mi podarilo streliť po zlej rozohrávke hosťujúcej obrany, keď som šiel sám na bránku a podarilo sa mi trafiť priestor medzi nohami Kotríka. Tretí gól som strelil po výbornej spätnej prihrávke Rafanidesa. Prvý polčas skončil 6:0 a súpera sme do ničoho vážneho nepustili. Druhý polčas sa viac menej dohrával. Výsledok 7:0 nás určite teší. Dúfam, že na ďalší domáci zápas nás príde povzbudiť viac fanúšikov.“

Ponúkame vám aj vyjadrenie domáceho brankára s čistým kontom Laca Malachovského: „Po nevydarenom zápase v Poltári sme si chceli napraviť chuť s Tornaľou. Pripravili sme sa zodpovedne, čo sa odzrkadlilo na ihrisku, kde sme prakticky rozhodli zápas už do polčasu . Druhý polčas sme rovnako kontrolovali hru a nepustili súpera do vážnejšej šance. Takže určite ma potešilo čisté konto ako i fakt, že sme doma ešte neprehrali so skóre 21:0.“

(ih + cb úprava)

ŠK Badín – FK Mesta Tornaľa 7:0 (6:0)

Góly: 3., 19. a 30. Laksík, 27. H. Kollár, 40. Výlupok, 43. Bíreš, 75. Vician. Rozhodoval: Čičmanec.

—————————————————————————————————————————————–

Šalková v sobotu hostila na svojom ihrisku druhý Poltár a prvý polčas sa niesol v nepresnostiach a zbrklosti nášho tímu. Súper hrozil najmä po chybách domácich alebo rýchlych brejkoch. Gól však nepadol. V druhom polčase Šalkovčania pridali na dôraze a spresnili svoju hru. Zápas zlomila situácia zo 69. minúty, keď po peknej akcií po osi Dobrik, Pánik, Šimčík posledný menovaný našiel krásnou prihrávkou na zadnej žrdi Mesíka a ten skóroval. Rozhodcovia nepochopiteľne gól neuznali pre postavenie mimo hry. Po vzhliadnutí videa po zápase uznali svoju chybu, no nášmu mužstvu to už nepomôže. Ďalšiu šancu mal opäť Mesík, šiel na hosťujúceho brankára nasledovaný stopérom a sľubnú šancu nepremenil. Takže zahrmelo na druhej strane, keď Poltárčania po brejku skórovali Škalákom0:1. Domáci sa nevzdávali, ale ani ďalšiu dobrú šancu nepremenili Gazdíkom a už keď hrali vabank, Sklotatran skóroval do otvorenej obrany. Konkrétne v 86. minúte, presadil sa R. Berky a stanovil teda výsledok na 0:2.

Tréner Šalkovej Daniel Vernarský pre bystricoviny.sk uviedol: „Najviac ma mrzia naše vstupy do zápasov, keď hráme zbrklo a bez emócií akoby sa nemohlo nič stať. Už niekoľký zápas sme premrhali prvý polčas. Zápas ovplyvnila hrubá chyba rozhodcov, keď nám neuznali regulárny gól. Napriek tomu sme ešte mali šance, ale chýba nám pokoj v zakončení. Venujeme sa tejto činnosti, no zatiaľ to neprenášame do zápasu.“

FK Šalková – TJ Sklotatran Poltár 0:2 (0:0)

Góly: 71. Škalák, 86. R. Berky. Rozhodoval: Matej.

Medzibrod privítal na svojom ihrisku Detvu a v úvode stretnutia pohrozil hlavičkou Matis, no brankár hostí ju kryl. Domáci pokračovali v aktivite, ale Banáš v sľubnej príležitosti vystrelil iba do brankára. Zaslúžený vedúci gól prišiel v 27. minúte, keď center Milráda umiestnil do siete Matis1:0. Ten istý hráč mohol navýšiť vedenie o pár minút, avšak jeho samostatný nájazd brankár zneškodnil. Pred prestávkou pohrozili ojedinele i Detvanci, ale Sekereš chytil nebezpečnú hlavičku po rohu.

Na začiatku druhého polčasu otvorili hostia viac hru, čo malo za následok dva rýchle protiútoky futbalistov Medzibrodu, ktoré však zle vyriešili. Trest teda prišiel na opačnej strane, keď po centri cez pätku hlavičkoval do opustenej bránky striedajúci R. Baran1:1. Následne domáci síce mali územnú prevahu, tú žiaľ nedokázali pretaviť do gólových príležitostí. Brankár Detvy sa musel vyznamenať jedine po strele Piačeka v 80.minúte. Tímy si teda body podelili.

(hut + cb úprava)

Tréner Medzibrodu Patrik Nemčík prostredníctvom Dominika Škubáka zhodnotil pre bystricoviny.sk remízu s Detvou nasledovne: „Z našej strany to bol slabý výkon. Napriek tomu sme v 1. polčase mali okrem streleného gólu dva až tri čisté šance na skórovanie. Žiaľ zlými riešeniami sme nedokázali zlomiť súpera. Po polčase prišlo zlepšenie v podobe väčšej aktivity, avšak paradoxne sme inkasovali vyrovnávajúci gól, keď sme nezachytili pohyb súpera v pokutovom území. Od tohto momentu sme už len dobýjali súpera, ale nedokázali sme si vypracovať žiadnu čistú šancu okrem strely Piačeka. Naopak súper hrozil z brejkových situácií. Trápime sa v prechodovej a finálnej fáze, kde nám chýba väčší pokoj a rozvaha. Musíme zlomiť túto nepriaznivú sériu. Sami sme sa do nej dostali a sami z nej musíme vyjsť. Čakajú nás ťažké zápasy, snáď sa nám to niekde podarí zlomiť.“

TJ Sokol Medzibrod – MFK Detva 1:1 (1:0)

Góly: 27. Matis – 60. R. Baran. Rozhodoval: Valíček.

Ostatné výsledky: Pliešovce – Málinec 1:3, Slovenské Ďarmoty – Zvolen 3:0, Čierny Balog – Banská Štiavnica 1:1, Hajnáčka – Príbelce 2:0.

Medzibrod bude v stredu 15. septembra dohrávať duel 6. kola v Málinci o 16.00 hodine. V nasledujúcom kole sa najprv v sobotu 18. septembra 15.00 hodine predstaví Šalková v Tornali a v nedeľu 19. septembra o 15.00 hodine hrá v Málinci pre zmenu Badín. V tento deň v rovnakom čase Medzibrod privíta doma Pliešovce.

1. Banská Štiavnica 19b, 2. Poltár 18b, 3. BADÍN 15b, 4. Tornaľa 12b, 5. Príbelce 11b, 6. Málinec 10b*, 7. S. Ďarmoty 9b, 8. Detva 9b, 9. Hajnáčka 8b, 10. ŠALKOVÁ 7b, 11. Pliešovce 6b, 12. Č. Balog 5b, 13. MEDZIBROD 4b*, 14. Zvolen 3b.

* – mužstvo má ešte jeden nedohraný zápas k dobru

V piatej lige bolo ťahákom derby v Selciach, kam zavítala Sásová. Z tohto duelu je aj naša fotogaléria. Domáci mali rezký úvod, ale chýbala im presná muška. O niečo viac z hry mali hostia a po polhodine pohrozili z pravej strany Mádlom, no skóre sa nemenilo. Záver polčasu ovládli Selčania a dokázali napokon ísť do vedenia. Po rohovom kope gólman Čavoj vyboxoval loptu nešťastne, v skrumáži vo vrchnej časti šestnástky sa najlepšie zorientoval Radoš a odrazená lopta si našla cestu medzi žrde – 1:0. Celok z mestskej časti Banskej Bystrice mohol ešte do prestávky vyrovnať, avšak Mádel z päťky prekopol bránku.

Po zmene strán mali domáci niekoľko možností na navýšenie vedenia, ale snažila sa i Sásová, ktorá napokon dokázala vyrovnať na 1:1. Kapitán Savič ukázal dobrý prehľad v pokutovom území, poslal milimetrovú prihrávku na ľavú stranu T. Ondrejkovi a ten s prehľadom rozvlnil sieť. Selčania sa márne sťažovali na ofsajd. Následne sa hra vyrovnala, diváci videli ešte dve dobré príležitosti. Na strane hostí ju mal Markovič a na domácej P. Ondrejka. Body sa však napokon delili.

My sme po zápase oslovili najprv domáceho kormidelníka Ľubomíra Ruska, ktorý nám povedal: „Je to zaslúžená remíza. Zápas bol slabý, hlavne z našej strany. Nebehali sme a úplne sme sa prispôsobili starým pánom Sásovej. Dvaja hráči z našej základnej zostavy sú na dovolenke, jeden je zranený, takže sme plátali skladbu na tento zápas ako sa len dalo. Na viac sme nemali, tento duel sme iba prežili. V stredu nás čaká dohrávka 40-tich minút s Dudincami. Budeme mať znovu problém postaviť adekvátnu zostavu. Až po tom sa nám totiž vrátia hráči z dovolenky i uzdravený tretí hráč. Na Bacúchu by sme určite chceli bodovať.“

Hrajúci tréner Sásovej Andrej Dubovický uviedol: „Zodpovedne sme sa na derby pripravovali. Myslím si, že herne to bolo lepšie oproti predchádzajúcim zápasom. Dodržali sme už aj určité taktické veci. Mrzí ma lacný inkasovaný gól. Napokon sme dokázali vyrovnať a získať aspoň bod. Myslím si, že je zaslúžený. Viac sme však išli za víťazstvom než súper. V druhom polčase sme mali viac síl ako Selce, ale nepretavili sme to do druhého gólu.“

Dubovický reagoval aj na našu otázku ohľadne vyjadrenia trénera Seliec, že sa jeho zverenci prispôsobili starým pánom Sásovej: „Neviem čo s tým majú. Už minulý týždeň som sa s tým slovom starí páni stretol. Znalí dobre vedia, čo malo toto sásovské mužstvo pred tromi rokmi v zostave a čo sa udialo počas kovidom prerušenej sezóne. Prišli sem šiesti až siedmi mladí hráči, ktorých ak sa nemýlim je vekový priemer 22 rokov. Omladili sme to teda, ale hrať ešte musia aj starší hráči. Nemôžeme naraz doniesť trinásť mladíkov. Starší hráči si však stále to svoje miesto zastúpia. Napríklad Rasťo Kollár bol asi najstarším hráčom na ihrisku a patril medzi najlepších. Keď treba, tak starší hráči ešte musia nastúpiť. Ešte si zastanú svoje miesto.“

Nezdolateľná zostáva aj Slovenská Lupča. Tá častejšie vyhráva než Selce a potvrdila to tromi bodmi v nedeľu doma s Bacúchom. V prvom polčase síce gól nepadol, ale v druhom sa náš tím predsa len tešil z presného zásahu, postaral sa oň v 56. minúte Peter Lupták. Hostia však nezložili zbrane a dokázali vyrovnať desať minút pred koncom Gemzickým. Domáci sa nechceli uspokojiť s bodom a v poslednej minúte strhli víťazstvo na svoju stranu. Rozhodujúci gól zaknihoval Foltáni. Nováčik teda zostáva na čele tabuľky po tesnej a vydretej výhre 2:1.

Naplno bodoval na svojom ihrisku aj Jakub. Ten privítal Krupinu a pomohol si štandardnou situáciou, po ktorej rozvlnil sieť tri minúty pred prestávkou Kubát. Hostia po zmene strán nenašli recept na obranu nášho mužstva, ktoré v poslednej minúte mohlo poistiť výhru druhým gólom ak by Kútik premenil pokutový kop. Mrzieť ho to však nemuselo, pretože výsledok 1:0 sa už nemenil.

Nepotešili nás Hrochoťania. V podpolianskom derby v Hriňovej absolútne nezvládli druhý polčas. V tom prvom išli domáci do vedenia v šiestej minúte Kurčíkom, ale v dvanástej ich rozladil nevyužitý pokutový kop Očovanom a napokon inkasovali do šatne v 45. minúte, keď vyrovnal na 1:1 Sihelský. Po zmene strán to už bola iná pesnička zo strany Hriňovej. Hanes najprv strelil druhý dôležitý gól po hodine hry a naň potom nadviazal hetrikom Jakub Chriašteľ. Presadil sa v 67., 79. a 87. minúte. Stanovil tak výsledok na 5:1.

Výsledky: Slovenská Lupča – Bacúch 2:1, Selce – Sásová 1:1, Jakub – Krupina 1:0, Hriňová – Hrochoť 5:1, Dudince – Dobrá Niva 2:2, Hliník nad Hronom – Hontianske Nemce 6:1, Ladomerská Vieska – Brezno 1:1.

stredu 15. septembra dohrávajú o 16.00 hodine druhé polčasy Sásovčania s HrochoťanmiSelčania s Dudincami. V nasledujúcom kole sa najprv v sobotu 18. septembra15.00 hodine predstaví doma Sásová, súperom budú Dudince. V nedeľu 19. septembra o 15.00 hodine hrá líder zo Slovenskej Lupče v Brezne u tretieho tímu v tabuľke, Jakub sa predstaví u posledného mužstva v súťaži v Dobrej Nive a Hrochoťania sa pokúsia na svojom ihrisku zdolať Hontianske Nemce.

1. S. LUPČA 19b, 2. L. Vieska 17b, 3. Brezno 17b, 4. SELCE 12b*, 5. Krupina 9b, 6. Dudince 9b*, 7. Hliník n. Hr. 8b, 8. SÁSOVÁ 7b*, 9. JAKUB 7b, 10. Hriňová 7b, 11. H. Nemce 6b, 12. Bacúch 5b, 13. HROCHOŤ 3b*, 14. D. Niva 2b.