11 /

V predposlednom 25. kole štvrtej futbalovej ligy sa oči priaznivcov futbalu v Banskej Bystrici upierali do Šalkovej, kde zavítali druhé Rakytovce. Domáci bojovali, ale v dramatickom derby napokon prehrali 2:3. Badín hostil o záchranu bojujúcu Detvu a zdolal ju 1:0 gólom až v nadstavenom čase. Medzibrod odohral divoký zápas v Čiernom Balogu so šťastným víťazným koncom.

Šalkovčania privítali doma Rakytovce (aj v našej fotogalérii), ktoré do zápasu vstúpili ideálne. Už v 2. minúte našiel Telúch ukrajinského legionára Vazhkyiho a ten hlavou otvoril skóre – 0:1. V 11. minúte autora gólu vyzval do šance Ďurta, tentoraz hlavičke spomínaného útočníka chýbali centimetre. V ďalšej fáze stretnutia chybnú rozohrávku domácich zachytil Ďurta v pokutom území, ktorého podrazil brankár Smerek a Rakytovce mali výhodu pokutového kopu. Loptu si na biely bod postavil v štrnástej minúte Konder a s prehľadom zvýšil na 0:2. Následne opraty zápasu zobrali do rúk Šalkovčania. Lašutov pokus ešte vyhlavičkoval spred bránky Pavlík, ale v 24. minúte sa lopta dostala k Tučekovi – jeho strela obtrela nohu hosťujúceho obrancu a skončila za chrbtom Vaníka – 1:2. Po polhodine hry napriahol spoza pokutového územia domáci kapitán Palovič a lopta preletela tesne nad brvnom. V 33.minúte si na rohový kop nabehol Mikulec a hlavou vyrovnal na 2:2. Záver prvého polčasu opäť patril hosťom. V 44. minúte po rohu hlavičkoval Gašpar tesne vedľa a v poslednej minúte po prihrávke Pšidu trafil v dobrej pozícii Telúch obrancu súpera.

V druhom polčase to bol vyrovnaný boj. O niečo nebezpečnejší boli Rakytovčania, Tí privodili napokon rozhodujúci okamih stretnutia v 62. minúte. Po pase Pavlíka Ďurta poslal pred bránku strieľaný center, ktorý poslal do bránky šikovne Podkonicķý2:3. Potom ešte po pätičke Vazhkyiho sa ocitol v šanci Konder, ale trafil len do brankára. Šance na vyrovnanie mali aj Šalkovčania, najmä  Peter Dobrík či kapitán Palovič z priameho kopu. Rakytovce hrozili z rýchlych kontier, ktoré riešil v druhom polčase hlavne dobre hrajúci stopér Mesík. V závere domáci zatlačili druhý celok súťaže bojujúci o postup do tretej ligy, najmä po štandardných situáciách vznikali horúce chvíle, ale vyrovnávajúci gól už nestrelili ani v nadstavenom čase, kde to v šestnástke hostí doslova vrelo.

Po zápase oslovili Bystricoviny najprv trénera Šalkovej Mareka Jobka, ktorý nám povedal:

„Videli sme celkom dobré štvrtoligové stretnutie. Mám za to, že zápasu by viac svedčala remíza. Bola to trošku krutá prehra pre nás, ale takto to chodí. Spravili sme v defenzíve o niečo viac chýb a preto sme dostali tri góly. Súper predviedol behavý a vysoko taktický výkon, my sme však tiež odohrali dobrý zápas po hernej stránke, ale šťastnejšie boli Rakytovce. Preto si odviezli tri body.“

Mareka Jobka sme sa nemohli neopýtať na zatiaľ nevydarenú jar, ktorú by mohli napraviť ziskom čo len bodu u lídra súťaže v Kováčovej a možno by tak Rakytovciam pomohli k triumfu v štvrtej lige a k postupu do tretej. Na to nám odvetil:

„K nevydarenej jari sa mi ťažko teraz vyjadruje, chce to väčší rozbor, zhruba viem, kde nás tlačila topánka, ale jednotlivé príčiny si rozoberieme po skončení ligy s vedením klubu, hlavne tých prehier, ktoré nemuseli byť. Každopádne pôjdeme do Kováčovej s cieľom pobiť sa o výsledok. Zadarmo im kožu nepredáme. Urobíme všetko pre to, aby sme im nejaký bod zobrali.“

Tréner Rakytoviec Andrej Dubovický pre bystricoviny.sk hodnotil duel nasledovne:

„Bol to zvláštny zápas, možno aj kvôli vysokej teplote. Ujali sme sa z prvej šance vedenia, potom nasledovala penalta a do štvrťhodiny bolo 2:0 pre nás. Následne sme však v prvom polčase prestali hrať, nejakých 25 minút výpadku nás stálo to, že z dvojgólového vedenia bolo zrazu 2:2. Myslím si, že aj keď Šalkovčnia mali možno miernejšiu hernú prevahu, za tým vytúženým gólom sme išli o niečo viac my a dali sme ho. Viedli sme 3:2 a už sme to ubránili. Za to, že sme išli za tým víťazstvom o niečo viac ako súper, tak si myslím, že sme si zaslúžili o ten gólik vyhrať.“

Rakytovce postup do tretej ligy nemajú po prehre v Kováčovej vo vlastných rukách. Na lídra strácajú bod, k čomu nám Dubovický uviedol:

„Šanca umiera posledná a bič plieska až na konci. Povedal som to pred týždňom a hovorím to aj dnes. Uvedomujeme si, že to nemáme vo svojich rukách, ale doma chceme v poslednom kole vyhrať, potešiť fanúšikov, ktorí prídu na futbal. Urobíme všetko, aby sme vyhrali túto súťaž.“

Na to sme reagovali, čím by sa tréner Rakytoviec odvďačil Šalkovčanom, ak by v poslednom kole v Kováčovej bodovali. Odpoveď bola výstižná:

„Ak sa tak udeje, určite pozvem trénera Jobka na kvalitný obed.“

FK Šalková – FK Rakytovce 2:3 (2:2)

Góly: 24. Tuček, 33. Mikulec – 2. Vazhkyi, 14. Konder (z 11m), 62. Podkonický. Rozhodoval: Legíň. ŽK: Matej Mesík – Pšida, Vazhkyi. Diváci: 200.

Badín privítal na svojom štadióne o záchranu bojujúcu Detvu, ktorá urputne bojuje o udržanie sa v súťaži. V teplom počasí sršali aktivitou domácich. Už v tretej minúte sa na pravej strane dostal k lopte Ševčík, ktorého center našiel na päťke Martina Giertla, no ten hlavičkoval nad brvno. Hostia sa zamerali na pozornú defenzívu, náš celoks a proti nej ťažko presadzoval. Ďalšiu šancu si vytvoril v 19. minúte. Hostia zahrávali rohový kop, brankár Höger centrovanú loptu stiahol a založil rýchly protiútok. Potiahol ho Rafanides až pred súperovou šestnástku, tam prihral Kollárovi, ktorého prudký center pred číhajúcim Gajanom odvrátil detviansky zadák Kristich.  Domáci mali prevahu, ale nedokázali sa dostať do sľubnejších príležitostí A tak po polhodine hry pohrozil súper. Po autovom vhadzovaní sa na pravej strane dostal k kapitán Rapčan, vysokým centrom poslal do loptu do šestnástky, kde si nerozumeli Höger s Beňušom, no ich zaváhanie nevyužil Tužinský, mieril vedľa. Badín pohrozil v závere polčasu, rýchlo zahrali štandardku, Rafanides posunul loptu Kollárovi, ten vnikol do do pokutového územia, prízemným centrom hľadal Gajana, avšak jeho zakončenie zblokovala obrana hostí na rohový kop.

Druhý polčas sa niesol v podobnej réžii. Väčšinu hry a loptu na kopačkách mali v moci domáci, žiaľ nedokázali sa presadzovať cez prehustenú obranu hosti. Detva číhala na šancu a tá prišla v 59. Minúte. Z rohového kopu Tužinský centroval na hlavu Rapčanovi a ten mieril len tesne vedľa. Po hodine hry mali Detvania výhodu priameho kopu. Z 20 metrov strieľal Tužinský a lopta opečiatkovala brvno.  Následne sa o slovo prihlásil i Badín. Na pravej strane zakombinovali Beňuš s Gajanom, posledne menovaný vyslal prudký center, ktorý na rohu päťky tečoval Hudec – no tesne vedľa! Domáci podnikli rýchly protiútok v 74. minúte od vlastnej bránky po osi Hudec – Rafanides – Kollár. Dostali sa do 16-ky, kde na päťke nezakončil sľubnú možnosť Gajan. Tlak domácich sa stupňoval a vyústil až v nadstavenom čase do rozhodujúceho momentu stretnutia. Autové vhadzovanie Beňuša spôsobilo závar pred bránkou, loptu gólman Torbica odvrátil iba k Martinovi Giertlovi, ktorého krížna hlavička skončila v sieti. Náš celok tak vyhral ´v hodine dvanástej´ 1:0.

Strelec jediného gólu Miroslav Giertl pre Bystricoviny uviedol:

„Viac sme mali hru v réžii my, hostia si vytvorili len zriedka šance, podstatné bolo, že ich nevyužili. Celých 90 minút sme mali hru vo svojich rukách a napokon sa nám podarilo dať vytúžený gól z tlaku na konci zápasu. Beňuš hádzal aut, vznikla tam trma-vrma pred bránkou, nasledoval z nej ešte krátky center, brankár loptu vyboxoval, videl som, že ide znovu boxovať, išiel som tam teda s hlavičkou a s cieľom, že ho prelobujem. Nakoniec to skončilo pri pravej žrdi. Dosť hráčov tam bolo, vyskočil som najvyššie a trafil som to. Bolo to ako vravíte ´v hodine dvanástej´, pretože následne oni rozohrali a rozhodca hneď odpískal koniec. Sme radi za tri body.“

ŠK Badín – MFK Detva 1:0 (0:0)

Gól: 90+ M. Giertl. Rozhodoval: Kuchárský. ŽK: Šulek. Diváci: 150.

Medzibrod sa predstavil v Čiernom Balogu a už úvode stretnutia sa dostal do gólovej príležitostí Pipich, no prekopol domácu bránu. Na druhej strane si brankár Škubák poradil so strelou Mózera. Do prestávky si obidva tímy vypracovali viacero pekných akcií, ktorým však chýbala presnosť vo finálnej fáze. Skoré tak menilo až po zmene strán zásluhou Mózera, ktorý sa v 65. minúte vyhol nevydarenej ofsajdovej pasci hostí a osamotený nedal brankárovi šancu – 1:0. Tento hráč o chvíľu pekne zbehol po krídle a ponúkol loptu ako na podnose M. Auxtovi, ktorý pohodlne navýšil vedenie domácich na 2:0. Vzápätí však znížil z priameho kopu Belko. Kontaktný gól na 2:1 hostí naštartoval a už o dve minúty prišlo vyrovnanie zásluhou Studeného. Ten preskočil domáceho brankára po spätnej hlavičke Pipicha a zariadil remízový stav 2:2. Dokonalý obrat zariadil Medzibrod v priebehu piatich minút. Dokončil ho v 75. minúte Peter Sokol, ktorý sa presadil hlavičkou na zadnej žrdi – 2:3. Domáci sa v závere ešte snažili o vyrovnanie, ale i napriek tlaku sa im to už nepodarilo.

ŠK Partizán Čierny Balog – TJ Sokol Medzibrod 2:3 (0:0)

Góly: 65. Mózer, 68. M. Auxt – 71. Belko, 73. Studený, 75. Sokol. Rozhodoval: Foltán. ŽK: Betka, Cibula, P. Pečovský – Rajčok, Belko. Diváci: 200.

Ostatné výsledky: Hriňová – Kováčová 0:2, N. Baňa – Tornaľa 4:1, S. Ďarmoty – Pliešovce 2:0 a Príbelce – Tisovec 4:1.

V poslednom kole sa v sobotu 15. júna o 17.30 hodine hrá okresné derby Medzibrod – Badín. O deň neskôr v nedeľu 16. júna o 17.30 hodine sa Šalková predstaví u lídra v Kováčovej a druhé Rakytovce privítajú doma Slovenské Ďarmoty.

1. Kováčová 60b, 2. RAKYTOVCE 59b, 3. MEDZIBROD 51b, 4. Príbelce 45b, 5. BADÍN 43b, 6. ŠALKOVÁ 39b, 7. S. Ďarmoty 38b, 8. Č. Balog 35b, 9. Tornaľa 29b 10. Pliešovce 22b, 11. Tisovec 21b*, 12. Hriňová 20b, 13. Detva 16b, 14. N. Baňa 15b.