0 /

Cez víkend boli v tretej a štvrtej futbalovej lige v akcii všetky tímy z banskobystrického okresu. Vo vyššie uvedenej súťaži sa nedarilo Podkoniciam, ktoré doma podľahli v tabuľke nižšie postavenému Martinu 0:1. V Rakytovciach neuspeli ani futbalisti RSC Hamsik Academy, keď podľahli lídrovi Malženiciam 0:3. V štvrtej lige sa na domácej pôde neradovali ani Šalkovčania po prehre s Bešeňovou 2:3. Potešili iba Badínčania, zvládli duel u tabuľkového suseda v Stráňavách, kde neinkasovali a rozhodli gólom Braňa Žilinca.

III. LIGA – skupina Západ

Podkonice do zápasu vstupovali s túžbou odčiniť minulotýždňové zakopnutie vo Vrakuni. Martin zasa chcel po odvolaní trénera získať potrebné body v boji o zachovanie treťoligovej príslušnosti i v nasledujúcej sezóne. V úvode sa obe mužstvá snažili prevziať taktovku zápasu do svojich rúk a získať gólovú výhodu. Domáci Patrnčiak poslal centrovanú výzvu do pokutového územia zľava na zakončenie pre Kostúra, ale ten ešte nebol pripravený. Na opačnej strane sa snažil Mlynár prudkou prízemnou strelou spoza šestnástky prekvapiť domáceho Petríka, ale jeho pokus mieril vedľa bránky. Následne sa v dobrej pozícii v pokutovom území dostal k lopte útočník Podkoníc Gabriš, ale pri jej spracovaní si pomohol rukou a bolo po šanci. Azda najväčšiu príležitosť na skórovanie v prvom polčase mal futbalista z Turca Chupáň, ktorému stačilo nasmerovať loptu po centri Satinu z ľavej strany do bránky, ale zabránil mu v tom dôsledným bránením Patrnčiak a tak lopta smerovala nad brvno. Gólom neskončila ani hlavička hosťujúceho Líšku na bližšej žrdi po centri sprava opäť od Satinu. Nemala potrebnú presnosť. A keď neskončila v sieti ani hlavička domáceho Očenáša, ktorý tiesnený sa snažil upratať center sprava na zadnej žrdi, mužstvá išli do kabín za bezgólového stavu.

Podkoničania do druhého polčasu nastúpili málo koncentrovaní na svoju hru. Viac mali loptu na kopačkách martinskí futbalisti, boli aktívnejší. Do dobrej príležitosti sa mohol dostať Chupáň, ale na krížny center Garaja z ľavej strany mu chýbali centimetre, aby mohol zakončovať hlavou. Napokon sa však tím z Turca dočkal gólovej radosti v 71. min., keď loptu po ľavej strane potiahol Mlynár a jeho milimetrovú prihrávku do malého vápna zužitkoval Ďungel a pohodlne otvoril skóre stretnutia – 0:1. Tento moment prebral domácich a začali byť aktívnejší. Tannhauser mieril vysoko nad Holešovu bránku z priameho kopu spoza pokutového územia. Následne sa do dobrej príležitosti dostával Selecký, ale jeho pokus z vnútra pokutového územia jeden z obrancov hostí zblokoval na roh. V závere zápasu ešte Gabriš z priameho kopu mieril nad bránku. V nadstavenom čase mohol vyrovnať striedajúci Horváth, ku ktorému sa odrazila hlavička Seleckého po nakopávanej lopte zo stredu ihriska, ale je strela z voleja išla mimo troch žrdí. Martinčania si tak z Podkoníc odviezli všetky body.

K prehre sa vyjadril tréner Podkoníc Marcel Turňa: „Zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom sme mali hernú prevahu my, snažili sme sa kolmými loptami, hlavne cez našu pravú stranu, dostavať za obranu súpera, čo sa nám aj darilo, pripravili sme si aj niekoľko dobrých príležitostí, ale finálne prihrávky, ktoré smerovali do šestnástky, buď nenašli adresáta alebo nám ich zblokovala obrana hostí. Súper si v prvom polčase vypracoval len jednu šancu, ale naše taktické zaváhanie v defenzíve na naše šťastie nevyužil. V našej hre však bolo strašne veľa nepresností, nedokázali sme dlhšie podržať loptu a pripraviť si lepšie pozície na zakončenie, takže sme museli po ľahkých stratách reagovať na defenzívu, čo nás stálo dosť síl a prejavilo sa to potom v druhom polčase, kde sme prestali byť aktívni v defenzíve, zle sme bránili rozohrávku súpera a ten sa postupne dostal do hry. V našej hre prestala fungovať organizácia, prepadávali naši útočníci, hostia sa dostávali potom do prečíslení a naša obrana začínala byť preťažená. Jednu situáciu hostia využili, dokázali sa dostať za našu obranu a zblízka skórovať do prázdnej bránky a táto situácia rozhodla o ich cennom víťazstve. Mali sme po góle do konca zápasu optický tlak, no dobre pracujúca obrana súpera nás už do žiadnej šance nepustila. Jarná časť nás nezastihla v hernej pohode, prejavuje sa slabšia tréningová dochádzka, čo sa potom odzrkadľuje hlavne v druhých polčasoch, kde nedokážeme udržať vyššie tempo a dochádzajú nám sily. Čaká nás o dva týždne ešte posledný zápas sezóny s kvalitným tímom Beluše na domácej pôde a musíme sa na tento zápas zodpovedne pripraviť.“

(mrp + cb)

FK Podkonice – MŠK Fomat Martin 0:1 (0:0)

Gól: 71. Ďungel. ŽK: D. Selecký – Brodňan, Ch. Chovanec. Rozhodoval: Henček. Diváci: 200.

Zostava FK Podkonice: A. Petrík – Očenáš, Matúš Turňa, Tannhauser – D. Selecký, Melich, Martinec (72. Čilík, 86. Horváth), Patrnčiak – T. J. Gabriš, Kostúr, Mózer

zo zápasu Podkoníc s Martinom

RSC Hamsik Academy v Rakytovciach privítali lídra tabuľky a už istého víťaza III. ligy Západ OFK Malženice. Hostia otvorili skóre v 18. minúte, keď dlhý aut Lukmana z ľavej strany prešiel ponad domácich stopérov aj brankára Lukáša Högera k voľnému Thomasovi Kotlárovi, ktorý zblízka pohodlne zakončil do odkrytej bránky – 0:1. V 23. minúte bystrický tím takmer vyrovnal po kurióznej situácii, pretože brankár Malženíc Dobrivoj Rusov po malej domov prihrával, ale výborne ho napádal Patrik Abrahám, ktorý aj trafil loptu smer bránka, no Rusov stihol reflexívne zasiahnuť. Hostia pridali druhý gól po polhodine hry, keď Lukman vysunul na ľavú stranu šestnástky Marcela Bilčíka, ktorý prepasíroval loptu za bránkovú čiaru – 0:2.

Aj v druhom polčase sa gólovo presadil len víťaz tretej ligy. Po hodine hry Adam Jackuliak spätnou prihrávkou nechcene vysunul do samostatného nájazdu Sebastiana Nagya, ktorý si proti Högerovi hodil loptu do strany a presne zakončil – 0:3. Domáci hráči svoje náznaky šancí aspoň na čestný gól nepretavili. Pripísali si tak tretiu prehru v rade.

Peter Venglarčík, tréner RSC Hamsik Academy: „Nedokážeme chlapcom z hlavy dostať ten tlak, ktorý sami na seba vyvíjajú, a tým pádom nie sú schopní podávať výkony, ktoré sú schopní dosahovať. Je to pre nás nová situácia, z toho pramenia aj veľmi lacné a fatálne individuálne chyby, po ktorých sme sa v posledných dvoch zápasoch nedokázali do nich vrátiť. Tá prvá prehra s Veľkými Ludincami bola po naozaj dobrom výkone, ale tieto dve prehry, v Bánovej a teraz doma, sú odzrkadlením presne tejto situácie, ktorú máme v hlavách. Neviem, prečo je to až také ťažké pre nich, lebo všetko máme vo svojich rukách, zahrali nám teraz do karát naši konkurenti, ktorí takisto prehrali. Len sa potvrdzuje náročnosť tejto súťaže. Pre mňa je trochu sklamaním to, že starší a skúsenejší hráči nie sú oporou tým mladším. Máme pred sebou ešte dve kolá, sme odhodlaní a nastavení tak, že to zvládneme. Túto situáciu, v ktorej sa nachádzame, absolvujeme so siedmimi hráčmi, ktorí nikdy takúto súťaž nehrali a ani v takejto situácii neboli. Z objektívnych dôvodov nám chýbajú hráči a na ihrisku je sedem hráčov, ktorí sú fajn futbalisti, ale je to pre nich úplne nová situácia. Takže toto je tiež dôvod, prečo tie výsledky nie sú podľa našich predstáv.”

Richard Griglak, hráč RSC Hamsik Academy: „Ťažko sa mi hodnotí tento zápas, keďže sme ho prehrali 0:3 s istým víťazom ligy. Povedali sme si v šatni ako chceme hrať a do zápasu sme vstúpili aktívne, keď sme mali aj náznaky šancí. Súper ale zároveň odolával a opäť po našej chybe sme inkasovali prvý gól. Ďalej sme pokračovali vo svojej hre, ale dostali sme druhý gól a tento stav sa s lídrom už ťažko zvráti. Snažili sme sa v druhom polčase s tým niečo spraviť, avšak po ďalšom nedorozumení sme dostali tretí gól a už to bolo veľmi ťažké. Mrzí nás tento výsledok, lebo sme hrali doma.“

(fb RSC Hamsik Academy + cb úprava)

RSC Hamsik Academy – OFK Malženice 0:3 (0:2)

Góly: 18. Kotlár, 31. Bilčík, 60. S. Nagy. ŽK: 42. Bobrovský, 63. Vávro – 39. Kotlár, 74. Orolín. Rozhodoval: Vrábeľ. Diváci: 120.

Zostava RSC Hamsik Academy: Höger – Vávro (77. Kolláti), Gaško, Griglak, Iseni – Ždánsky (72. Palko), Jančo – A. Jackuliak, Bobrovský (46. Pollák), Kohút – Abrahám

zo zápasu RSC Hamsik Academy s Malženicami

Ostatné výsledky: Galanta – N. Zámky 4:0, Sereď – Bánová 2:0, Nové Mesto n. V. – Veľké Ludince 0:4, Častkovce – Inter Bratislava 1:0, Šaľa – Beluša 0:3.

V nasledujúcom kole majú Podkonice voľno po odstúpení Kalnej nad Hronom zo súťaže. V sobotu 3. júna sa predstaví RSC Hamsik AcademySenci v Národnom tréningovom centre na ihrisku s umelou trávou, kde si o 17.00 hodine zmeria sily s Interom Bratislava.

1. Malženice 62b, 2. Galanta 50b, 3. Sereď 48b, 4. Beluša 46b, 5. Častkovce 44b, 6. Veľké Ludince 41b, 7. PODKONICE 38b, 8. Bánová 35b, 9. Nové Mesto n. V. 33b, 10. Martin 32b, 11. RSC HA 31b, 12. Inter 31b, 13. Šaľa 29b, 14. N. Zámky 9b, 15. Vrakuňa 7b.

IV. LIGA – Majstrovstvá regiónu STRED

Badín sa predstavil v súboji tabuľkových susedov v Stráňavách. Svoju dobrú formu z predchádzajúcich zápasov preniesli hráči z banskobystrického okresu aj do tohto stretnutia, keď im herne vyšiel najmä prvý polčas. Prvá polhodina síce veľa vzruchu nepriniesla, domáci prenechali iniciatívu hosťom, ale tí sa nevedeli presadiť do prehustenej obrany. Diváci si tak museli počkať na gólové príležitosti na koniec úvodného dejstva. V 28. minúte pripravil Žilinec loptu Rafanidesovi, jeho strelu s námahou vyrazil gólman spod Strečna na roh. Z neho Badínčania nič nevyťažili, naopak ich súperovi vyšla rýchla akcia, na konci ktorej bol Coma, ale jeho strela sa neujala a Kučera ju poľahky zlikvidoval. O dve minúty neskôr mal náš tím ďalšiu príležitosť, keď si na center z ľavej strany nabehol Žilinec, lopta z jeho hlavy smerovala tesne nad brvno. V záverečných minútach hostia vystupňovali svoj tlak. V 36. minúte odcentroval Studený na A. Urgelu, ten mal dostatok času, aby si pripravil loptu na strelu, jeho pokus však zblokoval domáci kapitán Janči. Ten sa vyznamenal aj o dve minúty neskôr. Žilinec našiel Viciana, ten sa pekne presadil cez obrancu súpera, ale jeho strelu smerujúcu do siete v poslednej chvíli zblokoval spomínaný Janči. V nadstavenom čase prvého polčasu mali futbalisti Badína ešte jednu veľkú príležitosť, keď Studený sklepol pred Viciana, ale lopta z jeho kopačky skončila len na žrdi a z následnej dorážky nenamieril Žilinec medzi tri žrde.

Iniciatívu z prvého polčasu si Badín preniesol aj do začiatku toho druhého. Najskôr v 51. minúte mieril Vician tesne vedľa, ale v 55-tej sa naši hráči z banskobystrického okresu dočkali zaslúženého prvého gólu. Štandardnú situáciu zahrával Vician, jeho center dokázal brankár predĺžiť len na roh vzdialenejšej päťky, kde loptu zachytil Bíreš a jeho spätný center usmernil hlavou do siete Žilinec0:1. So streleným gólom sa hosťujúci tím až príliš uspokojil a smerom dopredu prestal byť aktívny. Iniciatívu prevzali Stráňavčania, ktorí si však do konca zápasu vytvorili len jednu gólovú príležitosť, keď v  72. minúte zachytili zlú rozohrávku Badínčanov, po pravej strane sa cez dvoch hráčov presadil Zajac, ktorý v druhom polčase robil nášmu celku najväčšie problémy, v šestnástke našiel voľného Comu a keď už domáci dvíhali ruky nad hlavu, zasiahol Výlupok a jeho strelu zblokoval. Futbalisti spod Strečna v závere hrozili najmä zo štandardných situácií, ktoré si hostia postrážili a mohli sa tak tešiť z najtesnejšej výhry.

(ih + cb úprava)

Tréner Badína Miroslav Hudec pre bystricoviny.sk hodnotil výhru nasledovne: „Od úvodu zápasu sa domáci zamerali na bránenie svojej polovice, nenapádali našu rozohrávku a prehusťovali priestor pred vlastnou šestnástkou. Celý prvý polčas sme mali hernú prevahu, ale do prehustenej obrany sme sa presadzovali veľmi ťažko a dokázali sme si vytvoriť len pár pološancí a nastreliť žrď. V druhom polčase sa obraz hry zmenil až po našom góle, keď nás domáci začali vyššie napádať, nám sa vpredu nedarilo podržať loptu a nakopávanými loptami nás dostali pod mierny tlak, z ktorého si vypracovali jednu veľkú šancu, keď na bránkovej čiare dobre zasiahol Výlupok. Myslím si, že v súčte oboch polčasov sme boli lepším mužstvom a naše víťazstvo je zaslúžené.“

Branislav Žilinec, strelec jediného a víťazného gólu Badína pre bystricoviny.sk povedal: „Do zápasu sme išli s jasným cieľom vyhrať a potvrdiť tak minulotýždňovú výhru proti Kováčovej. Postavenie v tabuľke naznačovalo, že išlo o tzv. šesťbodový zápas. Do duelu sme vstúpili dobre, držali sme loptu na našich kopačkách a súpera sme v podstate nepustili do žiadnej akcie. V prvom polčase sme si vytvorili aj niekoľko šancí, ktoré sme však nedotiahli do gólu. Do druhého polčasu sme vstúpili taktiež dobre, začali sme na súpera vyvíjať tlak a vytvárať si šance, čoho dôsledkom bol gól na 0:1. Po góle naša hra trošku upadla, trošku sme sa stiahli a súper začal od toho momentu hrať a vytvoril si aj nejaké šance. Sme radi, že sme jednogólové vedenie udržali a berieme si domov zaslúžené tri body.“

OŠK Baník Stráňavy – ŠK Badín 0:1 (0:0)

Gól: 55. Žilinec. Rozhodoval: Kuteľ. Diváci: 100.

———————————————————————

Šalková chcela začať na svojom ihrisku proti Bešeňovej aktívne, s veľkým pohybom a snahou ubehať súpera. Avšak ostalo len pri rečiach a prvý polčas bol opäť veľmi nevýrazný zo strany nášho mužstva z okrajovej časti Banskej Bystrice. Hostia bránili v strednom bloku, no domáci aj keď prekonali tento blok, tak nedostali loptu do pokutového územia a naopak Liptáci z brejku trestali. Boli aktívnejší s loptou, všade boli o krok skôr a vyhrávali osobné súboje. Prvú šancu mali hneď v 5. minúte. Po priamom kope sa po sklepnutej centrovanej lopte dostal hosťujúci útočník, no minul bránu. Bešeňovčania potom hrozili skôr strelami spoza pokutového územia, ktoré vyriešil Vaník. Napokon potrestali domácu pasivitu v obrane rýchlou narážačkou na hranici pokutového územia a Hutník svoju šancu bezpečne premenil – 0:1. Druhý gól pridali po priamom kope Almaského z 20-tich metrov v 39. minúte – 0:2.

Druhý polčas chceli Šalkovčania so zápasom niečo urobiť. No napriek zvýšenej snahe sa im nedarilo dostávať sa do šancí. Prihrávky z krajov ihriská nie a nie nájsť hráčov v pokutovom území. Až prišla pekná akcia domácich a strieľanú prihrávku popred bránku si stopér Baďo tečoval v 60. minúte do vlastnej svätyne – 1:2. Bystrických futbalistov tento moment povzbudil a chceli svoju aktivitu ešte zvýšiť, ale hneď o 3 minúty doklepol Almaský vyrazenú strelu medzi žrde a opäť to bolo o dva góly – 1:3. Domáci sa nevzdávali a o päť minút mali po aktivite Lašúta možnosť pokutového kopu, ktorý Palovič bezpečne premenil – 2:3. Hra sa potom prelievala z jednej strany na druhú a stúpala nervozita na oboch stranách. Najväčšiu šancu na vyrovnanie mal v 73-tej minute Pánik, keď ho po rýchlom prechode do útoku našiel Šimčík prízemnou prihrávkou pred bránkou, no netrafil sa medzi žrde. Ďalšiu príležitosť mal Lašút, ktorého vysunul Pánik do pokutového územia, ale jeho krížnu strelu zlikvidoval hosťujúci gólman. Poslednú príležitosť na vyrovnanie mal Šimčík z priameho kopu zo 17 metrov, avšak prekopol bránku a tak Šalková doma opäť stratila body.

(zm + cb úprava)

Tréner Šalkovej Daniel Vernarský pre bystricoviny.sk zhodnotil tesnú prehru svojho mužstva: „Zápas sa mi hodnotí veľmi ťažko. Chceli sme nadviazať na výkon z druhého polčasu v Staškove, no ostalo iba pri rečiach v šatni. Už tretí zápas za sebou prehrávame v polčase 0:2. Tento prístup nás stojí zápasy a body. Apelujem na hráčov, aby sme hrali od začiatku naplno ako v druhých polčasoch, no nepomáha. Neviem kedy sa mienia hráči z toho poučiť.“

FK Šalková – OŠK Bešeňová 2:3 (0:2)

Góly: 21. Hutník, 39. a 63. Almaský – 60. Baďo (vlastný), 68. Palovič (z 11m). Rozhodoval: Krajči. Diváci: 150.

—————————————————————————————

Ostatné výsledky: Kováčová – Staškov 1:0, Lip. Hrádok – Krásno n. Kys. 0:8, Lip. Štiavnica – Kysucké N. Mesto 1:1, Žarnovica – Makov 0:9, Zvolen – Čadca 1:0.

V najbližšom kole sa už v piatok 2. júna17.30 hodine predstaví doma Badín a privíta Žarnovicu. V nedeľu 4. júna hrá Šalková o 17.30 hodine na ihrisku súpera v Krásne nad Kysucou.

1. Makov 57b, 2. Zvolen 56b, 3. Staškov 45b, 4. Krásno n. Kys. 41b, 5. Čadca 38b, 6. Bešeňová 37b, 7. Kováčová 36b, 8. Kysucké N. Mesto 33b, 9. BADÍN 33b, 10. Stráňavy 29b, 11. ŠALKOVÁ 25b, 12. Lip. Štiavnica 19b, 13. Žarnovica 8b, 14. Lip. Hrádok 0b.

Autor: (cb), Foto: FK Podkonice (J. Kostúr, M. Budaj), RSC HA (S. Telúch)