Vyrážate na dovolenku autom? Náradie, ktoré sa vám zíde pri nečakaných poruchách

PR
0 /

Aj keď leteckých spojení z Bratislavy, Viedne či Budapešti neustále pribúda a cestovanie lietadlom sa stáva dostupnejším, mnohí ľudia stále nedajú dopustiť na dovolenku autom. Možno preto, že ide o dobrodružstvo, ktoré prináša slobodu. Ak je to aj váš prípad, zíde sa vám niekoľko tipov, ako pripraviť vášho štvorkolesového tátoša a aké náradie si vziať.

Príprava pred cestou

Pred dlhšou cestou autom je kľúčové dôkladne skontrolovať technický stav vozidla, aby ste predišli nepríjemnostiam. Najlepšie je nechať auto skontrolovať v servise, kde majú profesionálnu výbavu ako autodiagnostiku, ale niektoré úkony zvládnete aj svojpomocne.

Skontrolujte hladinu oleja, ktorá zabezpečuje správne mazanie motora (mala by byť medzi minimom a maximom na mierke). Nezabudnite ani na chladiacu kvapalinu, ktorá chráni motor pred prehrievaním v horúčavách.

Pneumatiky musia mať správny tlak, najmä ak veziete ťažší náklad a dezén by mal byť dostatočne hlboký na bezpečnú jazdu. Nesprávny tlak môže výrazne ovplyvniť spotrebu paliva – ak sú pneumatiky podhustené, zväčšuje sa ich valivý odpor (auto musí vyvinúť väčšiu silu, s čím súvisí aj vyššia spotreba paliva). Dovolenka sa tak môže zbytočne predražiť, o závažnejších poruchách nehovoriac.

Skontrolujte tiež všetky svetlá, aby ste boli dobre viditeľní. Funkčné svetlá sú základnou povinnosťou vodiča, takže ak niektoré z nich nesvieti, polícia vám môže uložiť pokutu. Navyše nezabudnite doplniť kvapalinu do ostrekovačov. Pri rýchlej ceste po diaľnici sa tu určite nahromadí veľa mušiek.

Najdôležitejšie náradie na drobné opravy

Ak sa chystáte na dovolenku autom, nestačí len dúfať, že sa po ceste nič nestane. Oplatí sa byť pripravený aj na drobné technické problémy. Nejde pritom len o to, vedieť ako na to, ale dôležité je mať poruke správne náradie, vďaka ktorému zvládnete tieto opravy urobiť takmer okamžite.

Jedným z najčastejších “zádrhelov” je defekt. Aby ste mohli koleso vymeniť, budete potrebovať kľúč na kolesá – priemer hlavice musí zodpovedať veľkosti matíc alebo skrutiek na diskoch. Okrem toho sa vám zíde aj momentový kľúč, ktorý zabezpečí, že skrutky utiahnete presne podľa odporúčaného krútiaceho momentu. Správne dotiahnutie je dôležité pre bezpečnú jazdu a zabraňuje tiež poškodeniu závitu alebo kolies.

Skontrolujte, či máte v kufri zdvihák na auto, bez ktorého by bola výmena kolesa problematická. Niektoré autá však majú len opravné sady na pneumatiky, takže tieto nástroje nebudete potrebovať, no v prípade rezervného/dojazdového kolesa sú nevyhnutnosťou.

Sady skrutkovačov (krížové i ploché) vám dobre poslúžia na rýchle uvoľnenie alebo utiahnutie rôznych drobných častí auta, ako sú kryty, skrutky na plastových alebo kovových dieloch či upevnenie drobnejších komponentov. Prípadne si môžete zaobstarať jeden skrutkovač prispôsobený na výmenu bitov (a samozrejme aj náhradné nástavce), aby ste zbytočne nezaberali miesto v kufri.

Tip: Skvelým pomocníkom na cestách sú aj sťahovacie “eska” pásky, ktoré môžete použiť na rýchlu, dočasnú opravu prasknutých alebo uvoľnených komponentov. Vďaka nim jednoducho zaistíte predmety, ktoré by sa inak mohli počas jazdy pohybovať a spôsobiť neporiadok alebo poškodenie.

Zíde sa aj vzduchový kompresor na rýchlu úpravu tlaku v pneumatikách (napríklad pri jazde v off-road teréne), univerzálny nastaviteľný kľúč a samozrejme štartovacie káble.

Zdroj: (dem), Foto: Adobestock.com