Keď sa rozhodujete pre výber postele, často zvíťazí typ, ktorý vás ohúri svojím dizajnovým prevedením. Kvalitná posteľ je dôležitá, avšak nie je zárukou plnohodnotného spánku. S tým vám môže pomôcť príslušenstvo postele, predovšetkým správne zvolený rošt a matrac.
Dobrý spánok je jedným z najlepších spôsobov, ako môžete prospieť svojmu zdraviu. Avšak nie každý má tú možnosť, vychutnať si pravidelne spánok dlhý 7 až 9 hodín. Podľa výskumov viac ako 60 % dospelých ľudí na svete nedosahuje dostatočnú kvalitu spánku.
Za týmito údajmi stojí nielen nezdravý životný štýl, ale tiež nesprávne zvolený rošt a matrac. Ako sa vyhnúť ,,spánkovej pohrome” a naopak vybrať sa cestou spánku ako v bavlnke?
Výber matraca nie je veda, ale ani malina
Množstvo ľudí si vyberá matrac len podľa jeho tvrdosti, bez ohľadu na jeho ďalšie kvality a parametre. Je toho však omnoho viac, čo je potrebné si pri jeho kúpe všímať. V prvom rade je dôležité uvedomiť si, akú polohu najčastejšie pri spánku volíte – spíte radšej na boku, na bruchu, na chrbte, alebo ste posteľní cestovatelia a za noc vystriedate polohy všetky? Práve vaše spánkové návyky vám pomôžu vybrať si ten správny matrac.
- Spánok na boku: prípade, že toto je vaša obľúbená poloha pri spánku, mali by ste siahnuť po penovom matraci. Práve tento materiál vám pomôže zafixovať polohu tela, pričom kopíruje jeho krivky a nedochádza tak k pokriveniu chrbtice. Najznámejším podtypom tohto matraca je matrac z pamäťovej peny, ktorý sa pýši priemernou životnosťou až 10 rokov.
- Spánok na chrbte: Ak radi spíte na chrbte, mali by ste sa vyhnúť príliš mäkkému matracu. Takýto typ totiž nedokáže poskytnúť dostatočnú oporu pre chrbticu, ktorá môže následne trpieť. Je preto lepšie zvoliť pevnejší matrac, či už penový, alebo kombinovaný.
- Spánok na bruchu: Pri tejto polohe je dôležité, aby boli boky na jednej úrovni s ramenami. Tento účel skvele splní tvrdý matrac. Aby ste sa však vyhli pocitu akoby ste spali na tvrdej zemi, siahnite po matraci, ktorý má pevnejšiu strednú časť, a o niečo mäkšiu vrchnú vrstvu.
- Rôzne polohy spánku: Pre tých, ktorí sa v noci často pretáčajú, je najlepšou voľbou stredne tvrdý matrac, ktorý je v tomto prípade univerzálny.

Andrey_Popov / Shutterstock.com
Rošt ako skrytá opora
Okrem matracov poskytnú vášmu telu počas spánku oporu aj vhodné rošty. Vo všeobecnosti rozlišujeme polohovateľný a pevný typ. Rošt, ktorý nie je možné polohovať, je najrozšírenejší. Naopak polohovateľný rošt predstavuje alternatívu vhodnú predovšetkým pre tých, ktorí si v posteli radi čítajú, pozerajú televízor, a tiež pre starších ľudí.
Ak sa rozhodnete pre klasický pevný rošt, budete stáť pred rozhodnutím, či vybrať pevný latkový alebo pružný lamelový rošt. Pevný rošt sa vyrába väčšinou z borovicového dreva, pričom jeho rovné latky sa ťahajú po celej šírke postele. Jeho štruktúra umožňuje dobrú absorpciu pohybov, čo ocenia predovšetkým členovia dvojice na manželskej posteli, ktorí sú v noci neradi rušení častými pohybmi partnera.
Tento rošt zároveň vytvára väčší odpor voči matracu, čo má za príčinu ešte pevnejší pocit v spánku. Jeho nevýhodou je ale fakt, že skracuje životnosť matraca. Pružný rošt sa naopak často vyrába z bukového dreva a jeho lamely sú mierne prehnuté, v dôsledku čoho je redukovaný nátlak na matrac. Hodí sa predovšetkým pre stredne tvrdé a mäkké matrace, keďže zabezpečuje mäkšiu oporu pri spánku.

Miodrag Trajkovic / Shutterstock.com
Dotiahnite kvalitný spánok k dokonalosti
Okrem materiálnych predmetov, ako sú posteľ, rošt, matrac, vankúš, obliečky a vhodne zvolené pyžamo, je dôležité myslieť aj na ďalšie aspekty, ktoré môžete ovplyvniť. Pred spaním sa vyhýbajte používaniu mobilov a tabletov, ktoré zapríčiňuje problémy so spánkom.
Uprednostnite ľahkú večeru pred veľkými porciami ťažkých jedál a snažte sa obmedziť hluk a stresové vypätie organizmu. Takto dokážete výrazne zlepšiť kvalitu spánku, vďaka čomu sa budete cítiť lepšie po celý deň.
Zdroj: PR, Foto: Shutterstock.com