Aj keď na to počasie v mnohých kútoch Slovenska nevyzerá, zimná sezóna 2019/2020 už dávno na niektorých lyžiarskych strediskách začala. Ktoré stoja tento rok za návštevu a na čo by ste si mali dať počas lyžovačky pozor?
Obľúbené lyžiarske strediská v zahraničí
Pokiaľ z akýchkoľvek nenájdete vhodné lyžiarske stredisko na Slovensku, vyskúšajte nejaké zahraničné. Tu je malý výber tých najlepších
Ischgl – Rakúsko
Nedajte sa zastrašiť krkolomným názvom lyžiarskeho strediska nachádzajúceho sa v Rakúsku. Ide totižto o najdrahšiu, avšak za to najlepšiu lyžovačku v Rakúsku. Lyžiarske trate strediska sa rozprestierajú na 238 kilometroch a ťahajú sa až do švajčiarskeho Samnaumu, čo je dedina s “bezclonou záclonou”.
Les Trois Vallées (Tri údolia) – Francúzsko
V tomto prípade hovoríme o najväčšom komplexne prepojenom stredisku na svete. A aj keď sa nachádza vo Francúzsku, jeho návšteva je skutočne nezabudnuteľná. 600 kilometrov zjazdoviek, ktoré sú vhodné a prispôsobené dokonca aj pre snoubordistov. Jedinou nevýhodou je asi len približne 15 – hodinová cesta, ktorá však rozhodne stojí za to.
Hintertux – Rakúsko
Toto stredisko je zaujímavé predovšetkým tým, že sa tam dá lyžovať celoročne. Na ľadovcoch sa rozprestiera až 18 kilometrov zjazdoviek. Pokiaľ by vám však ani toto nestačilo, zísť môžete aj do Zilletarského údolia, kde máte k dispozícii ďalších 600 kilometrov.
St. Moritz – Švajčiarsko
Švajčiarske Alpy sú doslova posiate krásnymi malými mestečkami. Jedným z nich je aj St. Moritz, ktoré má navyše dlhú lyžiarsku históriu. Aj keď ide o malé mestečko, lyžovať môžete spolu na 350 kilometroch tratí. V roku 2010 tam dokonca otvorili minerálne kúpele v Samedane.
Top lyžiarske strediská na Slovensku
Kto si myslí, že lyžiarske strediská v porovnaní s tými svetovými nemajú čo ponúknuť, je na veľkom omyle.
Vrátna dolina
Lyžiarske stredisko ponúkajúce 14 kilometrov zjazdoviek, 12 velkov a 2 sedačkové lanovky s garanciou snehu 120 dní v roku – presne taká je definícia lyžovačky vo Vrátnej doline. Obrovským plusom je, že na svoje si tu prídu aj nelyžiari v podobe snowtubingu.
Jasná Nízke Tatry – Chopok
Nie je na Slovensku snáď nikto, kto by toto stredisko nepoznal. Obľubujú ho však nielen Slováci, ale aj zahraniční turisti. Niet sa čo čudovať, keď ponúka pre každého niečo. Ako pre lyžiarov expertov, začiatočníkov, tak aj pre snoubordistov. Nádherné prostredie Tatier si zamiluje naozaj každý.
Na čo si dať pri lyžovačke pozor
Pozor si pri lyžovačke musíte dávať naozaj na všetko. Od osobnej batožiny v aute, batožiny, ktorú sa rozhodnete vziať si so sebou, až po drobné príslušenstvo. Na svahu tak netreba chrániť len seba a ostatných lyžiarov, ale aj svoje osobné veci, aby sa vám napokon lyžovačka poriadne nepredražila.
Mobilné telefóny si taktiež neustále nosíte so sebou, či už len tak vo vrecku lyžiarskych nohavíc alebo vo vreckách špeciálne na to určených. Ani to však nie je zárukou, že sa vám s nim pri páde nič nestane. Nevyhnutnosťou by sa vám tak mali stať púzdra na mobily alebo ochranné sklá.
A na záver, asi nikomu netreba pripomínať, že pokiaľ sa idete najesť do reštaurácie na svahu, mali by ste sa sem-tam obzrieť aj na svoje lyže, pretože ľudia sú v dnešnej dobe skutočne nevyspytateľní.
Zdroj: Basta digital, Foto: ilustračné pixabay.com, pexels.com a flickr.com