Lyžovanie pre šťastný a dlhý život: 6 dôvodov, prečo je lyžovanie tak prospešné

PR
0 /

Počuli ste už tvrdenie, že lyžiari majú dlhší a šťastnejší život? Niečo na tom naozaj je. Aj keď sa na druhý deň možno cítite unavení a bolia vás všetky svaly, aj tie, o ktorých ste doteraz nevedeli, v zákulisí sa toho deje omnoho viac. Lyžovanie má pozitívny dopad na vaše fyzické a mentálne zdravie. Prečo? To sa hneď dozviete.

Skvelá kardiovaskulárna aktivita

Lyžovanie je jednou z foriem aeróbnej vytrvalostnej aktivity, ktorú by ste sa mali pokúsiť zaradiť niekoľkokrát do týždňa do svojho tréningového režimu. Táto outdoorová aktivita, vykonávaná na čerstvom horskom vzduchu, môže mať vplyv na zlepšenie hodnoty saturácie kyslíka (okysličenie krvi). Lyžovanie podporuje krvný obeh, teda zlepšuje cirkuláciu a prietok krvi v srdci.

Zlepšuje flexibilitu tela

Lyžovanie si vyžaduje správne vyváženie, zapájanie kľúčových svalových skupín a vnímanie pohybov a polohy jednotlivých častí tela (odborne propriocepcia). Tým zlepšujete flexibilitu, rovnováhu a celkovú kontrolu nad vaším telom. Čím viac lyžujete, tým viac sa tieto schopnosti prirodzene zdokonaľujú. Takže lyžiarky na nohy, palice do ruky, lyžiarska prilba na hlavu a vyrazte trénovať svoju flexibilitu.

Pozdvihne vám náladu

Ide o aktivitu, ktorá si vyžaduje vysokú pozornosť, koncentráciu a zameranie sa na aktuálne dianie. To znamená, že na svahu zabudnete na stres a starosti bežného života. Aj jediný deň strávený lyžovaním môže mať veľký dopad na váš celkový pocit pohody a pohľad na svet. Veľkú rolu tu má aj sociálny aspekt, pretože spoločné prežívanie zážitkov s priateľmi a rodinou pomáha utužovať vzájomné putá. Budete sa jednoducho cítiť šťastnejší.

Efektívne spaľovanie kalórií

Lyžovanie je skvelým spôsobom, ako si udržať zdravú telesnú váhu. Počet spálených kalórií (kcal) je závislý od vašej hmotnosti, ale aj od úrovne fyzickej aktivity, ktorú na svahu vykonávate. Výskumy ukázali, že dospelý človek s priemernou hmotnosťou 80 kg, spáli za pol hodinu lyžovania približne 266 kcal.

Čím prudší svah, tým viac kalórií pôjde dolu, pretože vaše telo musí tvrdšie pracovať na tom, aby udržalo potrebný balanc. Takže ak chcete spáliť vianočné koláčiky a zemiakový šalát, vezmite výbavu a kvalitné lyžiarske rukavice (cez končatiny uniká najviac tepla) a hor sa na lyže.

Pomáha budovať silné a odolné telo

Vyvažovanie a pozícia v podrepe vyúsťuje do posilňovania všetkých svalov na nohách – sedacie a lýtkové svaly, hamstringy atď. Okrem toho, lyžovanie posilňuje aj hornú časť vášho tela, a to ruky (hlavne pri bežkovaní alebo skialpinizme pri stúpaní do kopca) a brušné či chrbtové svaly.

Udržiavanie pevného jadra vám pomáha pri správnom držaní tela a predchádzaní bolestiam chrbta. Pri lyžovaní tiež spevňujete kosti a kĺby, ktoré sú stimulované hlavne pri zjazde dolu, kedy sú kolená a členky vystavené vysokému napätiu a záťažovému dopadu pod váhou vášho tela.

Bojuje s prejavmi starnutia

Lyžovanie je aktivita pre mladých aj starých. Jeho benefitom je aj fakt, že pomáha bojovať s vedľajšími efektami spojenými so starnutím, teda s ochabovaním svalov a kostí, klesajúcou propriocepciou, spomalenými reflexami, nižším aeróbnym rozsahom atď. Toto sú dôvody, prečo by ste ani na dôchodku nemali odložiť lyže niekam do pivnice.

Lyžovanie je nádherný zimný šport, vďaka ktorému pozdvihnete svoje telo aj myseľ. Buďte o krok bližšie k zdravému a šťastnému životu.

Začiatky nie sú ľahké, či už ide o pomerne drahý prvotný nákup vybavenia (tip: na internete si môžete pozrieť prehľad obchodov so skvelými akciami) alebo lekcie lyžovania, avšak finálny  efekt stojí za to.

oneinchpunch /Shutterstock.com

oneinchpunch /Shutterstock.com

Zdroj: PR, Foto: Shutterstock.com