Hor sa do hôr: Viete, aké benefity v sebe skrýva zimná turistika?

PR
0 /

Napadol nový sneh a vy ste automaticky zavesili turistické topánky na klinec? V tom prípade ste ešte nepočuli o všetkých benefitoch, ktoré so sebou turistika v čarovnej krajine pokrytej snehom prináša.  Prečítajte si dôvody, ktoré vás premenia na nadšeného zimného turistu plného entuziazmu.

Efektívne spaľovanie kalórií

Štúdia, ktorú uskutočnila Univerzita v Albany hovorí o tom, že pri výkone fyzickej aktivity v zime, dokážete spáliť až o 34% viac kalórií ako v teplých podmienkach. V chladnom počasí naše telo prirodzene spaľuje viac energie – aktivuje sa tvorba “hnedého tuku”, ktorý využíva kalórie na tvorbu tepla. Faktorom je samozrejme aj vyššia náročnosť terénu – brodenie sa v snehu vyžaduje vyšší odpor.

Prázdnejšie turistické chodníky

Ak si chcete vychutnať ticho a krásu, ktorú vám príroda ponúka, nie je nič lepšie ako vyraziť do hôr v zime. Nemusíte sa vyhýbať davom ľudí, nadšeným “insta” fotografom, ktorí zastavujú na každom kroku ani počúvať džavot detí cupitajúcich za vami. Kým v lete sú poloprázdne chodníky skôr raritou, v zime sa stávajú skutočnosťou. Ak sa chystáte na sólo turistiku, nepreceňte svoje sily a dobre sa pripravte. Vhodné turistické topánky, 3 vrstvy oblečenia a mačky sú samozrejmosťou.

Jedinečná krása zimy

Počas týchto mesiacov sa vám naskytne úplne iný pohľad na zázraky prírody. Zimné túry vás odmenia jedinečnými výhľadmi na idylickú krajinu so zasneženými vrchmi, zamrznutými jazerami a netradičnými ľadovými útvarmi. Tá námaha za to stojí.

Sezónna depresia na uzde

Pri zmenách ročného obdobia (obzvlášť pri prechode z leta do zimy) trpí veľa ľudí sezónnou  afektívnou poruchou, označovanou aj ako zimná depresia. Tá sa prejavuje zlou náladou, únavou, pocitom letargie či podráždenosťou. Turistika je skvelý spôsob ako si užiť vzácne slnečné svetlo a získať extra dávku vitamínu D. Okrem toho dokážete zvýšiť aj hladinu serotonínu a endorfínov v tele, ktoré vyvolávajú pocit eufórie a šťastia.

Nezabúdajte na to, že okrem týchto benefitov so sebou zimná turistika prináša aj mnohé výzvy. Vhodne sa na ne pripravte – na nákup športovej turistickej výbavy môžete využiť aj zľavové kupóny.

Zdroj: PR, Foto: Darya Ponomaryova / Shutterstock.com