Doplnky stravy pre fyzicky aktívnych ľudí

PR
0 /

Fyzická aktivita má pre aktívnych ľudí široké spektrum benefitov. Okrem redukcie a eliminácie stresu sa podieľa aj na produkcii hormónov šťastia, zlepšovaní fyzickej kondície, či na zbavovaní nežiaducich kíl.

Pravidelná fyzická aktivita nám umožní dožiť sa vysokého veku a eliminuje riziko prepuknutia závažných zdravotných ťažkostí. Ako ovplyvňujú doplnky stravy fyzicky aktívnych ľudí?

Doplnky stravy: kedy a ako používať

Doplnky stravy je vhodné používať, ak vaše telo nadmerne zaťažujete fyzickou aktivitou, chcete dosiahnuť výraznejší progres v kratšej dobe alebo potrebujete riešiť niektoré ťažkosti spojené s tréningami. Niektoré doplnky napríklad urýchľujú regeneráciu svalstva, vďaka čomu môžete predísť bolestivým svalovým horúčkam a cvičiť pravidelne bez akýchkoľvek obmedzení.

Doplnky stravy vo forme proteínov môžu zasa pomôcť pri raste svalovej hmoty, vďaka čomu uvidíte progres omnoho rýchlejšie. Na väčšiu motiváciu pri cvičení môžete používať rôzne druhy nakopávačov, ktoré vám dodajú energiu na plnohodnotný tréning aj počas ťažších dní. Doplnky stravy teda môžu podporiť rôzne fázy vášho cvičenia a pomôcť vám zlepšiť výkon, kondíciu, či napríklad eliminovať narušenie cvičebného plánu.

Čo sa týka dávkovania, je dôležité dodržiavať dávkovanie určené na konkrétnych produktoch. Denná odporúčaná dávka by sa nemala prekračovať, obzvlášť nie z dlhodobého hľadiska. Tiež je dobré vyberať si kvalitné produkty z kvalitných surovín. Široký výber nájdete napríklad na allnutrition.sk.

Výhody používania doplnkov pre aktívnych ľudí

Doplnky stravy pre aktívnych ľudí majú veľa výhod. Napríklad doplnky s vysokým obsahom bielkovín zvýšia produkciu svalovej hmoty, pričom si nebudete musieť striktne udržiavať jedálniček. Rovnako doplnky s obsahom iných zložiek napomáhajú k zlepšeniu vytrvalosti, či kondície.

Okrem výkonu je veľmi dôležitá pre náležitý progres aj regenerácia. Regenerácia svalstva po náročnom tréningu umožňuje dopomôcť k lepšiemu rastu svalstva, aj vytrvalosti. Niektorí ľudia majú ale s regeneráciou problémy a tak nemôžu dostatočne často počas týždňa cvičiť. V tomto prípade môžu byť pre lepšiu regeneráciu svalstva ideálne doplnky stravy s obsahom BCAA.

Rovnako je však na regeneráciu potrebné kvalitné jedlo s vyváženým množstvom sacharidov a bielkovín, masáž a kvalitný spánok. Nezabúdajte tiež aj na dostatočný pitný režim. Pri cvičení by ste sa okrem doplnkov mali zameriavať na kvalitu tréningov, ich množstvo a tiež na kvalitu stravy, ktorú konzumujete.

Doplnky stravy sú len dodatočným komponentom, ktorý môže vaše snaženie ešte viac podporiť.

Zdroj: PR, Foto: Shutterstock.com