Bezpečnosť a súkromie sú základom pre ideálny domov

PR
0 /

Súkromie a bezpečie. Tak to sú dve veci, ktoré od svojho domova každý očakáva. V nasledujúcich riadkoch sa preto pozrieme na to, ako zabezpečiť dom pred zvedavými pohľadmi i nepozvanými návštevníkmi.

Súkromie nadovšetko

Blízkosť nemusí byť vždy príjemná. Môžete mať so susedmi akékoľvek dobré vzťahy, no určite si neželáte, aby videli, aké pyžamá nosíte a aký program sledujete v televízii. Čo môžete spraviť, ak chcete mať súkromie no dvojmetrový plot okolo domu nie je pre vás tým pravým orechovým?

Aj nižší živý plot či prirodzene rozmiestnené stromčeky a kríky v záhrade dokážu zabezpečiť aspoň základné súkromie. Vyberajte rastliny, ktoré zostanú krásne celý rok. Voľte tiež možnosti, ktoré sú nenáročné na údržbu, napríklad zimostrázy, borievky či tisy.

Ak už máte latkový plot alebo iný typ priehľadnej zábrany, vysaďte k základni popínavé rastliny a sledujte, ako sa šplhajú hore a vytvárajú nádherné zásteny. Medzi vhodné možnosti patria popínavé hortenzie, zimolez či vistéria.

A čo s výhľadmi susedov z okien na najvyšších poschodiach? Odtiaľ vás môžu vidieť aj vtedy, ak máte plot. Šikovným riešením je v takom prípade postavenie pergoly alebo klasika v podobe žalúzií. Na trhu je široká paleta možností, či už sú to rolety, vnútorné žalúzie alebo vonkajšie žalúzie, ktoré zabezpečia súkromie aj úpravu svetelných a teplotných podmienok v interiéri.

Bezpečnosť na prvom mieste

Keď zlodeji vidia, čo môžu ukradnúť, láka ich to viac. Alebo ich viac priťahuje prehľadávať domy skryté za vysokými plotmi? Nech už je to akokoľvek, vždy je dobré mať svoj domov zabezpečený.

Každý dom by mal mať nejakú formu bezpečnostného systému. Nemusí však ísť vždy o ten najnovší profesionálny systém, často postačuje aj základný systém, ktorý si zvládnu nainštalovať aj zručnejší domáci majstri. V súčasnosti existuje veľa možností zabezpečenia domácnosti pre každý rozpočet a každú úroveň ochrany. Základom je spoznať pravdepodobné riziká a na základe toho určiť, čo potrebujete na ochranu svojho domova.

Šikovným spôsobom na ochranu domova sú napríklad aj automatické svetlá či žalúzie, ktoré môžete počas svojej neprítomnosti raz za čas preventívne zapnúť. Zlodeji nie sú radi v centre pozornosti. Udržte ich v bezpečnej vzdialenosti pomocou dostatočného vonkajšieho osvetlenia. Umiestnite svetlá okolo predného a zadného dvoru, chodníka aj v blízkosti garáže a iných vonkajších stavieb. Nielenže tým vystrašíte votrelcov, ale znížite aj riziko, že pred domom zakopnete.

Zdroj: PR, Foto: Shutterstock.com