Ako cez zimu skladovať paddleboard?

PR
0 /

Kúpili ste si tento rok konečne svoj prvý paddleboard a chystáte sa na jeho prvé zazimovanie? Nebojte sa, nejde o nič zložité a stačí pamätať len na niekoľko základných zásad. Všetko podstatné nájdete v článku.

Paddleboard vždy dôkladne očistite

Na prvom mieste by ste mali vždy po skončení sezóny paddleboard dôkladne očistiť. Neznamená to, že by ste ho mali agresívne čistiť kefou a chemickými prostriedkami. Bohato postačí napríklad mydlová voda a precízne očistenie handričkou. Na záver potom paddleboard dôkladne opláchnite čistou vodou.

Ide v prvom rade o to, zbaviť sa soli a ďalších nečistôt, ktoré môžu znížiť životnosť materiálu, z ktorého je paddleboard vyrobený. Druhým dôvodom je samozrejme estetika. Nikto nechce, aby jeho paddleboard vyzeral zašle.

Chráňte paddleboard pred vlhkom

Než prejdete na uskladnenie, nezabudnite nechať paddleboard po umytí dôkladne uschnúť. A keď hovoríme dôkladne, tak tým myslíme skutočne dokonale. Aj jediná kvapka môže napáchať neplechu. Určite nechcete, aby paddleboard pri skladovaní zatuchol, alebo sa na ňom dokonca objavila pleseň. V extrémnych prípadoch by mohol byť paddleboard na jar nepoužiteľný.

Okrem osušenia po umytí to znamená, že by ste ho nikdy nemali skladovať vo vlhkom prostredí. Ak teda uvažujete o pivničných priestoroch alebo o garáži, zvážte, či sú tam vhodné podmienky. Za úplne nevhodné potom môžeme označiť priestory, ako je práčovňa alebo sušiareň, podobne ako priestory vonkajšie.

Pozor na UV žiarenie

Nepriateľom paddleboardov je aj UV žiarenie, teda priamy slnečný svit. Nemali by ste ho preto skladovať za oknom, kde na paddleboard môžu dopadať slnečné lúče – navyše znásobené priechodom cez okennú tabuľu. Umiestnite ho preto na miesto, kde panuje v ideálnom prípade úplná tma, alebo aspoň šero aj počas dňa.

Čo keď paddleboard premrzne?

Paddleboard skladujte ideálne pri izbových teplotách. Ak nemáte túto možnosť, snažte sa aspoň vyhnúť mrazom. Ak paddleboard premrzne, nemalo by to síce predstavovať zásadný problém, ale zaistite, aby dokonale rozmrzol, kým s ním budete manipulovať. Inak hrozí riziko poškodenia materiálu, či dokonca úplné znehodnotenie, pretože kvôli premrznutiu dočasne stratí potrebnú pružnosť a stane sa krehkým.

Vyfúknutý alebo nie?

Ak máte pevný paddleboard, nemusíte túto otázku riešiť. Ak vlastníte paddleboard nafukovací, môžete ho skladovať nafúknutý, tlak v ňom by mal byť ale približne štvrtinový (okolo 5 psi) oproti tlaku „prevádzkovému“. Paddleboard by si skrátka mal držať svoj tvar, súčasne by sa ale malo materiálu uľaviť a nemal by byť zbytočne natlakovaný na maximum.

Druhým variantom je jeho úplné vyfúknutie. Tu pamätajte na to, že by mal byť paddleboard skladovaný tak, aby bol po zložení stále trochu „povolený“, nesnažte sa ho násilím zložiť do čo najmenšieho objemu.

Zdroj: PR, Foto: Shutterstock.com