Víťazstvo plavkyne Hovorkovej z UMB na prestížnych pretekoch v Brne

0 /

Májové Brno sú významné medzinárodné plavecké preteky, kde sa stretávajú najlepší mladší a starší žiaci. Každoročne sa na začiatku mája predstavujú nové nádeje a talenty plávania. Tohto roku zavítalo do brnenského 50 metrového bazéna Za Lužánkami 542 pretekárov zo 65 klubov Čiech, Maďarska, Poľska, Ruska, Slovenska a Slovinska. Nechýbala ani sedmička pretekárov z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica.

Tieto prestížne preteky sú jedným z prvých odrazových mostíkov pre budúce plavecké hviezdy. Práve na predchádzajúcich ročníkoch Májového Brna bojovali o svoje medaily aj velikáni európskeho a svetového plávania. Za zmienku stojí jedno meno, ktorým je niekoľkonásobná olympijská víťazka a dnešná plavecká hviezda Katinka Hosszuová z Maďarska, ktorá sa brnenských pretekov ako žiačka zúčastnila niekoľkokrát.

Aj tentoraz sa súťažilo v dvoch vekových kategóriách (dvojročníkoch). Je veľmi príjemné skonštatovať, že i Banskobystričania si z tohto podujatia priviezli medailu a to hneď tú najcennejšiu – zlatú.

Podarilo sa to zásluhou plavkyne z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica LUCII HOVORKOVEJ (najlepšej športovkyni Mesta Banská Bystrica za rok 2014 v kategórii juniori/olympijské športy), ktorá si víťazstvo vyplávala v disciplíne 50 m motýlik medzi mladšími žiačkami. Okrem toho sa ešte 5-krát umiestnila v prvej desiatke (3 razy na 6. mieste, jedenkrát na 7. a 8. mieste).

V tejto vekovej kategórii si veľmi dobre počínal aj Hugo BRHLÍK, ktorý na 50 m prsia skončil na 8. mieste, na 200 m prsia na 12. a na polovičnej trati na 17. mieste. V prípade, že by sa výsledky vyhodnocovali po jednotlivých ročníkoch, obsadil by medzi 11 – ročnými zhodne na 2. miesta. Na medailovú pozíciu by v takomto prípade dosiahol aj Matúš MESÁROŠ (na 200 m prsia – 3. miesto), ktorý v tejto disciplíne v spoločnej konkurencii 11 a 12-ročných obsadil 14. miesto.

V kategórii starších žiačok sa v prvej desiatke umiestnili Ema ŽILÍKOVÁ na 50 m znak (v prípade ročníkového hodnotenia by skončila v kategórii 13-ročných druhá a tri razy v prvej desiatke) a Zuzana MOJŽIŠOVÁ v disciplíne 100 m motýlik (v ročníkovom hodnotení ešte dva razy v prvej desiatke).  Leo PETRIGAČ a Alexandra SÚLOVCOVÁ sa umiestnili v druhej desiatke štartového poľa.

Autor: (cb - úprava), Zdroj: PO UMB BB