Pod Urpín prídu čoskoro po výškaroch ďalší svetoví športovci – plavci

ŠPORT
0 /

Plavci a plavkyne svetového formátu sa predstavia obyvateľom Európskeho mesta športu pre rok 2017 v krytej plavárni Štiavničky. Koná sa tam totiž už 12. ročník obľúbeného plaveckého podujatia Banská Bystrica Cup. Tentoraz v termíne 30. až 31. marca 2019.

Mesto pod Urpínom sa má znovu na čo tešiť. Vo svojej histórii si toto podujatie urobilo v plaveckom svete skvelé meno a je hodnotené veľmi vysoko. A to nielen po stránke organizačnej, športovej, ale i spoločenskej. Dôkazom toho je, že podujatie bolo znovu zaradené do kalendára Medzinárodnej svetovej plaveckej federácie ako aj Európskej plaveckej federácie. Získalo si značnú publicitu, prestíž a zviditeľňovanie našej malej krajiny na medzinárodnom fóre.

Hostili už aj 3 olympijských víťazov či najrýchlejšiu ženu planéty

Z pôvodnej súťaže plaveckého mítingu s medzinárodnou účasťou sa aj vďaka prestavbe krytého 50-metrového bazénu na Štiavničkách, ale predovšetkým obrovskej snahe organizátorov stali preteky už európskeho formátu. V jej histórii evidujú organizátori z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica prihlášky pretekárov už z 31 krajín. V predchádzajúcich ročníkoch sa v Banskej Bystrici predstavila taká elitná plavecká spoločnosť, aká sa v slovenských bazénoch ešte nestretla. Mohli sme vidieť už troch olympijských víťazov – Camerona van der Burgha z Juhoafrickej republiky, Holanďanku Ranomi Kromowidjojovú a Marleen Veldhuisovú (taktiež z Holandska), ktorá v tom čase bola najrýchlejšou ženou planéty (všetci traja sú zároveň majstrami sveta a Holanďanky aj majsterky Európy). Ďalších majstrov sveta Marca Kocha z Nemecka, Pétera Berneka z Maďarska, Fabia Scozzoliho z Talianska, maďarských majstrov Európy Evelyn Verasztóo, Zsuzsannu Jakabos a Gergő Kisa, Jenny Mensingovú z Nemecka, ale aj Brazílčana Nelsona da Silvu Juniora, majstra Južnej Ameriky.

Štiavničky hostili aj viacerých ďalších medailistov zo svetových a európskych šampionátov, ale i slovenskú špičku tohto športu. Plavci predviedli famózne výkony, bojovalo sa už 2 razy o účasť na olympijské hry, 4 razy na majstrovstvá sveta, 2 razy na letnú svetovú univerziádu, 6 krát na majstrovstvá Európy – úspešne. Juniori plnili dvakrát limity na Olympijské hry mládeže, na majstrovstvá sveta, štyrikrát na majstrovstvá Európy, Európske hry mládeže a dvakrát na Európsky olympijský festival mládeže. Videli sme prekonania rekordov podujatia či slovenských rekordov.

V bazéne Štiavničky sa budú plniť limity na všetky významné plavecké podujatia roku 2019

Tohtoročné podujatie „Banská Bystrica Cup 2019“ je kvalifikačné pre účasť na Olympijské hry 2020 v Tokiu /Japonsko/. Športovci budú môcť plniť limity aj na majstrovstvá sveta dospelých 2019 v Gwangju (Južná Kórea) ako i letnú svetovú Univerziádu 2019 v Neapole (Taliansko). Mladší plavci môžu plniť limity zas na Majstrovstvá sveta juniorov 2019 v Budapešti (Maďarsko), Majstrovstvá Európy juniorov 2019 v Kazani (Rusko) ako aj na Európsky olympijský festival mládeže 2019, ktorých dejiskom bude azerbajdžanské mesto Baku.

Organizátori evidujú predbežné prihlášky pretekárov z Brazílie, Českej republiky,  Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Slovenska, Srbska, Švajčiarska, Ukrajiny. Na štarte uvidíme i reprezentantov Slovenskej republiky. Je predpoklad účasti ešte ďalších pretekárov, nakoľko termín konečnej prihlášky je do 8. marca.

Manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský smerom k blížiacemu sa podujatiuuviedol:

„Je to pre nás ako organizátorov veľká česť a zároveň aj výzva pokračovať v nastúpenom trende uskutočniť plavecké podujatie na špičkovej medzinárodnej úrovni a predstaviť  tak každoročne na Slovensku svetové ale aj európske plavecké hviezdy, ktoré by boli vzorom pre našu mládež a zároveň lákadlom pre širokú verejnosť. Mesto Banská Bystrica bolo pre rok 2017 Európskym mestom športu – fanúšikovia plávania z celého Slovenska sa nepochybne majú na čo tešiť. Toto podujatie ide znovu šíriť dobré meno Slovenska, regiónu, mesta… o tom niet pochýb.“

V sobotu 30. marca začína program v krytej plavárni Štiavničky v Banskej Bystrici o 14:00 hod. a v nedeľu 31. marca program pokračuje o 9:00 hod. Vstup na podujatie je zdarma – organizátori tým chcú prilákať na tribúnu krytej plavárne Štiavničky množstvo divákov, ponúknuť kvalitné výkony, ale aj skvelú atmosféru.

Autor: (cb - úprava), Zdroj: PO UMB BB