Skvelé plavecké divadlo na Banská Bystrica Cup 2019

ŠPORT
1 /

Plavecký míting Banská Bystrica Cup patrí medzi najväčšie na Slovensku a už dávno sa stal pojmom. Už dvanásť rokov sa na ňom zúčastňujú veľké európske či svetové esá plávania, nevynímajúc ani domácich top pretekárov. Uplynulý víkend sa naše mesto pod Urpínom opäť dočkalo príchodu špičkových plavcov. Na Štiavničkách sa bolo na čo pozerať.

Ani na tomto ročníku nechýbali veľké zahraničné mená. Atraktívna Zsuzsanna Jakabosová z Maďarska, okrem iného účastníčka už štyroch olympiád a 7-násobná európska šampiónka, 2-násobný víťaz svetovej Univerziády, medailista zo svetových a európskych šampionátov Giedrius Titenis z Litvy (účastník troch olympiád), vicemajsterka sveta a víťazka Európskych hier Caroline Pilhatschová z Rakúska, víťaz Olympijských hier mládeže, majster Európy juniorov a bronzový z majstrovstiev sveta juniorov Nikola Obrovac z Chorvátska (presadzuje sa už aj medzi dospelými). Silnú maďarskú zostavu doplnili Gábor Balog (semifinalista z Olympijských hier a vicemajster Európy), 4-násobný olympionik a bronzový medailista z európskeho šampionátu Krisztián Takács, Maxim Lobanowszkij (finalista majstrovstiev sveta), Bence Szentes (účastník svetovej Univerziády). Z Poľska to boli Damian Chrzanowski, bronzový z Európskych hier a Alexandra Polanska 2-násobná bronzová medailistka z ME juniorov či Viacheslav Ohnov z Ukrajiny. 

Brazílčan Nelson da Silva Junior z Brazílie, 5-násobný majster južnej Ameriky a viacnásobný medailista zo série pretekov Svetového pohára) povedal:

 „Som tu už tretíkrát a zakaždým je to tu výborné. Dúfam, že tento tradičný míting sa tu udrží i pre ďalšie roky, aby aj nastupujúca generácia mladých plavcov mohla vidieť svoje vzory naživo.“

Banská Bystrica mu pritom ako mesto veľmi imponuje. Nelson si zázemie chválil:

„Všetko je skvelé, organizácia, konkurencia, atmosféra. A to je jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol na Slovensko znovu vrátiť. Všetci sa ku mne správajú priateľsky a sú stále milí. Toto prostredie sa mi veľmi páči.“

Napriek nižšiemu rozpočtu oproti plavecky rozvinutejším krajinám dokáže Banská Bystrica dlhodobo lákať veľké mená. Za usporiadaním takéhoto podujatia je množstvo tvrdej driny. Manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský hovorí:

„Manažérska práca je veľmi sýta a dostať sem svetových plavcov je veľmi náročná záležitosť, nielen po finančnej stránke. Celá príprava podujatia trvá viac ako polroka. Od predloženia projektu, žiadosti o zaradenie do kalendára medzinárodnej svetovej a európskej strešnej plaveckej organizácie a dostať sa do konkurencie svetových veľmocí. Potom sa aj malá Banská Bystrica môže tešiť z podujatia už minimálne európskeho formátu.“ 

Slušne zaplnená tribúna banskobystrických Štiavničiek videla tri nové rekordy výborne zorganizovaného 12. ročníka medzinárodného plaveckého mítingu Banská Bystrica Cup. Na jeho štarte sa nakoniec predstavilo 245 pretekárov (140 mužov a 105 žien) z 56 klubov z desiatich krajín: Brazílie, Českej republiky, Chorvátska, Litvy,  Maďarska, Poľska,  Rakúska, Slovenska, Švajčiarska a Ukrajiny.

Svoje rekordné maximum z minulého roka prekonal Maxim Lobanovszkij v disciplíne 50 m voľný spôsob časom 0:22,34 a zároveň splnil aj olympijský „B“ limit. Veľmi napínavý súboj predviedli znakári v šprinte na 50 m, keď Maďar Gábor Balog výkonom 0:25,43 stanovil nový rekord podujatia a porazil svojho krajana Benceho Szentesa, ktorý sa taktiež dostal pod hranicu predchádzajúceho rekordu (ktorého bol sám držiteľom z minulého roku).

Aj ženský znakový šprint na 50 m sa dočkal opravy. Očakávane ho vytvorila vicemajsterka sveta v tejto disciplíne Caroline Pilhatschová časom 0:28,06. Týmto výkonom splnila limit na tohtoročné Majstrovstvá sveta v Gwangju (Južná Kórea) a stanovila aj nový rakúsky rekord.

„Súťaž je skvelá, bazén je perfektný, ľudia a organizácia takisto. Som šťastná, že tu môžem pretekať,“

povedala pre RTVS Caroline Pilhatschová. Tento jej výkon bol zároveň najhodnotnejším celého podujatia.

Veľmi kvalitná bola aj ženská kratšia polohovka, keď Zsuzsanna Jakabosová zaostala za svojim rekordom podujatia 63 stotín sekundy.

Súťažilo sa v štyroch vekových kategóriách a víťazné trofeje „BANSKÁ BYSTRICA CUP 2019“ za najlepšie bodové výkony získali medzi ženami Caroline Pilhatschová (Allgemeiner Turnverein Graz), v kategórii 16-ročných Sabína Kupčová (Aquasport Levice), v kategórii 15-ročných Lea Kmošenová (PK Matador Púchov) a v kategórii 14 ročných Olívia Ana Šprláková- Zmorová (ŠPK Kúpele Piešťany). Medzi mužmi triumfoval Gábor Balog (Győri Úszó SE), v kategórii 17 ročných Dawid Wiekiera (MPK Wodnik 29 Tychy), v kategórii 16 ročných Nazar Zhuravel (WKS Slask Wroclaw) a v kategórii 15-ročných Daniil Pancerevas (KLPG Klaipeda).

Zo slovenských mužských účastníkov bol vyhodnotený ako najlepší Tomáš Klobučnik (ŠK Dukla Banská Bystrica), ktorý pre RTVS uviedol:

„Míting už má svoju hodnotu, svoje meno. Rád sa sem vraciam a pretekám tu. Aj tento ročník priniesol hlavne v prsiarskych disciplínach dobrú konkurenciu a niekoľko zvučných mien.“

Sabína Kupčová z ŠK Aquasport Levice bola vyhodnotená ako najlepšia Slovenka. V disciplíne 200 m voľný spôsob splnila „C“ limity na majstrovstvá sveta i Európy juniorov.

Napriek absencii vopred prihlásených ďalších skvelých plavcov – ako napríklad Sebastiana Saba zo Srbska (bronzový medailista z majstrovstiev Európy, semifinalista majstrovstiev sveta), Dalmy Sebestyénovej z Maďarska (2-násobná majsterka Európy juniorov), plavcov z Nemecka a Talianska, ktorí tiež mali svoju hodnotu – išlo o kvalitné podujatie, v ktorom bolo možné vidieť veľmi kvalitné výkony. Tie boli i patrične odmenené.

Organizátori z plaveckého oddielu Univerzity Mateja Bela Banská Bystrica zvládli podujatie znovu na výbornú. Posunuli ho o pomyslený stupienok vyššie. Banskobystrický pohár  2019 šíril opäť dobré meno mesta, regiónu i celého Slovenska, Milan Záborský k tomu poznamenal:

„Som spokojný už len z dôvodu, že boli prekonané ďalšie rekordy podujatia. Ich hodnota je už tak vysoká, že každý jeden z nich sa veľmi ťažko prekonáva. Výkonnostnú latku pozvaní plavci nepodliezli. Podujatie tak stále naberá na kvalite.“

Záznam z obidvoch dní podujatia je možné si počas celého roka 2019 pozrieť v archíve TV ESO na: www.tveso.sk/bbcup2019/

Autor: (cb - úprava), Zdroj: PO UMB BB, Foto: Ľubomír Suja + archív