Plavkyňa Malíková z UMB má dve medaily z majstrovstiev Slovenska

0 /

Zimná časť plaveckej sezóny vrcholí na národných šampionátoch Slovenska vo všetkých vekových kategóriách. Na „štyroch frontoch“ sa postupne predstavujú len tí najlepší pretekári. Uplynulý víkend ´lovili´ medaily mladší žiaci v Spišskej Novej Vsi a spomedzi bystrických plavcov a plavkýň sa to podarilo Eme Malíkovej.

Juniori už súťažili v Trenčíne, starší žiaci v Dolnom Kubíne, mladší žiaci „lovili medaily“ tento víkend v Spišskej Novej Vsi a budúci víkend v Šamoríne budú o svoje majstrovské tituly súťažiť dospelí.

Na Spiši súťažilo od piatka 6. decembra do nedele 8. decembra 252 mladších žiakov zo 48 plaveckých oddielov a klubov. Dialo sa tak v 25 metrovom bazéne. Banskobystrické farby hájilo nakoniec z prijatej šestice pre choroby len kvarteto plavcov z Plaveckého oddielu UMB a dvojica plavcov z Plaveckého kempu.

V celkovom hodnotení podľa percentuálnych zlepšení pretekárov skončili plavci z UMB Banská Bystrica na delenom 4. až 7.mieste (z 24 štartov si zlepšili svoje osobné maximá 18 krát), plavci z Plaveckého kempu skončili v tomto hodnotení na delenom 31. až 39. mieste (z 8 štartov sa zlepšili 4 krát).

V kategórii 10-ročných Ema MALÍKOVÁ z UMB Banská Bystrica po bronzovej medaile z letných národných majstrovstiev a jej ďalších šiestich umiestneniach v prvej osmičke  (jedno 6. miesto, dve 7. miesta a tri 8. miesta) v „zimnej časti sezóny“ svoju medailovú zbierku obohatila o dve bronzové medaily v disciplínach 100 m znak100 m polohové preteky.

V disciplíne 100 m znak ju od striebornej priečky delilo len 7 stotín sekundy! V ďalších dvoch disciplínach na 50 m voľný spôsob a 100 m prsia skončila hneď za stupňami víťazov na nepopulárnych štvrtých miestach. Svoj progres výkonnosti potvrdila ďalšími umiestneniami (jedno 5. miestodve 7. miesta), ktoré sú taktiež veľmi dobrými výsledkami.

V tejto kategórii 10-ročných zatiaľ jasne dominuje reprezentantka ŠK Flipper Brezno Stela Megelová, ktorá na majstrovstvách Slovenska získala v každej zo 14 disciplín v ktorých štartovala zlatú medailu a stala sa štrnásťnásobnou majsterkou Slovenska.

Ďalšia plavkyňa z UMB Liliana JANKOVIČOVÁ svoje osobné maximá zlepšovala 5 krát (najlepšie umiestnenie 23. miesto v disciplíne 200 m znak).

V kategórii 11-ročných si z plavcov UMB Banská Bystrica čo do umiestnenia najlepšie počínal Peter PARÍŽEK, ktorý sa dva razy umiestnil v prvej dvadsiatke (17. miesto v disciplíne 100 m prsia a 19. miesto na dvojnásobnej trati), Viktor LAPIN sa umiestnil najlepšie na 17. mieste v disciplíne 200 m znak.

V kategórii 12-ročných Šimon BALÁŽ z Plaveckého kempu skončil najlepšie na 13. mieste (v disciplíne 50 m voľný spôsob) a Lukáš VAŠKO na 17. mieste (v disciplíne 200 m prsia).

Každý z banskobystrických plavcov si na podujatí najmenej v dvoch disciplínach utvoril nové osobné rekordy.

Autor: (mz, cb - úprava), Zdroj: PO UMB BB