Plavecký BB Cup sa blíži, známe sú prvé svetové mená

ŠPORT
0 /

IMG_0177

Špičkovú konkurenciu a výborné výkony sľubuje znova po roku obľúbený plavecký míting, ktorý sa uskutoční v bazéne na Štiavničkách v Banskej Bystrici v termíne 25. – 26. marca 2017. Banskobystrický pohár je jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku.

Banská Bystrica Cup 2017: šanca na limity na MS, svetovú Univerziádu, MSJ, MEJ a EYOF, ale aj veľmi zaujímavé mená.

Jubilejný 10. ročník pod názvom Banská Bystrica Cup 2017 figuruje v medzinárodnom kalendári svetovej (FINA) i európskej strešnej plaveckej organizácie (LEN) a jeho účastníci majú možnosť plniť limity na júlové majstrovstvá sveta v Budapešti, augustovú letnú svetovú Univerziádu v Taipei. Juniori si zase splnením limitov môžu vybojovať účasť na augustové majstrovstvá sveta v americkom Indianapolise, majstrovstvá Európy v izraelskej Netanyi na prelome júna a júla, ale aj júlový Európsky olympijský festival mládeže, ktorý sa uskutoční v maďarskom Győri.

V predošlých deviatich ročníkoch sa na jeho štarte objavili pretekári už z 30 krajín celého sveta, traja olympijský víťazi, najrýchlejšia žena planéty, majstri sveta, majstri Európy, svetoví rekordéri, ale aj slovenská špička tohto športu.

Organizátori z plaveckého oddielu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v tomto trende pokračujú. Aj vďaka veľkej podpore primátora mesta Jána Noska sa v tomto roku na štarte predstavia veľmi známe mená.

Najväčšiu pozornosť budú tentoraz pútať hlavne maďarskí reprezentanti. Medzi prihláškami nechýba Péter BERNEK, zlatý medailista z majstrovstiev sveta 2014 v Dohe (Katar) na 400 m voľný spôsob, ktorý je v tejto disciplíne zároveň aj európskym majstrom z Netanye 2015. Ďalej to budú Dávid VERRASZTÓ – 5 násobný európsky šampión, druhý z MS 2015 v Kazani v disciplíne 400 m polohové preteky, jeho sestra Evelyn – 5 násobná majsterka Európy, atraktívna Zsuzsanna JAKABOSOVÁ – 3 násobná majsterka Európy, Banskobystričanom už veľmi dobre známy a populárny 2 násobný európsky šampión Gergő KIS. Medzi top účastníkmi figuruje aj Češka Barbora ZÁVADOVÁ, strieborná zo svetovej Univerziády 2015 v Gwangju na 400 m voľný spôsob, či Nelson Da SILVA JUNIOR z Brazílie, 5 násobný majster južnej Ameriky a mnohonásobný finalista série pretekov svetového pohára. Aj ďalšie mená ako Gábor BALOG (semifinalista OH 2012, 3 x bronzový z ME), Bence BICZÓ (držiteľ  2 strieborných a 1 bronzovej medaily z ME, 2 násobný majster Európy juniorov), či skvelý krauliarsky šprintér Krisztián TAKÁCS sľubujú vynikajúcu športovú úroveň.

Z nastupujúcej generácie plavcov to budú Kristóf MILÁK z Maďarska (majster Európy juniorov 2016 na 200 m motýlik), Slovenka Barbora MIŠENDOVÁ (majsterka Európy 2014 z Antwerp na 50 m motýlik), Dalma SEBESTYÉN (majsterka Európy juniorov 2012 na 200 m polohová preteky), či ďalšie maďarské nádeje Petra BARÓCSAIOVÁ, Sára JOÓ držiteľky strieborných medailí z majstrovstiev Európy juniorov ako aj Márk TEKAUER finalista majstrovstiev sveta juniorov (mimochodom synovec 5-násobnej olympijskej víťazky Kristíny Egerszegyovej).

Z našich reprezentantov to bude najlepšia slovenská plavkyňa za rok 2016 Andrea PODMANÍKOVÁ, najlepší junior Slovenska z minulého roka Tomáš PÚCHLY, ale aj starší a mladší juniorskí reprezentanti SR. Organizátori prijali celkove 254 pretekárov zo 42 plaveckých klubov z Brazílie, Čiech, Maďarska a Slovenska. Z rôznych dôvodov sa odhlásili pôvodne prihlásení plavci z Litvy, Poľska a Srbska.

Určite budú padať rekordy

Organizátori očakávajú nové rekordy, ako aj splnenia kvalifikačných limitov na všetky najvýznamnejšie svetové a európske plavecké podujatia roku 2017. Tie budú sprostredkúvať aj prostredníctvom živého televízneho vysielania z obidvoch dní podujatia internetovým portálom www.tveso.sk/bbcup2017  prakticky do celého sveta. Podujatie tak dostáva úplne iný rozmer.

Manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský uvádza:

„Hlavnú cenu podujatia získajú pretekári, ktorí dosiahnu najvyššie bodové výkony podľa tabuliek FINA. Súťažiť sa bude v štyroch vekových kategóriách. Pre 3 najlepších mužov a 3 najlepšie ženy sú pripravené zaujímavé finančné bonusy a hodnotné ceny, za každý rekord podujatia ďalšie finančné prémie. Mesto Banská Bystrica je pre rok 2017 Európskym mestom športu – fanúšikovia plávania z celého Slovenska sa nepochybne majú na čo tešiť.  Toto podujatie ide znovu šíriť dobré meno Slovenska, regiónu, mesta… o tom niet pochýb. “

Deň pred podujatím v ESC Europa autogramiáda s top plavcami

Na sprievodnú akciu, ktorou bude tlačová konferencia pre médiá spojená s autogramiádou top účastníkov podujatia chcú organizátori pozvať čo najviac návštevníkov nákupného centra EUROPA SC v Banskej Bystrici, v ktorého centrálnom priestore sa uvedená akcia uskutoční v piatok 24. marca 2017 o 15:00 hod.

Podujatie Banská Bystrica 2017 sa koná pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska. Program mítingu sa začne odvíjať v sobotu 25. 03. 2017 o 14:00 hod., v nedeľu 26. 03. 2017 o 9:00 hod. Vstup na podujatie je zdarma – organizátori tým chcú prilákať na tribúnu krytej plavárne Štiavničky aj množstvo divákov, ponúknuť špičkové výkony ale aj skvelú atmosféru.

TOP účastníci medzinárodných plaveckých pretekov „Banská Bystrica Cup 2017“

PÉTER BERNEK (Maďarsko)

Majster sveta 2014 v Dohe/Katar (400 m voľný spôsob)

3. miesto na Majstrovstvách sveta 2016 vo Windsore/Kanada (400 m voľný spôsob)

Majster Európy 2015 v Netanyi/Izrael na (400 m voľný spôsob)

2. miesto na Majstrovstvách Európy 2012 v Debrecíne/Maďarsko (200 m znak)

3 x 3. miesto na Majstrovstvách Európy:

    2016 v dlhom bazéne v Londýne/Anglicko (400 m voľný spôsob)

2012 v Debrecíne/Maďarsko (v štafetách 4 x 100 m a 4 x 200 m voľný spôsob)

DÁVID VERRASZTÓ (Maďarsko)

2. miesto na Majstrovstvách sveta 2015 v Kazani/Rusko (400 m polohové preteky)

3 x 3. miesto na Majstrovstvách sveta:

     2016 vo Windsore/Kanada, 2014 v Dohe/Katar, 2012 v Istanbule/Turecko

5 násobný Majster Európy (v disciplíne 400 m polohové preteky):

     2016 v Londýne/Anglicko, 2015 v Netanyi/Izrael, 2014 v Londýne/Anglicko,

2013 v Herningu/Dánsko, 2019 v Eindhovene/Holandsko

5 x 2. miesto na Majstrovstvách Európy:

     2012 v dlhom bazéne v Debrecíne/Maďarsko

2012 v krátkom bazéne v Chartres/Francúzsko

2011 v Štetíne/Poľsko

2010 v Budapešti/Maďarsko

2009 v Istanbule/Turecko

EVELYN VERRASZTÓOVÁ (Maďarsko)

5 násobná Majsterka Európy:

     2016 v Londýne/Anglicko (štafeta 4 x 200 m voľný spôsob)

2010 v dlhom bazéne v Budapešti/Maďarsko (štafeta 4 x 200 m voľný spôsob)

2010 v krátkom bazéne v Eindhovene/Holandsko (200 m voľný spôsob a 100 m polohové

preteky)

2009 v Istanbule/Turecko (200 m polohové preteky)

8 x 2. miesto na Majstrovstvách Európy:

     2012 v Debrecíne/Maďarsko (štafeta 4 x 200 m voľný spôsob)

2011 v Štetíne/Poľsko (200 m polohové preteky)

2010 v Budapešti/Maďarsko (200 m polohové preteky)

2009 v Istanbule/Turecko (200 m voľný spôsob a 100 m polohové preteky)

2008 v dlhom bazéne v Eindhovene/Holandsko (200 m voľný spôsob)

2008 v krátkom bazéne v Rijeke/Chorvátsko (100 m a 200 m polohové preteky)

6 x 3. miesto na Majstrovstvách Európy:

     2016 v Londýne/Anglicko (mix štafeta 4 x 100 m)

2014 v Berlíne/Nemecko (štafeta 4 x 200 m voľný spôsob)

2012 v Debrecíne/Maďarsko (200 m polohové preteky)

2011 v Štetíne/Poľsko (200 m voľný spôsob)

2010 v Eindhovene/Holandsko (200 m voľný spôsob)

2007 v Debrecíne/Maďarsko (200 m polohové preteky)

ZSUZSANNA JAKABOSOVÁ (Maďarsko)

účastníčka Olympijských hier 2016, 2012, 2008, 2004

3 násobná Majsterka Európy:

2016 v Londýne/Veľká Británia (štafeta 4 x 200 m voľný spôsob)

2010 v Eindhovene/Holandsko (200 m motýlik a 400 m polohové preteky)

6 x 2. miesto na Majstrovstvách Európy:

2012 v dlhom bazéne v Debrecíne/Maďarsko (200 m motýlik, 400 m polohové preteky,

4 x 200 m voľný spôsob)

2012 v krátkom bazéne v Chartres/Francúzsko (100 m polohové preteky)

2011 v krátkom bazéne v Štetíne/Poľsko (100 m polohové preteky)

2010 v dlhom bazéne v Budapešti/Maďarsko (200 m motýlik)

8 x 3. miesto na Majstrovstvách Európy:

2016 v dlhom bazén v Londýne/Veľká Británia (4 x 100 m polohové preteky)

2015 v krátkom bazéne v Trieste/Taliansko (400 m polohové preteky)

2014 v dlhom bazéne v Berlíne/Nemecko (4 x 200 m voľný spôsob)

2012 v krátkom bazéne v Chartres/Francúzsko (200 m a 400 m polohové preteky)

2011 v krátkom bazéne v Štetíne/Poľsko (400 m polohové preteky)

2010 v dlhom bazéne v Budapešti/Maďarsko (400 m polohové preteky)

2009 v krátkom bazéne v Istanbule/Turecko (400 m polohové preteky)

GERGÖ KIS (Maďarsko)

► účastník Olympijských hier 2016, 2012

2 násobný Majster Európy na 800 m voľný spôsob:

2012 v Debrecíne/Maďarsko

2008 v Eindhovene/Holandsko

4 x 2. miesto na Majstrovstvách Európy:

2012 v Debrecíne/Maďarsko (400 m a 1500 m voľný spôsob)

2008 v Rijeke/Chorvátsko (400 m polohové preteky)

2007 v Debrecíne/Maďarsko (1500 m voľný spôsob)

2 x 3. miesto na Majstrovstvách sveta

2011 v Šanghaji/Čína (800 m a 1500 m voľný spôsob)

3 x 3. miesto na Majstrovstvách Európy 2012, 2010, 2007

BARBORA ZÁVADOVÁ (Česká republika)

semifinalistka Olympijských hier 2016, účastníčka Olympijských hier 2012,

finalistka MS 2015, MS25 2014, ME 2014, ME25 2013, ME25 2012, ME25 2011,

ME25 2010, MS 2009, MEJ 2007

2. miesto na svetovej Univerziáde 2015 v Gwangju (400 m voľný spôsob)

3. miesto na Majstrovstvách Európy 2012 v Debrecíne/Maďarsko (400 m polohové

      preteky)

3. miesto na Olympijských hrách mládeže 2010

NELSON DA SILVA JUNIOR (Brazília)

5 násobný Majster Južnej Ameriky

► 7 násobný finalista série pretekov Svetového pohára 2016 (Chartres, Berlín, Moskva)

► 5 násobný finalista série pretekov Svetového pohára 2013 (Eindhoven, Berlín, Moskva)

► 3 násobný finalista série pretekov Svetového pohára 2012 (Dubai, Doha)

► 4 násobný finalista série pretekov Svetového pohára 2011 (Singapore, Beijing)

► finalista pretekov Svetového pohára 2010 (Rio de Janeiro)

BENCE BICZÓ (Maďarsko)

2 x 2. miesto na Majstrovstvách Európy:

     2014 v Berlíne/Nemecko (200 m motýlik)

2012 v Debrecíne/Maďarsko (200 m motýlik)

3. miesto na Majstrovstvách Európy 2010 v Einhovene/Holandsko (200 m motýlik)

2 násobný Majster Európy juniorov 2011 v Belehrade/Srbsko, 2010 Helsinki/Fínsko

3. miesto na Majstrovstvách Európy juniorov 2010 v Helsinkách/Fínsko    

GÁBOR BALOG (Maďarsko)

semifinalista Olympijských hier 2012 (9. miesto na 200 m znak)

3 x 3. miesto na Majstrovstvách Európy:

2016 v Londýne/Veľká Británia (4 x 100 m polohové preteky a 4 x 100 m polohové

preteky mix)

2014 v Berlíne/Nemecko (200 m znak)

KRISZTIÁN TAKÁCS (Maďarsko)

účastník Olympijských hier 2012, 2008, 2004

3. miesto na Majstrovstvách Európy 2011 v Štetíne/Poľsko (100 m voľný spôsob)

SÁRA JOÓ (Maďarsko)

účastníčka Olympijských hier 2012, semifinalistka Majstrovstiev Európy 2013

2 x 2. miesto na Majstrovstvách Európy juniorov 2011 v Belehrade(/Srbsko

(200 a 400 m polohové preteky)

BARBORA MIŠENDOVÁ (Slovensko)

Majsterka Európy juniorov 2014 v Antwerpách/Belgicko (50 m motýlik) a bronzová

medailistka na 100 m motýlik

► finalistka Olympijských hier mládeže 2014 v Nanjingu/Čína (50 m motýlik)

► finalistka Majstrovstiev sveta juniorov 2015 v Singapore (50 m motýlik)

► najlepšia plavkyňa SR v kategórii junioriek za rok 2015, 2014

KRISTÓF MILÁK (Maďarsko)

Majster Európy juniorov 2016 v Hódmezővásarhely/Maďarsko (200 m motýlik),

Okrem zisku titulu Majstra Európy ešte 4 – násobný finalista v iných disciplínach

► 4. miesto (100 m motýlik) Európsky olympijský festival mládeže 2015 v Tbilisi/Gruzínsko

DALMA SEBESTYÉN (Maďarsko)

Majsterka Európy juniorov 2012 v Antwerpách/Belgicko (200 m polohové preteky)

► 5. miesto na Olympijských hrách mládeže 2014 v Nanjingu/Čína (200 m prsia)

► 6. miesto na Majstrovstvách Európy 2015 v Netanyi/Izrael (200 m prsia)

ANDREA PODMANÍKOVÁ (Slovensko)

► 11. miesto na Majstrovstvách sveta 2016 vo Windsore/Kanada (200 m prsia)

► najlepšia slovenská plavkyňa za rok 2016

PETRA BARÓCSAI (Maďarsko)

2. miesto na Majstrovstvách Európy juniorov 2016 v Hódmezővásárhely/Maďarsko

(100 m motýlik)

MÁRK TEKAUER (Maďarsko)

finalista Majstrovstiev sveta juniorov, finalista Majstrovstiev Európy juniorov

    (synovec 5-násobnej olympijskej víťazky Kristíny Egerszegyovej)

TOMÁŠ LUDVÍK, BARBORA JANÍČKOVÁ (Česká republika), BENEDEK KOVÁCS (Maďarsko)

finalisti Majstrovstiev Európy juniorov 2016 v Hódmezővásárhely/Maďarsko

Na štarte sa predstavia aj seniorskí reprezentanti SR:  Andrea Podmaníková, Barbora Mišendová, Tomáš Púchly, Laura Benková.

Reprezentanti SR kategórie starších juniorov:  Barbora Mikušková, Adam Černek, Gabriel Kupec, Sára Niepelová, Dávid Bartáky, Lenka Paulíková, Dávid Gajdoš, Tomáš Ružič, Matej Duša.

Reprezentanti SR kategórie mladších juniorov:  Sabína Kupčová, Robin Reindl, Nikoleta Trníková, Emma Marušáková, Lucia Kubová, Tijana Feketeová, Samuel Kazimír, Lukáš Kalník, Kevin Bielik, Richard Leško, Alex Kušík, Filip Vitko.

Autor: (cb úprava), Zdroj: PO UMB BB, Foto: archív (Mirka Chabadová), Video: TV ESO