Plavecký BANSKÁ BYSTRICA CUP sa neuskutoční ani v roku 2022

ŠPORT
0 /

Banskobystrický pohár, jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku zaradený do kalendárov svetovej ako aj európskej strešnej plaveckej organizácie sa naposledy uskutočnil v roku 2019.

Ani do tretice sa plavecký míting kvôli pandémii neuskutoční

V posledný marcový víkend 2020 sľuboval kvalitnú konkurenciu a výborné výkony. Ponúkal plnenie limitov na Olympijské hry, Majstrovstvá Európy dospelých a juniorov, ako aj testovacie podujatie pre EYOF, ale aj veľmi zaujímavé mená.

Organizátori z plaveckého oddielu Univerzita Mateja Bela  Banská Bystrica evidovali prihlášky 342 pretekárov z 59 klubov z Brazílie, Čiech, Estónska, Libanonu, Litvy, Maďarska, Severného Macedónska, Poľska, Rakúska, Slovenska, Slovinska, a Ukrajiny. Mali padať rekordy, avšak zasiahla „vyššia moc“ v podobe čírenia epidémie koronavírusu a ochorenia COVID-19.

Podujatie sa neuskutočnilo ani o mesiac v náhradnom aprílovom termíne. Tretí termín, ktorý bol stanovený na 24. – 25. októbra 2020 naplnil štartovnú listinu znova o veľmi zaujímavé mená. Všetko bolo zo strany organizátorov opäť pripravené do detailov.

Medzinárodné plavecké  preteky mali byť zároveň prvým testom pripravenosti krytého 50-metrového bazéna na usporiadanie 16. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF), ktorý by sa mal uskutočniť 24. – 30. júla 2022 v Banskej Bystrici.

V súvislosti s  epidemiologickou situáciou s cieľom spomaľovania šírenia koronavírusu však aj ďalšie úsilie organizátorov vyšlo nazmar. Situácia bola taká, že ani do tretice sa podujatie v roku 2020 neuskutočnilo. A neuskutočnilo sa ani v roku 2021 z rovnakých dôvodov.

Mala to byť generálka na EYOF

Žiaľ, rovnaký osud čaká tento renomovaný plavecký festival aj v roku 2022. Pôvodne sa mal BANSKÁ BYSTRICA CUP 2022 uskutočniť v termíne 26. – 27. marca 2022.

„Rastúce ceny nielen energií, kolabujúce firmy, ktoré sa snažia vôbec prežiť, nedávajú záruky na naplnenie rozpočtu podujatia. Sponzori sa ani náhodou nehrnú. Keď k tomu pripočítame neistú epidemickú situáciu a neustále sa meniace opatrenia, tak podujatie nemá šancu na úspech“

povedal manažér a riaditeľ podujatia Milan Záborský.

Milan Záborský

Milan Záborský

Krytá plaváreň Štiavničky znovu otvára svoje brány pre športové kluby v režime OTP a pre verejnosť v režime OP od 1. februára 2022 (pozn. bola zatvorená od 8.11.2021).

„Súčasne nastavené opatrenia povoľujú usporiadanie plaveckých pretekov maximálne do 100 osôb. Pre takýto typ pretekov akým je BANSKÁ BYSTRICA CUP je to nepostačujúce. Nie je možné usporiadať ani tak už potrebné testovacie podujatie pred EYOF (historicky najväčšieho športového podujatia konaného na Slovensku) v plnej kapacitnej záťaži. Na EYOF sa očakáva účasť od 400 do 500 plavcov, plus tréneri a ďalší realizačný a obslužný personál,“

dodal Záborský.

Zdroj: Plavecký oddiel UMB Banská Bystrica, Foto: ilustračné