Letná sezóna pre bystrických plavcov skončila, dve naše esá čakajú majstrovstvá sveta

ŠPORT
0 /

Majstrovstvá Slovenska v diaľkovom plávaní a Ružinovský maratón na otvorenej vode, ktoré sa uskutočnili uplynulú sobotu a nedeľu na Zlatých pieskoch v Bratislave, dali záverečnú bodku za slovenskými letnými majstrovstvami v plávaní. Pozornosť už sústreďujeme na majstrovstvá sveta, kde sa predstavia aj banskobystrickí pretekári z Dukly.

Na bratislavskom podujatí reprezentovala banskobystrické plávanie len mladšia juniorka zo Športového klubu UMB TRIAN Veronika Čellárová. Nastúpila na štart 10 kilometrového maratónu a vo svojej  kategórii, žiaľ pre nesplnenie limitu musela po deviatich kilometroch z pretekov odstúpiť. Napriek tomu to pre mladú plavkyňu ŠK UMB TRIAN bola veľmi cenná skúsenosť ktorú bude môcť v ďalších rokoch zúročiť.

Pozornosť priaznivcov plávania sa už sústreďuje do Gwangju v Kórei, kde sa od 21. júla do 28. júla uskutočnia majstrovstvá sveta v plávaní. Dvojica najlepších slovenských plavcov -členov banskobystrickej Dukly Richard NagyTomáš Klobučník sa už v týchto dňoch na sústredení v Tureckom Beleku pripravujú na ich tohtoročný vrchol sezóny. Ich doterajšia  jarná forma a výsledky, ktoré títo plavci dosiahli v poslednom období, vzbudzujú mierny optimizmus.

Richard Nagy vytvoril štyri nové najlepšie tohoročné slovenské plavecké výkony. Na 200m motýlik časom 2:00,78 – 15 júna v Barcelone, na 400m polohové preteky časom 4:15,97 – 14.apríla v Štokholme a znamenal i splnenie B limitu na budúcoročné olympijské hry do Tokia, na 800m voľný spôsob časom 8:06,04 – 15.apríla v Štokholme a na 1500m voľný spôsob časom 15:40,53 – 3.marca v Bratislave.

O tri nové slovenské plavecké tohoročné  výkony  sa postaral i Tomáš Klobučník. Najmä jeho dva výkony dosiahnuté 22 a 23 júna na plaveckom mítingu v Ríme na 50m prsia časom 28,07 a 200m prsia časom 2:15,58 mu pred sústredením v Beleku a pred samotnými majstrovstvami sveta isto zdvihli nielen náladu ale i sebavedomie. Tretí najlepší zápis a prvý v tohtoročnom poradí zaznamenal na 100m prsia časom 1:01,84 na mítingu v Bratislave ešte 28. apríla.

Druhým vrcholom sezóny budú pre plavcov banskobystrických plaveckých oddielov zimné majstrovstvá Slovenska všetkých kategórií v 25m bazéne, ktoré sa uskutočnia v novembri a decembri.

Autor: Jozef Ivan (+cb úprava), Foto: ilustračné