Víťazný hetrik Petry Vlhovej, triumf tentoraz v paralelnom slalome v Rakúsku

ŠPORT
1 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová triumfovala vo štvrtkovom paralelnom obrovskom slalome Svetového pohára. V rakúskom stredisku Lech-Zürs zdolala vo finále Američanku Paulu Moltzanovú a zvíťazila už v tretích pretekoch SP za sebou. Dosiahla tak hetrik.

Duklistka Vlhová si pripísala sedemnáste víťazstvo v prestížnom seriáli SP a je na čele celkového poradia so ziskom 360 bodov. Naša dvadsaťpäťročná reprezentantka sa do hlavnej súťaže paralelného slalomu dostala bez problémov. V predpoludňajšej kvalifikácii dosiahla v súčte dvoch jázd tretí najlepší čas 46,76 sekundy. Najrýchlejšia v kvalifikácii bola Gutová-Behramiová (46,52 s), lepší čas od Vlhovej mala ešte Hectorová (46,68 s).

Vlhovej súperkou v prvom kole bola Holanďanka Adriana Jelínková, ktorá si v úvodnej jazde vypracovala náskok 16 stotín sekundy. Vo vedení sa dlho držala aj v „odvetnej“ jazde, no naša pretekárka zrýchlila v závere a úlohu favoritky naplnila tesne o štyri stotiny.

Vo štvrťfinále čakala na Vlhovú obhajkyňa veľkého glóbusu Federica Brignoneová z Talianska. Petra tentoraz vyštartovala lepšie, súperka ju však stiahla v plochejšej pasáži a v cieli bola v zelených číslach o 0,02 s. V druhej jazde zužitkovala naša Duklistka rýchlejšiu modrú dráhu a vďaka skvelému finišu zdolala aj Brignoneovú o 0,04 s.

Na úvod semifinále zaostala Petra v červenej trati za Hectorovou o 11 stotín, ale aj toto manko dokázala zvrátiť po výmene dráh, o jedinú stotinku postúpil z rýchlejšej modrej dráhy do finále, keď zvládla najmä dolnú pasáž trate, úplne posledné bránky.

Vlhová až vo finále išla v prvej jazde v modrej dráhe, kde si vypracovala 21-stotinový náskok. Najvyšší doposiaľ z jej strany. V druhej jazde sa Moltzanová snažila ísť na maximálne riziko, odstup síce doťahovala, ale nevyhla sa pár bránok pred cieľom pádu a naša pretekárka tak po dvoch slalomoch vo fínskom Levi natiahla svoje víťazné ťaženie.

V prvej televíznej reakcii Petra Vlhová povedala:

„Bolo to pre mňa naozaj ťažké, preteky boli nesmierne vyrovnané. Pre mňa bol úspech už to, že som sa dostala do finále. Som rada, že som sa mohla zúčastniť na tomto podujatí a že to dopadlo tak, ako to dopadlo. Sústredila som sa na každú jazdu, išla som krok za krokom. Som šťastná.“

Po slávnostnom vyhlásení a ceremoniáli lyžiarka banskobystrickej Dukly pre RTVS obšírnejšie opísala utorňajší triumf:

„Ja som si veľmi neobľúbila tento paralelný slalom, lebo je to veľmi náročná disciplína. Som veľmi zničená z toho, pretože to trvá hodinu a pol a musím byť koncentrovaná na každú jednu jazdu. Bolo to dnes veľmi vyrovnané a stačilo jedno minimálne zaváhanie a bola by som na hoteli v posteli. Uvedomovala som si, že modrá dráha je rýchlejšia, všimli sme si to už počas kvalifikácie. Nesústredila som sa však na to. Sústredila som sa, aby som dala do toho všetko a išla správne technicky. A hlavne, aby som mala dobré štarty, to bolo tiež veľmi dôležité. Keď som sa dostala do finále, tak som si trošku vydýchla. Zavládol pokoj na mojej strane. Tento paralelný slalom je náročný aj v tom, že sa nestihnete vydýchať a už nastupujete na ďalšiu jazdu, všetko je to rýchle. Napokon som rada, že som to celé zvládla a vyhrala.“

Petra sa vyjadrila sa aj k víťaznému hetriku a k aktuálnemu stavu vo Svetovom pohári, ktorý nateraz ovládla:

„Tri víťazstvá za šesť dní sú super, ale už je to za nami. Teším sa, že si teraz trošku oddýchnem, Mám to dobre rozbehnuté, ale nepozerám sa veľmi dopredu. Ideme krok za krokom a rozmýšľame vždy na najbližšie preteky. Zatiaľ nám to ide. Budem sa snažiť naďalej dávať do toho všetko, aby som takto pokračovala. Musíme sa teraz preladiť na rýchlostné disciplíny, ktoré ma čakajú na budúci týždeň cez víkend, no nevieme ešte, kde budeme trénovať, keďže talianske strediská zatvárajú pre Covid 19. Situácia nie je najlepšia.“  

Naša Duklistka získala v minulej zime malý glóbus za paralelné disciplíny, v sezóne 2020/2021 ovplyvnenej pandémiou nového koronavírusu však v kalendári figuruje iba tento jeden paralelný obrovský slalom, v ktorom absolvovali ženy premiéru. Sezónna trofej za túto disciplínu sa teda nebude udeľovať, body sa počítajú iba do celkového poradia SP. V Rakúsku absentovala fenomenálna Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá dala po víkendovom návrate do súťažného diania prednosť tréningu.

Výsledky:

Paralelný obrovský slalom v Lechu: 1. Petra VLHOVÁ (SR), 2. Paula Moltzanová (USA), 3. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.), 4. Sara Hectorová (Švéd.), 5. Marta Bassinová (Tal.), 6. Thea Louise Stjernesundová (Nór.), 7. Federica Brignoneová (Tal.), 8. Elisa Mörzingerová (Rak.), 9. Maryna Gasienicová-Danielová (Poľ.), 10. Adriana Jelínková (Hol.)

Celkové poradie SP (po 4 z 34 súťaží): 1. VLHOVÁ 360 bodov, 2. Michelle Gisinová (Švaj.) 175, 3. Bassinová 158, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) 135, 5. Mikaela Shiffrinová (USA) 125, 6. Brignoneová 123.

Autor: (job), Foto: Zdroj: TASR