Po triumfe v obráku Duklistka Petra Vlhová na bronzovom pódiu v slalome

ŠPORT
0 /

Sobotňajší slalom v Špindlerovom Mlyne bol jedenástym z dvanástich ženských podujatí tohto druhu v sezóne Svetového pohára 2018/2019. Nasledoval po viac ako mesačnej pauze od predchádzajúceho slalomu v slovinskom Maribore.

Medzitým sa konali majstrovstvá sveta vo švédskom Aare a v seriáli SP aj paralelný slalom v Štokholme. Celé Slovensko upieralo oči do českého lyžiarskeho strediska na našu hviezdu Petru Vlhovú, ktorá tu deň predtým dosiahla skvelé víťazstvo v obrovskom slalome SP.

Prvé kolo

Situáciu na slalomovej trati v sobotu trochu skomplikovala hmla a sneženie. Petra Vlhová so štartovým číslom 1 stanovila výsledným časom 50,66 sekundy základ pre ostatné pretekárky.

Ako druhá vyrazila na trať už istá víťazka celkového poradia v slalome a držiteľka veľkého glóbusu Shiffrinová, Vlhovú zdolala o sekundu a 33 stotín. Cez najlepšiu slovenskú lyžiarku sa napokon dostali ešte aj Švajčiarka Wendy Holdenerová (+ 0,37 sek.) a Švédka Frida Hansdotterová (+ 1,27 sek.).

„Jazdila som zle. Od štartu až do cieľa to nebolo dobré, robila som chyby. Musím si to pozrieť na videu a v 2. kole mám čo naprávať. Sneží a viditeľnosť nie je najlepšia. Už v polovici trate takmer nič nevidíme pre nalepený sneh na okuliaroch. Samozrejme, podmienky máme všetky rovnaké. Trať nebola veľmi zlá, ale možno mi to nesadlo, ako to bolo postavené. Zrejme som v niektorých bránkach bola príliš dlho. Uvidím, čo sa ešte dá urobiť v 2. kole,“

povedala Petra Vlhová po prvom kole sobotňajšieho slalomu.

petra1

Zaujímavo vyznelo porovnanie, že Vlhová zaostávala za Shiffrinovou o 1,33 sek., čo bol rovnaký rozdiel ako v sobotňajšom obrovskom slalome po 1. kole. Avšak s tým rozdielom, že vtedy viedla Vlhová a Shiffrinová bola až štvrtá s mankom 1,33 sek.

„Stať sa ešte môže všetko, ale väčšinou to býva tak, že ak má niekto taký náskok, ako teraz Mikaela predo mnou, väčšinou si to už udrží,“

dodala Vlhová pred druhým kolom.

petra3

Druhé kolo

Popoludní vyštartovala najlepšia tridsiatka slalomárok na trať v opačnom poradí, ako skončili v prvom kole.  Petra Vlhová išla ako štvrtá od konca agresívnejšie, ale napokon zajazdila 8. najrýchlejší čas. Stačilo jej to však na udržanie 4. pozície. Hneď po nej vyrazila na trať Hansdotterová, ale v strede trate zaváhala a prepadla sa až na 7. miesto.

Holdenerová si udržala druhé miesto aj napriek 6. najlepšiemu času druhého kola. Američanka Shiffrinová bola opäť skvelá a svojim súperkám nedala žiadnu šancu.  V konečnom súčte Duklistka Petra Vlhová skončila na treťom mieste za Američankou Mikaelou Shiffrinovou (+2,03 sek.)a Švajčiarkou Wendy Holdenerovou (+1,18 sek.).

petra4

„Pocity sú neuveriteľné. Včera prvé miesto a dnes tretie, veľmi sa z toho teším. Chcem sa poďakovať všetkým fanúšikom za skvelú atmosféru. Počula som vás už keď som stála na štarte, ste úžasní,“

prihovorila sa Petra Vlhová svojim fanúšikom v cieľovom priestore, ktorých sa tu opäť zišlo požehnane,  po skončení pretekov.

„Dnes to bolo poriadne náročné. V prvom kole Petra nešla dobre, mala problém v dolnej časti trate. Bol tam ťažký sneh a bolo to tam pomalé. Tam stratila nejaký čas. V druhej jazde sa snažila to pustiť, ale nešlo to podľa predstáv. Aktuálne sa v slalome trápi. Musíme na tom pracovať,“

zhodnotil Vlhovej výkon jej tréner Livio Magoni.

petra6

„Tretie miesto a víťazstvo, to je, myslím si, veľmi dobré. Navyše boli sme tu skoro ako doma. Lepšia atmosféra na Svetovom pohári bola doteraz iba v Jasnej. Škoda, že dnes nevyšlo počasie. Ráno snežilo, podložka nebola dobrá, sneh sa lepil, ale ja som vďačný aj za toto umiestnenie,“

uviedol otec Petry Vlhovej a šéf jej podporného tímu Igor Vlha pre slovenské médiá.

„Nebolo to dnes jednoduché. preto som spokojná s tretím miestom. Možno som mala aj šťastie v tom, že Frida Hansdotterová urobila nejaké chyby a dostala som sa na pódium. Čo vravím na víťazstvo Shiffrinovej? Je úžasná a ja som rada, že s ňou môžem súťažiť a porovnávať sa s ňou. Motivuje ma k lepším výkonom počas celej sezóny, lebo ona si dlhodobo udržiava vysokú výkonnosť,“

vyhlásila Vlhová na tlačovej konferencii.

petra5

V tejto sezóne to bol pre Petru premiérový bronzový stupienok v slalome, 24. pódiové umiestnenie v kariére a 12. v tomto ročníku SP. Jej aktuálna bilancia je 9 víťazstiev, 9 druhých miest a 6 tretích priečok.

Zverenkyňa talianskeho trénera Livia Magoniho mala už pred týmito pretekmi isté konečné druhé miesto v sezónnom hodnotení slalomu vo Svetovom pohári. Do konca tohto ročníka zostáva odjazdiť už len posledný finálový slalom o týždeň v andorrskom Soldeu.

petra a mikaela

Fenomenálna Američanka Mikaela Schiffrinová dosiahla 58. triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére a pätnásty v tejto sezóne. Utvorila tým sezónny rekord, keďže doteraz mala 14 víťazstiev v jednom súťažnom ročníku spoločne so Švajčiarkou Vreni Schneiderovou (v sezóna 1988/1989).

Rodáčka z Colorada si zároveň pripísala 39. víťazstvo v slalome a už len jeden triumf jej chýba na vyrovnanie absolútneho historického lídra Švéda Ingemara Stenmarka (40).

mikaela

Výsledky slalomu SP žien v Špindlerovom Mlyne

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:38,98 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,85 s, 3. Petra Vlhová (SR) +2,03, 4. Katharina Truppeová (Rak.) +2,63, 5. Kristin Lysdahlová (Nór.) +2,73, 6. Anna Swennová Larssonová (Švéd.) +2,75.

Poradie vo Svetovom pohári (po 31 z 35 pretekov)

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1954 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 1235, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 943, 4. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 697 bodov, 5. Federica Brignoneová (Tal.) 686, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 675.

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 11 z 12 pretekov)

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1060 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 817, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 601, 4. Anna Swennová-Larssonová 436, 5. Frida Hansdotterová 434, 6. Katharina Truppeová (Rak.) 350.

stupne vitazov1

 

Autor: (bat), Foto: TASR