Tréner Livio Magoni sa po skončení v tíme Duklistky Vlhovej ospravedlňuje

ŠPORT
0 /

Tréner lyžiarky banskobystrickej Dukly Petry Vlhovej Livio Magoni po obrovskom úspechu v podobe celkového víťazstva vo Svetovom pohári končí. Táto prekvapujúca informácia obletela v utorok večer všetky svetové médiá. Naša pretekárka totiž získala najcennejšiu trofej – veľký krištáľový glóbus. Po obrovskom nadšení však prišli nečakané slová kouča Magoniho a následne i zmeny v tíme.

Päťročná úspešná spolupráca Livia Magoniho a Petry Vlhovej je na konci a lyžiarsky svet tento pracovný rozchod čerstvej víťazky Svetového pohára a jej náročného trénera nehodnotí ako úplne prekvapujúci. A to aj napriek tomu, že Magoni mal s tímom Petry Vlhovej ešte rok platnú zmluvu a viackrát deklarovali, že sa spolu chystajú na budúci rok zaútočiť na medailu na zimných olympijských hrách v Pekingu. Lenže po tomto úspechu prišiel nešťastný rozhovor a tvrdé vyjadrenia Magoniho na margo našej lyžiarky pre taliansky denník Corriere della Sera.´A hoci s Vlhovou ešte absolvoval testovanie lyží v Jasnej i návštevu u prezidentky Zuzany Čaputovej, napokon sa ich cesty rozišli. Definitívne.

„Po nelichotivých komentároch sa Petra Vlhová a tréner Livio Magoni rozišli,”

– napísal špecializovaný web skiracing.com v titulku a švajčiarsky Blick píše, že tento rozchod v lyžiarskom proficirkuse nie je až taký neočakávaný vzhľadom na to, čo nedávno Magoni utrúsil na adresu Vlhovej:

„V rozhovore na konci marca Magoni opísal svoju zverenku ako ‚železo‘ pre jej štýl jazdenia. Toto prirovnanie veľmi zle prijala nielen samotná Vlhová, ale aj jej domovská krajina – Slovensko. Magoni sa chcel z toho vykrútiť tvrdením, že výraz nebol správne preložený, ale už bolo neskoro. Škoda sa už stala.”

Taliansky portál Neveitalia, ktorý sa v posledných dvoch – troch rokoch asi najviac venoval hodnoteniu spolupráce Magoniho s Vlhovou, napísal:

„Nezhody v tíme sa objavili na verejnosti už po finále Svetového pohára v Lenzerheide, kde spolu vybojovali najväčší úspech – dobyli veľký glóbus. Je to najväčšia a najdôležitejšia méta v kariére každého lyžiara a spolu chceli uchmatnúť aj to, čo im zatiaľ chýba – olympijskú medailu v Pekingu 2022. To sa však už nestane, lebo rok predtým sa rozhodli ukončiť spoluprácu.”

Vlhová s Magonim

Čo však na ukončenie hovorí samotná Petra Vlhová? Na svojej sociálnej sieti napísala:

„Nádherných 5 rokov po tvojom boku Livio, počas ktorých som sa veľa naučila. Som neskutočne vďačná za tvoj čas, za tvoju nekonečnú energiu, perfekcionizmus a nádej, ktorú si do mňa vždy vkladal.  Jedny dvere sa zatvárajú a ďalších tisíc sa otvára. Vybrali sme si tie správne pre nás. Tentokrát sú naše dvere odlišné.“  

Na tieto slová reagoval taliansky tréner  Livio Magoni nasledovne:

„Prepáčte za všetky moje chyby, ale zaručujem vám, že som do toho vložil a dal všetko, čo som mal. Vďaka Petra. Ciao.“

A ďalej ešte dodal:

„Rýchlo prešlo 5 úžasných rokov, ktoré som strávil s úžasnou športovkyňou, ktorá verila v moju prácu a moje trénerské metódy. Prišli sme na samotný vrchol, ktorý sa pred piatimi rokmi zdal vzdialený. Počas toho sme zažili veľa sladkého zadosťučinenia, sprevádzaného mnohými obetami. Som hrdý na to, aký tím sme vybudovali.“

Livio Magoni

Slová vďaky trénerovi Magonimu vyjadril aj Igor Vlha, ktorý je šéfom tímu Duklistky Vlhovej a zároveň otcom Petry. Pre Sportnet v stredajšom rozhovore okrem iného povedal:

„Nevidím za tým nič iné. Mám pocit, že jeho koniec je prirodzený jav. Na začiatku spolupráce mi hovoril, že lyžiarski tréneri rotujú každé štyri roky. Potom sa vystrieľajú náboje a už to nefunguje. Ak vystrieľate všetky náboje, ktoré máte za päť rokov, tak neviem, ako by to v Pekingu na olympiáde o rok dopadlo. Možno by to bolo zlé, možno dobré. Nevieme. Ale takto sme sa rozhodli, netreba za tým hľadať žiadne senzácie. Veď ako často futbalové tímy na Slovensku menia trénerov? My sme vydržali päť krásnych rokov. Jeho koniec je prirodzený jav. Na začiatku spolupráce mi hovoril, že lyžiarski tréneri rotujú  každé štyri roky. Potom sa vystrieľajú náboje a už to nefunguje.“  

Igor Vlha sa vyjadril aj k potenciálnej náhrade na trénerskom poste v tíme:

„Už máme nejaké ponuky, ozvalo sa nám šesť trénerov. Do tímu by zrejme mali prísť dvaja noví ľudia. Pravdaže, chceme nájsť toho najlepšieho trénera. Sú to všetko zahraniční tréneri. Všetko sa včas dozviete. Poviem však čosi iné. Dvaja top športovci na Slovensku – Peter Sagan a Petra Vlhová otvoria nové dvere a myslím si, že to obom pomôže. Bude to pre nich nový míľnik. Je zaujímavé, že to tak vyšlo. Obaja spravia to, čo majú, naštartujú sa a bude na nich hrdé celé Slovensko.“

Vlha na záver prezradil, že Petra ide teraz na dva týždne na regeneračný pobyt, aby si poriadne oddýchla.

Igor Vlha

Autor: (bl), Foto: ilustračné