Skvelá Peťa Vlhová, opäť druhá! Tentoraz v Amerike za fenomenálnou Shiffrinovou

ŠPORT
0 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová vystúpila na stupne víťazov aj v druhom slalome novej sezóny Svetového pohára zjazdárok. V americkom Killingtone skončila naša 23-ročná reprezentantka druhá. Zdolala ju rovnako ako pred týždňom vo fínskom Levi iba fenomenálna domáca Američanka Mikaela Shiffrinová.

Petra Vlhová zaostala v súčte oboch kôl o 57 stotín sekundy. Tretia skončila úradujúca olympijská víťazka Švédka Frida Hansdotterová s už väčším odstupom 1,08 s. Všetky lyžiarky sa museli vyrovnať s náročnými podmienkami, ktoré vytvorili dážď a znížená viditeľnosť.

Trať prvého kola postavil Vlhovej taliansky tréner Livio Magoni a jeho zverenka so štartovým číslom 5 sa vrhla na trať so svojou typickou agresivitou. Na jednom medzičase sa k Shiffrinovej priblížila na päť stotín sekundy (!), potom sa išla až príliš v záklone, čo ju pred nájazdom do roviny stálo určitý čas. V záverečnej pasáži však malo problémy viacero pretekárok, no domáca superhviezda Shiffrinová zabrala práve na konci zjazdovky Superstar a zmazala stratu, ktorú predtým nabrala v strednej časti. Petra tak figurovala na tretej pozícii spoločne s Hansdotterovou, keď obe stratili 54 stotín sekundy.

V Killingtone sa jazdilo prvé kolo pri plusovej teplote v daždi a trať sa s pribúdajúcim časom rozbíjala. V druhom kole hmla našťastie pominula, ale favoritky to mali pri teplote plus 6 °C o čosi náročnejšie ako pretekárky z druhej či tretej desiatky, ktoré mali pred sebou menej rozbitú trať.

druhom kole sa teda počasie o čosi zlepšilo a favoritky si mohli zmerať sily v priaznivejších podmienkach. Vlhová išla po Hansdotterovej s totožnou východiskovou pozíciou. Po silovej, no zároveň rytmickej jazde nadelila Švédke viac než 0,5 sekundy a zaútočila na ešte vyššie priečky! Zvládla najmä prvú pasáž trate. V nej bola agresívna s minimom chýb. Počas celej jazdy správne nasadzovala do oblúkov. Jej výborný výkon s tretím najlepším časom v 2. kole nestačil jedine na Shiffrinovú, Američanka tak triumfovala v slalome v Killingtone tretíkrát. Na medzičasoch sa jej náskok najprv zmenšoval, no opäť predviedla neuveriteľný záver a nadviazala na úspech z úvodnej súťaže vo fínskom Levi, kde bola Vlhová takisto druhá.

Víťazka Mikaela Shiffrinová si pripísala 45. víťazstvo vo Svetovom pohári a po dojazde do cieľa v prvej reakcii povedala:

„Rozhodne to nebolo také jednoduché, ako sa mohlo zdať.“

Našej Petra Vlhová v nahrávke cez WhatsApp uviedla:

„Vedela som, že druhé kolo bude ťažké, že treba bojovať. Počasie nebolo ideálne, trať sa rozbíjala. Veľmi sa teda teším z tohto druhého miesta, pretože to bolo náročné ako každé preteky. Dá sa to, len treba ísť naplno!“

Výsledky:

Slalom Killington:

  1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:43,25 min, 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,57 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +1,08, 4. Bernadette Schildová (Rak.) +1,41, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,93, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,37, 7. Anna Swennová Larssonová (Švéd.) +2,44, 8. Katharina Gallhuberová (Rak.) +2,94, 9. Katharina Truppeová (Rak.) +3,32, 10. Lena Dürrová (Nem.) +4,06

Poradie slalomu SP:

  1. Shiffrinová 200, 2. VLHOVÁ 160, 3. Schildová a Hansdotterová po 110, 5. Holdenerová 85, 6. Swennová Larssonová 76

Celkové poradie SP (po 4 súťažiach):

1. Shiffrinová 310 bodov, 2. VLHOVÁ 196, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 180, 4. Holdenerová 161, 5. Tessa Worleyová (Fr.) 145, 6. Hansdotterová 142

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR