Petra Vlhová získa dva historické glóbusy, alpské lyžiarky už súťažiť nebudú

ŠPORT
0 /

Švédski organizátori zrušili pre šíriacu sa infekciu koronavírusu záverečné podujatie Svetového pohára alpských lyžiarok v Are. Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová tým pádom získala historické malé glóbusy za sezónne prvenstvá v slalome ako aj historický prvý glóbus vôbec udeľovaný za paralelné disciplíny. Potvrdiť to musí ešte Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS).

Organizátori pretekov v Aare dospeli k radikálnemu verdiktu po preštudovaní nových odporúčaní Švédskeho úradu verejného zdravotníctva. Veľký glóbus pre víťazku celkového hodnotenia SP získala Talianka Federica Brignoneová.

„Zdravie športovcov, všetkých účastníkov podujatia aj celej verejnosti je prioritou FIS a všetkých zainteresovaných strán. Preteky v Aare nebudú v kalendári nahradené. Sezóna 2019/20 sa pre ženy skončila,“

– uvádza sa na oficiálnom webe FIS.

„Nesmierne nás mrzí, že musíme zrušiť súťaže, ktoré sme tak dlho pripravovali. Momentálna situácia nám však nedáva inú možnosť. Chcem sa poďakovať všetkým dobrovoľníkom, ktorí pracovali veľmi tvrdo,“

– povedal manažér podujatia Fredrik Broman.

Pôvodný harmonogram záveru ročníka sa poriadne preriedil a zjazdárky absolvovali posledné preteky ešte v závere februára v talianskom La Thuile. V prvý marcový deň v tomto stredisku zrušili alpskú kombináciu, následne sa neodjazdili technické disciplíny v nemeckom Ofterschwangu pre nedostatok snehu a podujatia vo švédskom Aare a talianskej Cortine d’Ampezzo zrušili pre hrozbu koronavírusu.

Brignoneová nazbierala v celkovom hodnotení SP 1378 bodov a premiérovo v kariére získala veľký glóbus. Rovnako najlepšia bola aj v poradí obrovského slalomu a alpskej kombinácie. V slalome a paralelných disciplínach triumfovala slovenská reprezentantka Petra Vlhová, Švajčiarka Corinne Suterová bola najúspešnejšia v zjazde a super G.

„Je to zvláštny pocit, ale som naozaj najšťastnejší človek na svete, že som dosiahla niečo, po čom som vždy túžila,“

– poskytla Petra Vlhová prvú krátku reakciu na svojom instagramovom profile. Jej tréner Livio Magoni pre RTVS na margo skončenej sezóny povedal:

„Som šťastný za dva glóbusy, ale chceli sme pretekať až do konca. Predsezónnym cieľom bolo získať aspoň jeden krištáľový glóbus, ale nie som spokojný s celkovým priebehom sezóny, teda s počtom bodov, ktorí sme získali, lebo ich mohlo byť viac. Bola to však bláznivá sezóna.“

Veľký glóbus celkovej víťazky SP získala Brignoneová po tom, ako sa zrušilo deväť posledných pretekov seriálu. Talianka triumfovala s náskokom 153 bodov pred obhajkyňou veľkého glóbusu Mikaelou Shiffrinovou, pričom však Američanka prerušila sezónu ešte skôr po tragickom úmrtí otca. Petra Vlhová na tretej priečke má o 189 bodov menej ako Brigonenová. Naša Duklistka uspela v slalome o 20 bodov pred Shiffrinovou a na piedestál ju vyniesol triumf v Kranjskej Gore. Ak by tam skončila druhá, glóbus by bola získala Shiffrinová, lebo pri rovnakom počte bodov rozhoduje počet víťazstiev v pretekoch. Vlhová v sezóne vyhrala aj súťaž v paralelnom slalome a spolu so slabším výsledkom v paralelnom obrovskom slalome jej to stačilo na malú trofej za paralelné disciplíny.

Autor: (bl), Foto: Zdroj: TASR