Petra Vlhová vybojovala striebro na majstrovstvách sveta v alpskej kombinácii + HLASY

3 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová získala svoju prvú medailu na majstrovstvách sveta v Cortine d’Ampezzo. V pondelňajšej alpskej kombinácii obsadila druhé miesto o 86 stotín sekundy za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia skončila Švajčiarka Michelle Gisinová len o tri stotinky za našou lyžiarkou. Veríme, že v medailovej zbierke bude Petra pokračovať, čakajú ju ešte tri disciplíny na svetovom šampionáte.

Naša dvadsaťpäťročná slovenská reprezentantka si vybojovala štvrtý individuálny kov zo svetových šampionátov, pred dvoma rokmi vo švédskom Are brala kompletnú medailovú zbierku vrátane striebra v kombinácii. Tento kov teda obhájila. Na konte má aj striebro v tímovej súťaži ešte z MS 2017 vo švajčiarskom St. Moritzi.

SUPER G

Po super-G figurovala Petra Vlhová na siedmej priečke, keď zaostala za vedúcou Taliankou Federicou Brignoneovou o 40 stotín sekundy. Trať na zjazdovke Olympia delle Tofane bola priamejšia ako v špeciálnej súťaži superobrovského slalomu. Duklistka išla až so štartovým číslom 26. Vyvarovala sa väčšej chyby, jednu výraznejšiu však urobila, no nezmarila jej medailové šance pred slalomovou časťou. Hneď po našej reprezentantke sa na trať vydala Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá predvádzala čisté oblúky a ťažila predovšetkým z precíznej vrchnej pasáže. V porovnaní s ďalšími top slalomárkami zimy si vypracovala najlepšiu východiskovú pozíciu. Na Vlhovú získala 34 stotín, medzi nimi bola úradujúca olympijská šampiónka Michelle Gisinová zo Švajčiarska, ktorá na piatom mieste stratila na Shiffrinovú dve desatiny a pred Vlhovou mala náskok 0,14 s. Brignoneová je s piatimi víťazstvami v pretekoch Svetového pohára najúspešnejšia aktívna lyžiarka v súťaži alpskej všestrannosti. Na medzičasoch síce zaostávala za dovtedy vedúcou Češkou Ester Ledeckou, no išla čisto a v cieli sa dostala do zelených čísiel a potvrdila svoju príslušnosť k okruhu spolufavoritiek.

Vlhová v super G

SLALOM

Popoludňajšie slalomové kolo na svahu Rumerlo sa nešlo v obrátenom poradí, takže ho otvorila Brignoneová, lenže vypadla už v tretej bránke. Boj o pódiové umiestnenia sa tak naostro začal až so Shiffrinovou, ktorá bezchybnou jazdou predviedla svoje slalomárske umenie. Curtoniová ani Ledecká na jej čas nemali nárok a zaváhala aj Gisinová, po výraznej chybe mala v cieli manko 0,89 s. Petra Vlhová už mala na štarte informácie, ako išli súperky pred ňou. Zároveň však trať stále bola v dobrom stave, vďaka čomu mohla na tvrdom zľadovatenom snehu útočiť. Od úvodu išla naša Duklistka agresívne, na prvom medzičase odstup mierne stiahla na Američanku, ale na ďalších jej strata narástla a na Shiffrinovú to už nestačilo. Striebro obhájila o tri stotiny pred Gisinovou.

Vlhová v slalome

V CIELI

Kvality víťaznej Mikaely Shiffrinovej uznali po pretekoch všetky pretekárky aj odborníci. Medzi nimi aj naša Petra Vlhová, ktorá pre špecializovaný lyžiarsky web Laola1.at netajila:

„Povedala by som, že dnes som vybojovala striebro a nie stratila zlato. Mikaela bola dnes perfektná! A môj slalom nebol až taký dobrý. Aj striebro sa však ráta. Už v super G som mohla byť o čosi rýchlejšia, ale rozdiel urobil až slalom.“

Naša pretekárka Petra Vlhová pre RTVS s odstupom času prezradila ešte viac:

„Veľmi sa teším, som šťastná, že sa mi podarilo vybojovať medailu. Bol to boj, dlhý deň i sneh ťažký, náročné aj na koncentráciu. Mám však medailu a to sa počíta. V slalome som aj ja mohla vypadnúť v druhej či tretej bránke, ako veľa pretekárok. Dala som si na to pozor. Išla som potom naplno. V slalome som sa trošku trápila, nebolo to jednoduché, hoci sa očakávala medaila. Teraz zo mňa trošku opadla nervozita, mám už medailu, takže môžem ísť s pokojom na technické disciplíny a paralelný slalom, ktorý ma čaká zajtra. Táto disciplína je nevyspytateľná. Musím hlavne dobre zregenerovať a ísť od kola ku kolu.“

Obhajkyňa titulu Švajčiarka Wendy Holdenerová bola po super G až štrnásta a v slalome vypadla hneď v úvode trate. Zaujímavosťou je, že Vlhová s Gisinovou za Shiffrinovou zaostali o menej ako sekundu, ďalšie pretekárky mali až viac ako dvojsekundové manko.

Víťazná Američanka Mikaela Shiffrinová pre FIS po zisku zlata uviedla:

„Som veľmi šťastná. Bol to náročný slalom, ale je to pochopiteľné, keďže je to pripravené aj pre mužov. Podmienky boli výborné a medailu so mnou získali dievčatá, ktoré sú silné aj v rýchlostných disciplínach.“

Tretia Švajčiarka Michelle Gisinová poznamenala:

„Z bronzu sa veľmi teším, nie je samozrejmosť získať akúkoľvek medailu. Mikaele sa dnes nedalo konkurovať.“