Petra Vlhová vo švédskom Are tesne za pódiom v obrovskom slalome SP + HLASY

0 /

V piatkovom obrovskom slalome Svetového pohára vo švédskom Are obsadila lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová štvrté miesto s mankom 1,42 sekundy na víťaznú Američanku Mikaelu Shiffrinovú. Tá vďaka tomuto triumfu získala malý glóbus za túto disciplínu.

Prvé kolo

Duklistka Vlhová sa postavila na štart 1. kola s číslom jeden, v hornej pasáži mala dobrú rýchlosť, no v strednej stratila tempo a do cieľa prišla v čase 56,76 sekundy. Druhá v poradí na štarte Gutová-Behramiová vypadla a našu lyžiarku neprekonala ani Nórka Ragnhild Mowinckelová. Potom sa však Petra Vlhová prepadla na koniec prvej desiatky. Talianka Federica Brignoneová ju zdolala o 56 stotín a svoje vlastné preteky si išla Shiffrinová, ktorá napriek menšej chybe dosiahla suverénne najlepší čas 55,16 s. Lyžiarka banskobystrickej Dukly po prvom kole pre TV JOJ Šport uviedla:

„Urobila som tam drobné chyby, ktoré ma stáli čas. Trať však bola skvelá a podmienky tiež, takže tak. V strednej časti som nevnímala nejaké chyby, ale bola to taká rovina, na ktorej musel ísť človek inak. Trochu som bojovala so svetlom, ale išla som naplno, no Mikaela išla zase svoje preteky.“

Shiffrinová tak mala už po prvom kole našliapnuté k zisku malého glóbusu za disciplínu i vyrovnaniu absolútneho rekordu Švéda Ingemara Stenmarka v počte víťazstiev v pretekoch SP, na ktorý jej chýbal stále jeden triumf.

Petra Vlhová na trati v 1. kole

Druhé kolo

Vlhová predviedla v 2. kole rýchlu jazdu, ideálne časovala oblúky a do cieľa prišla priebežne prvá. Jej ďalšie súperky chybovali a tak sa posúvala v poradí smerom hore. Zdolala ju až Hectorová, ktorá išla od úvodu agresívne, do spodnej časti si priniesla vysokú rýchlosť a finišovala pol sekundy pred Slovenkou. Na prvom mieste ju následne vystriedala Brignoneová, ktorá zajazdila najrýchlejšie druhé kolo zo všetkých. Tretia po prvom kole Gritschová vypadla a Grenierová sa po veľkých chybách v úvode prepadla na 6. miesto. Vlhovú pripravila o pódium až fenomenálna Američanka Shiffrinová, ktorá išla rýchlo, no s veľkým náskokom z 1. kola príliš neriskovala a stačilo jej to na 86. triumf v kariére. Stenmarkov rekord môže prekonať už v sobotu, keď je v Are na programe slalom.

Petra Vlhová sa vďaka štvrtému miestu posunula na druhú priečku v celkovom poradí SP i disciplíny. Pre TV JOJ Šport po druhom kole uviedla:

„Už to bolo lepšie ako prvé kolo, ale z môjho pohľadu som v prvom nemala šťastie na svetlo a stratila som tam, lebo som pomaly nič nevidela. Škoda. V druhom som sa snažila ísť naplno a nakoniec je z toho opäť štvrté miesto, z ktorého som nadšená… Sneh bol mierne agresívny, ale podmienky na lyžovanie boli veľmi dobré a prvé aj posledná pretekárka ich mali rovnaké. Zajtra ma čaká slalom a potom regenerácia.“

Druhé kolo nedokončilo viacero pretekárok. Coralie Frasseovú Sombetovú z Francúzska v jednej z bránok vynieslo, zostala na jednej lyži a následne tvrdo spadla. Zo zjazdovky sa však postavila sama.

V cieli

Američanka Mikaela Shiffrinová je definitívne najlepšou lyžiarkou histórie. V piatok popoludní vo švédskom Aare dosiahla svoj 86. triumf v pretekoch Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní a v tejto štatistike sa vyrovnala legendárnemu Švédovi Ingemarovi Stenmarkovi. Dvadsaťsedemročná rodáčka z Vailu v americkom Colorade v piatok suverénne ovládla obrovský slalom žien a jej prvé slová do mikrofónu zneli takto:

Bol to úžasný deň. Rekord bol blízko a chcela som tu oň zabojovať. V prvom kole to bolo ťažké s viditeľnosťou. V druhom kole bolo už menej svetla a snažila som sa ísť naplno.“

Shiffrinová potvrdila, že v tejto sezóne nemá v „obráku“ konkurenciu, keď si pripísala už šieste víťazstvo. Celkovo nazbierala v tomto ročníku už dvanásť prvenstiev a po celkovom triumfe v SP a malom glóbuse za slalom pridala ďalší aj v tejto disciplíne. Jej najväčšia konkurentka v hodnotení obrovského slalomu Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska vypadla už v prvom kole. Shiffrinová vyrovnala Stenmarkov rekord symbolicky vo Švédsku a v stredisku, v ktorom zaznamenala svoje vôbec prvé víťazstvo v kariére v SP, v decembri 2012 triumfovala v slalome.

Shiffrinová sa teší z triumfu

Mikaela Shiffrinová už má istý piaty veľký krištáľový glóbus v kariére (2017, 2018, 2019, 2022, 2023). Viac celkových prvenstiev v SP ako ona má zo žien na konte iba Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová (6), rekord oboch pohlaví patrí jej krajanovi Marcelovi Hirscherovi (8).

Na štarte prvého kola piatkového obrovského slalomu v Aare bola aj ďalšia Slovenka. Rebeka Jančová absolvovala trať ako predposledná a s mankom rovných štyroch sekúnd obsadila 44. priečku, keď sa dostala napríklad aj pred Rakúšanku Katharinu Liensbergerovú. Pre TV JOJ Šport mladá iba 19-ročná rodáčka zo Zvolena povedala:

„Snažila som sa ísť naplno. Robila som aj chyby, trať bola ľadová a boli tam seky. Celkovo to nebola až tak zlá jazda. Bolo tam veľa nerovností a nebolo ich vidno, v tomto to bolo náročné. Našťastie som sa po MS dala dokopy, s fyzioterapeutom sme to zvládli a ja som fit. Teraz ma čaká presun na finále Európskeho pohára. So sezónou som spokojná, pretože som počas nej bola aj chorá. Dosiahla som však niekoľko dobrých výsledkov a pripísala si aj prvé štarty v SP.“

VÝSLEDKY:

Obrovský slalom v Are:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:54,64 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,64 s, 3. Sara Hectorová (Švéd.) +0,92, 4. Petra VLHOVÁ +1,42, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +1,78, 6. Valerie Grenierová (Kan.) +1,80, 7. Alice Robinsonová (N.Zél.) +1,97, 8. Thea Louise Stjernesundová (Nór.) +2,11, 9. Maryna Gasienicová Danielová (Poľ.) +2,14, 10. Stephanie Brunnerová (Rak.) +2,14, … v 1. kole: 44. Rebeka JANČOVÁ (SR!

Celkové poradie SP (33 z 38):

1. Shiffrinová 1928 b, 2. VLHOVÁ 1025, 3. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 1007, 4. Brignoneová 939, 5. Sofia Goggiová (Tal.) 800, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 790

Poradie obrovského slalomu (9 z 10):

1. Shiffrinová 700 b, 2. VLHOVÁ 486, 3. Gutová-Behramiová 482, 4. Brignoneová 476, 5. Marta Bassinová (Tal.) 475, 6. Hectorová 393

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR