Petra Vlhová vo Flachau v slalome opäť triumfovala, Shiffrinová až tretia + HLASY

ŠPORT
0 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová sa stala víťazkou utorkového večerného slalomu žien Svetového pohára v rakúskom stredisku Flachau. V súčte oboch kôl triumfovala s náskokom 10 stotín sekundy pred Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, s odstupom 43 stotín sekundy za našou pretekárkou skončila jej najväčšia rivalka Američanka Mikaela Shiffrinová.

Prvé kolo

Petra Vlhová suverénne vyhrala prvé kolo nočného slalomu vo Flachau. So štartovým číslom 2 si vytvorila náskok 6 desatín sekundy pred fenomenálnou Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia skončila domáca pretekárka Katharina Liensbergerová. Tá na Vlhovú stráca 0,65 sekundy.

Naša Duklistka predviedla až po prvom medzičase typickú dravú jazdu na inak rytmickej trati Hoci teda v hornom úseku nebola najrýchlejšia, pasáž po prvý medzičas bola pre ňu kľúčom k dominantnému prvému kolu. Na svoje pomery a fyzické proporcie nabrala Petra od prvého oblúku dynamiku, akcelerovala v každej bránke a následne svoju jazdu typicky vygradovala. Na prvom meraní mala až na dve stotinky v podstate rovnaké rýchlostné parametre ako pred ňou Liensbergerová. Potom už Slovenska na trati previedla kvalitný výkon. Ďalšie úseky prešla veľmi rýchlo a súperkám na nich „odskočila“. K Vlhovej času 53,32 s sa najviac priblížila Shiffrinová. Iba štyri pretekárky v poradí mali na našu pretekárku manko menšie ako jednu sekundu, okrem Američanky aj Liensbergerová, Švédka Anna Swennová Larssonová (+0,77) a Švajčiarka Wendy Holdenerová (+0,84).

Petra Vlhová po prvom kole pre RTVS uviedla:

„Keď som prišla do cieľa cítila som, že niektoré pasáže som mohla ísť lepšie. Nebola som úplne spokojná. Potom prišla Mikaela a mala som náskok. Musím si však pozrieť video, kde sa dalo ísť ešte rýchlejšie a lepšie. Do druhého kola sa to budem chcieť pokúsiť udržať a ešte sa aj zlepšiť. Povrch je super, všetko mi hrá do karát. Druhé kolo stavia tréner Shiffrinovej, určite ma pozná a bude chcieť urobiť niečo, čo nemám rada. Musím si teda spraviť dobrú prehliadku trate a potom ísť naplno. Nezáleží na tom, aký mám náskok, či som prvá alebo druhá. Musím riskovať a chcem sa vyvarovať chýb. Uvidíme ako to dopadne.“

Druhé kolo

V druhom kole štartovala členka našej armádnej banskobystrickej Dukly ako posledná a jej náskok pred prekvapujúcou líderkou Swennovou Larssonovou sa pomaly znižoval. Petra Vlhová neurobila vážnejšiu chybu, išla dynamicky, zvládla aj najkritickejší úsek a napokon si tak udržala najtesnejšie vedenie a rozjasala mnoho slovenských fanúšikov v cieli.

Druhé kolo bolo náročnejšie postavené, bránky rozostavil kouč Shiffrinovej, no Američanka ako predposledná štartujúca neprekonala dovtedajšiu líderku Švédku Annu Swennovú-Larssonovú, ktorá sa po vydarenom výkone vyšvihla zo štvrtej pozície po prvom kole na druhú. Petra na záver pred početnou kulisou svojich fanúšikov išla so snahou neurobiť chybu a v strednej pasáži trochu podržala dva zatvorené oblúky. Na už pomerne rozbitej trati s rytmickou architektúrou sa nevyhla chybičkám, medzičasy skresávali z jej náskoku 77 stotín pred Švédkou, na napokon si jednu desatinu k dobru uchovala.

Naša Duklistka v druhom kole síce zašla až piaty najlepší čas, ale stačilo jej to na udržanie si prvej priečky. Suverénka uplynulých sezón Shiffrinová spadla z druhej pozície po prvom kole na tretiu a po viac ako piatich rokoch nestála na najvyššom stupni už v dvoch za sebou idúcich slalomoch.

Petra Vlhová v cieli v rozhovore pre organizátorov v anglickom jazyku povedala:

„Pred druhým kolom som sa snažila čo najviac koncentrovať na svoju jazdu a nie na to, že som líderka. Pracovala som na tom, aby som v porovnaní s prvým kolom zajazdila ešte lepšie. Prišlo sem veľa fanúšikov zo Slovenska, povzbudzovali ma, hnali dopredu, som veľmi šťastná, že som vyhrala. Je to pre mňa veľmi dôležité víťazstvo a aj špeciálne pred perfektnou kulisou. Bolo to tesné, ale veľmi som sa snažila sústrediť len a len na svoj výkon a zvládla som to napokon, i keď to nebolo jednoduché.“

Naša pretekárka potom v slovenčine pozdravila priaznivcov:

„Ďakujem vám všetkým, že ste vždy pri mne, ste úžasní!“

V cieli veľký triumf

Petra Vlhová vo Flachau obhájila minuloročné prvenstvo a získala odmenu pred zdanením vo výške 80-tisíc švajčiarskych frankov. V utorok večer dosiahla už 31. pódium v SP – doteraz nazbierala 12 víťazstiev, jedenásť druhých a osem tretích miest. Naša aktuálna členka banskobystrickej Dukly v počte pódií prekonala bývalú oddielovú kolegyňu Veroniku Velez-Zuzulovú s tridsiatimi pódiovými umiestneniami. Zároveň utorkovým víťazstvom rodáčka z Liptova prvýkrát triumfovať v jednom zimnom stredisku v seriáli SP viac ako raz.

Pre RTVS svoje druhé kolo vo Flachau hodnotila Petra nasledovne:

„Ja som to vnímala, urobila som veľmi veľa chýb, cítila som, že nejdem najlepšie. Hneď po štarte som spravila chybu, ale počula som ľudí, snažila som sa ísť aj kvôli nim naplno. Nebolo to však jednoduché. Už na štarte všetko počuť, vidíte veľa fanúšikov, počujete hluk. Ťažké je sa koncentrovať. Dala som do toho všetko a vyšlo to. Bolo to tesné, no napokon som vyhrala, takže sa teším.“

Nasledovala aj otázka, v čom bolo tohtoročné víťazstvo iné než to pred rokom vo Flachau:

„Nedá sa toto porovnávať s vlaňajším, každé je špeciálne, no vyhrať tu po roku je niečo neuveriteľné!“

Až tretia Mikaela Shiffrinová pre ORF uviedla:

„Som rada, že som sa opäť dostala na pódium, ale zo svojho výkonu som sklamaná.“

V hodnotení Svetového pohára je Petra Vlhová druhá v slalome aj v celkovom poradí, v oboch prípadoch za Shiffrinovou. V slalom na ňu stráca 80 bodov, v celkovej klasifikácii 276 bodov.

Zaujímavosťou je, že už dva roky slalomy žien v SP poznajú iba dve víťazky – Vlhovú a Shiffrinovú. Zatiaľ naposledy ich 10. januára 2017 práve v rakúskom Flachau zdolala Švédka Frida Hansdotterová, ktorá už ukončila kariéru.

Inak bol to celkovo štvrtý slovenský triumf na tradičnom podujatí vo Flachau. Pred Vlhovou (2019, 2020) sa z víťazstva dvakrát tešila aj jej krajanka Veronika Velez-Zuzulová. Bývalá slovenská reprezentantka to dokázala v rozpätí štyroch dní v januári 2016. Už 25 slalomov SP za sebou nepozná inú víťazku ako Shiffrinovú (19) alebo Vlhovú (6). Ich nadvládu neprelomila žiadna lyžiarka, odkedy 10. januára 2017 zvíťazila Frida Hansdotterová práve vo Flachau.

Výsledky:

Nočný slalom žien SP vo Flachau:

  1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:53,65 min., 2. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +0,10 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,43, 4. Wendy Holdenerová (Švajč.) +0,50, 5. Katharina Liensbergerová +0,80, 6. Katharina Truppeová (obe Rak.) +1,61, 7. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +2,24, 8. Chiara Mairová (Rak.) +2,48, 9. Michelle Gisinová (Švajč.) +2,60, 10. Laurence St.Germainová (Kan.) +2,82

Celkové poradie SP (po 16 zo 40):

  1. Shiffrinová 886 bodov, 2. VLHOVÁ 613, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 565, 4. Holdenerová 417, 5. Gisinová 390, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 33

Poradie SP v slalome (po 5 z 9):

  1. Shiffrinová 440, 2. VLHOVÁ 360, 3. Swennová-Larssonová 235, 4. Liensbergerová 231, 5. Holdenerová 180, 6. Gisinová 180

Autor: (job), Foto: Zdroj: TASR