Petra Vlhová s virózou v klasickom slalome opäť druhá, Shiffrinová bola suverénna

0 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová skončila druhá aj v piatom klasickom slalome sezóny Svetového pohára. V sobotu v Záhrebe bola opäť nad jej sily Američanka Mikaela Shiffrinová. Zdravotne oslabená naša slovenská reprezentantka mala najlepší čas druhého kola, ale celkovo zaostala za svojou súperkou 1,25 s, tretia Švajčiarka Wendy Holdenerová 1,75 s.

Petra v predchádzajúcom období tejto súťažnej zimy zdolala zatiaľ Shiffrinovú raz v paralelnom slalome a raz v obrovskom slalome. V klasickom sa jej to ešte nepodarilo, päťkrát v rade vyhrala fenomenálna Američanka, naša Duklistka bola päťkrát za ňou druhá.

Prvé kolo

„Trofej snehová kráľovnej“ pri hlavom meste Chorvátska je najvýznamnejšie slalomové podujatie ženského kalendára Svetového pohára a začalo sa zostra. Holdenerová štartovala prvá a aj bez porovnávacích medzičasov išla dynamicky, v závere trate najdlhšieho slalomu prestížneho seriálu dokázala svoju jazdu ešte vystupňovať. Obrovské odstupy nasledujúcich pretekárok potvrdili kvalitu jej výkonu, ale nie výnimočnosť, lebo s päťkou vyrazila na trať naša Petra Vlhová a po dvoch výborných medzičasoch napokon s malou stratou 19 stotín pristála na druhej pozícii. Duklistka od začiatku chytila dobrý rytmus a bez väčšej chyby prešla prakticky celý svah. Len po kľúčovom prelome do záverečnej strminy jej v oblúku troch stlačilo lyže a hoci hrozbu okamžite odvrátila, pár bránok prešla v širšej stope.

Nasledujúca jazda najlepšej zjazdárky sveta ukázala, že toto boli len vedľajšie parametre prvého kola, lebo Shiffrinová išla v úplne inej dimenzii ako jej všetky súperky. V sadila na svoju istotu a presnosť v oblúkoch, ktoré nasadzovala nemilosrdne rýchlo a hladko, vďaka čomu nabrala vyššiu rýchlosť v oboch plochých i priamych úsekoch. V miernej strmine sa zase nenechala medzi žrďami ani na centimeter zatvoriť a do záverečného previsu vošla suverénne a v ohromnom tempe. Jej náskok dlhej rovinatejšej pasáži odzrkadľoval rozdiel medzi plynulým štýlom Američanky a dravším silovým poňatím jej dvoch najbližších súperiek. Do druhej časti súťaže si zobrala náskok 1,34 s.

Petra Vlhová po prvom kole pre RTVS povedala:

„Prvé kolo nebolo ideálne, pretože Mikaela trošku ušla. Myslím si, že najviac času som stratila v spodnej časti, vrch aj stred som išla rýchlo. Spodnú časť treba ísť trošku lepšie a potom uvidíme. Druhé kolo bude tiež boj, lebo trať je veľmi ťažká, ľadová aj dlhá. Treba nabrať sily a bojovať.“

Druhé kolo

Staviteľom 2. kola slalomu v Záhrebe bol Vlhovej taliansky tréner Livio Magoni. Vzhľadom na odstupy a momentálne dispozície mala všetko vo vlastných rukách Shiffrinová a Holdenerová s Vlhovou mali bojovať o druhé miesto. Petra Vlhová previedla dynamickú jazdu bez chýb a v cieli bola líderkou s veľkým náskokom. Konkrétne 1,72 s v zelenom poli v podaní Petry Vlhovej znamenalo fantastické vedenie, vytvorila aj riadny tlak na zostávajúce dve súperky, z ktorých to opäť s prehľadom ustála dominátorka tejto zjazdárskej éry Shiffrinová. V druhom kole však dosiahla Peťa najlepší čas, predstihla aj celkovú víťazku.

Mikaela Shiffrinová v cieli hovorila:

„Bola tu skvelá atmosféra a organizátori pripravili výbornú trať, na ktorej sa dalo jazdiť agresívne. Snažila som sa zo seba vydať maximum a vyšlo to. V niektorých úsekoch to bolo skutočne divoké. Pred pretekmi som bola mierne nervózna, no zároveň sebavedomá. Vedela som, že na to mám, cítila som sa dobre a užívala som si lyžovanie.“

Bezprostredne po pretekoch sa vyjadril pre RTVS otec našej slovenskej pretekárky Igor Vlha:

„Bolo to veľmi dobré. Na to, že Petra nie je v optimálnom stave, tak to bolo neskutočné. Ukázala dnes, že je veľká bojovníčka. Aj tretie miesto by v tomto zdravotnom stave bolo pre nás víťazstvom. Boris (brat Petry Vlhovej, člen tímu – pozn. red.) má črevnú virózu, bol v nemocnici, no už je v hoteli v posteli. Hádam to zvládne a do Flachau budeme všetci fit.

Petru Vlhovú zastihla viróza, ktorú zrejme spôsobila klíma v lietadle po návrate z pretekov v Osle. V Záhrebe teda bojovala aj sama so sebou. Po skvelom druhom mieste prítomným akreditovaným novinárom v chorvátskom stredisku vravela:

„Som rada, že som skončila druhá. V prvom kole to bolo dobré, ale urobila som drobné chyby v spodnej časti. V druhom kole som sa snažila ísť naplno bez chýb a pustiť lyže. Bol to veľký boj, lebo zjazdovka bola tvrdá a ľadová. Na konci som naozaj musela bojovať. Trať bola veľmi dlhá, ale také sme to mali všetky a všetky sme sa snažili o čo najlepší výsledok. Záver ma stál veľa síl. Som šťastná napriek tomu, že Mikaela bola dnes opäť lepšia. Vážim si aj druhé miesto. Atmosféra bola úžasná, rada tu súťažím, lebo v Záhrebe je to tak vždy. Cítila som sa dobre, čo sa týka lyží, mala som aj dobré rozjazdenie.“

Lyžiarka banskobystrickej Dukly sa predstavila v Záhrebe iba päť dní po triumfe v paralelnom slalome v nórskom Osle a osem dní po senzačnom víťazstve v obrovskom slalome v rakúskom Semmeringu. Pred samotnými pretekmi pre únavu a nie ideálny zdravotný stav vynechala posledný tréning, ale podľa jej trénera Livia Magoniho mala byť dostatočne silná, aby útočila na popredné pozície. Čo sa aj potvrdilo, až na jazdy fenomenálnej Shiffrinovej.

Výsledky po pretekoch SP v Záhrebe:

Slalom žien /1. + 2. kolo/: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) +2:01,09 min, 2. Petra Vlhová (SR) +1,25 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,75, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,97, 5. Christina Geigerová (Nem.) +3,51, 6. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +3,65

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 17 z 38 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1214 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 748, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 514, 4. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 418, 5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 366, 6. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 359

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 7 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 680 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 580, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 375, 4. Anna Swennová-Larssonová 256, 5. Frida Hansdotterová 253, 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) 225

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR