Petra Vlhová v utorňajšom slalome štvrtá, nevyšli jej ideálne preteky v Rakúsku

ŠPORT
0 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová obsadila štvrté miesto v utorňajšom slalome Svetového pohára. V Semmeringu zaostala o 1,36 sekundy za víťaznou Švajčiarkou Michelle Gisinovou, ktorá dosiahla premiérový triumf v pretekoch SP. Našej pretekárke nevyšlo najmä prvé kolo, po ktorom bola až šiesta. V druhom sa zlepšila, no celkovo jej trať nesadla.

V utorok sa skončila slalomová nadvláda Petry Vlhovej a Mikaely Shiffrinovej. Až do Semmeringu 2020 vo Svetovom pohári okrem spomenutej dvojice nevyhrala túto alpskú disciplínu iná pretekárka od 10. januára 2017. V kalendárnom roku Petra Vlhová vyhrala pred utorkom všetky slalomy SP – v Záhrebe, Flachau, Kranjskej Gore a dvakrát v Levi. Gisinová jej teda zrušila stopercentnú úspešnosť v tomto smere.

Prvé kolo

Petra Vlhová sa so štartovým číslom 4 v prvom kole nevedela zžiť s traťou. Náročnú zavretú pasáž hneď po štarte ešte prešla bez viditeľnejšej chyby, no medzi prvým a druhým medzičasom sa nechala rozhodiť z rytmu, pri niektorých bránach príliš tlačila a do oblúkov potom nasadzovala s oneskorením až do cieľa. Pre RTVS v cieli po prvom kole hovorila:

„Necítila som sa dobre od rána, ale to nie je výhovorka. Prvé kolo nieže by som nešla dobre, ale nepúšťala som vôbec lyže, takže nešla som dobre. Veľmi veľa som kvázi brzdila. Sneh je tu veľmi agresívny, stačí tam trošku hodiť lyže a už je z toho desatina sekundy strata. Nešla som úplne čisto a nešla som ani na risk. Tam bol problém. Musím si oddýchnuť, dám si iba jednu jazdu, keď pôjdem na prehliadku druhého kola. V ňom sa budem snažiť stratu stiahnuť, riskovať. A ako to bude, tak to bude.“

Vyššiu stopu si menej silovým prejavom postrážili predovšetkým Shiffrinová s Gisinovou, ktoré si vypracovali najlepšiu východiskovú pozíciu do 2. kola pod umelým osvetlením.

Petra Vlhová

Petra Vlhová

Druhé kolo

Druhé kolo pod umelým osvetlením absolvovala lyžiarka banskobystrickej Dukly na maximálne riziko a na rozdiel od prvého dokázala typický agresívny štýl skĺbiť s úspornou stopou. Vo výsledkovej listine sa posunula pred Švajčiarku Wendy Holdenerovú i Rakúšanku Katharinu Truppeovú, no Liensbergerová potom predviedla najrýchlejšiu jazdu druhého kola a k riskovaniu donútila zostávajúce súperky. Gisinovej to vyšlo, hoci na jednom medzičase klesla do červených čísiel, v závere nabrala rýchlosť a dostala sa do vedenia. Shiffrinová sa už na vrchu dostala do záklonu, stratila rytmus a po ďalších chybách skončila tretia, z pódia však odsunula našu Petru Vlhovú. Tá pre RTVS hodnotila druhú jazdu nasledovne:

„Som spokojnejšia, no keď som pozerala preteky až do konca, tak som si uvedomila, že dnes som nemala na prvú trojku. Dosiahla som svoj maximálny výkon, dnes to sedelo skôr takým lyžiarkam, ktoré jazdia čisto a vedia púšťať lyže. Tento slalom nebol príliš točivý, či už prvé ako aj druhé kolo. Bolo to na také púšťanie lyží. Takže som rada, že v druhom kole som si vylepšila pozíciu, štvrté miesto je dobré.“

Za víťaznou Švajčiarkou Michelle Gisinovou bola druhá domáca Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,11 s), tretia skončila Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,57 s).

Michelle Gisinová

Michelle Gisinová

Po pretekoch

Dvadsaťpäťročnej Duklistke nevyšlo najmä prvé kolo, po ktorom jej patrila šiesta priečka. V druhom zaútočila na pódium, zajazdila tiež šiesty najlepší čas, ale stačilo jej to napokon iba na posun o dve priečky nahor.

Petra Vlhová v utorok teda nepridala jubilejné 40. pódium z pretekov SP, najbližšie na to bude mať šancu až v úvode januára v slalome v chorvátskom Záhrebe, kde bude obhajovať triumf z minulej sezóny. Na ten sa bude pripravovať v Taliansku. Slovenka pred dvoma rokmi v Semmering vyhrala obrovský slalom a v slalome skončila druhá. Semmering je úzko spojený s Vlhovou aj tak, že presne na deň presne pred 8 rokmi v tomto stredisku ako 17-ročná debutovala v seriáli SP jedenástym miestom v slalome. Pre RTVS Petra ešte dodala:

„Spokojná som najmä s druhou jazdou. Nebolo to jednoduché po tej prvej, ktorú som pokazila. Mala som na sebe červené číslo, čo nie je pre pretekárku najľahšie súťažiť s ním. Každý očakáva od vás víťazstvo. Som rada, že som aspoň poskočila o dve priečky a skončila štvrtá. Všetko je to o hlave, sme už na takej úrovni, že prvá šestka vie lyžovať a je to iba o hlave, kto sa ako pustí dole. V podstate sa o všetkom rozhoduje v prvom kole, potom v druhom sa dá niečo vylepšiť, no najlepšia trojka, štvorka nerobí chyby a ide naplno. Treba jazdiť prvé kolá lepšie. Dnes mi to nesadlo, nič sa nedeje, ideme ďalej.“

Pre G-B-S televíznej Jednotky expertka RTVS a bývalá slalomárka z Dukly Veronika Velez-Zuzulová poznamenala:

„Petre chýbala pohoda a istota, ktorú nemala od rána. Napriek tomu, že jej toto všetko chýbalo, aj štvrté miesto je pekný výsledok.“

Petra Vlhová je aj po utorkovom slalome v Semmeringu líderkou hodnotenia disciplíny aj celkového poradia SP. V slalome nazbierala zatiaľ 250 bodov, druhá Gisinová ich má na svojom konte 225 a tretia Liensbergerová 200. V celkovom poradí SP má Vlhová 515 bodov, o 88 menej ich získala druhá Gisinová (427) a tretia je už Shiffrinová (335).

zamyslená Petra

zamyslená Petra

Výsledky

Slalomu SP v Semmeringu:

  1. Michelle Gisinová (Švaj.) 1:42,05 min, 2. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,11 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,57, 4. Petra VLHOVÁ (SR) +1,36, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,43, 6. Katharina Truppeová (Rak.) +1,56, 7. Kristin Lysdahlová +2,40, 8. Maria Therese Tvibergová (obe Nór.) +2,57

Celkové poradie SP (po 10 z 33 súťaží):

  1. VLHOVÁ 515 bodov, 2. Gisinová 427, 3. Shiffrinová 335, 4. Federica Brignoneová, Marta Bassinová po 323, 6. Sofia Goggiová (všetky Tal.) 302

Poradie v slalome (3 z 9):

  1. VLHOVÁ 250 bodov, 2. Gisinová 225, 3. Liensbergerová 200, 4. Shiffrinová 185, 5. Holdenerová 145, 6. Truppeová 112

Autor: (bl), Foto: Zdroj: TASR