Petra Vlhová o víťazstve aj prehre, ktoré dodávajú sebavedomie

ŠPORT
1 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová zanecháva po každých pretekoch SP vo fínskom Levi svoju výraznú pečať. Aj tentokrát tomu bolo tak. Vyhrala v dvoch slalomoch tri zo štyroch kôl.

Kto pozorne sledoval vývoj v oboch víkendových pretekoch, musel vidieť s akou istotou a formou zvláda slalomové bránky športovkyňa VŠC DUKLA Banská Bystrica. Možno chýbala naozaj len zlatá bodka za záverečným kolom. V športe ale žiadne „keby“ neplatí. Niekedy stačí chybný milimeter a momentálny úspech je preč. Aj preto prežívali členovia Petrinho Ski Team-u po Levi dva protichodné pocity. V sobotu po výbornom výkone a víťazstve sa mohli zoširoka usmievať, keďže slovenská lyžiarska šampiónka zdolala konkurenciu rozdielom triedy a pripísala si jubilejné 20. víťazstvo v slalome vo SP. V nedeľu po výbornom výkone, keď predviedla fantastickú prvú jazdu a opäť bola pred vyvrcholením pretekov na prvej priečke, prišiel na jednej z bránok nešťastný „špicar“ a s ním aj koniec víťaznej nálady. Aj o tom je šport. Neberie po chybe ohľad ani na tých najlepších.

Petra a jej tréner sa však aj tentokrát mohli po pretekoch ako majstri svojho remesla usmievať. Duklistka potvrdila, že v nej pretrvávajú najmä pozitívne pocity, a to aj napriek nezdaru v druhom kole druhého slalomu sezóny.Pre oficiálny web armádneho klubu spod Urpína Vlhová uviedla:

„Hodnotím to ako veľmi dobré. Predviedla som v podstate excelentné štyri jazdy. Som šťastná, že som v pretekoch ukázala to, čo predvádzam na tréningoch. Samozrejme, vypadnutie mrzí a stále aj bolí. Je jedno z tých horších v kariére, ale už sa s tým nedá nič robiť. Všetci videli, že som išla jasne za víťazstvom. Tým pádom som išla úplne naplno. Chcela som druhý deň dokázať, že to v sobotu rozhodne nebola náhoda. Bohužiaľ, nevyšlo to. Napriek tomu som šťastná a hrdá, že som ukázala azda najlepšie lyžovanie, aké tu kedy v mojom podaní bolo…“

momenty z Levi

Zo slovenskej olympijskej víťazky v slalome vyžarovalo počas celého víkendu nielen obrovské odhodlanie, ale tiež absolútna koncentrácia v kombinácii s obrovským pokojom. Preto je teraz dôležité vedieť hodiť za hlavu aj prípadný neúspech. Ak je totiž športovec maximálne pripravený fyzicky aj mentálne a nachádza sa na takejto top úrovni, môže si byť takmer istý, že excelentné výkony sa opäť dostavia. Aj Petrin tréner Mauro Pini uviedol, že príjemné chvíle „prebili“ moment nezdaru:

„Aj keď Petra v nedeľu neprišla do cieľa, vyhodnotenie je ľahké: „Je to pozitívne! Môžeme byť šťastní, čoho je Petra schopná, čo ukázala v pretekoch. Teší nás to, napĺňa sebavedomím a odhodlaním.“

Nedeľňajší slalom sa napokon stal korisťou Američanky Mikaely Shiffrinovej, ktorá sa bezprostredne po triumfe ani nedokázala poriadne tešiť a na adresu Petry Vlhovej povedala slová uznania. Uvedomovala si, že Petra bola počas víkendu lepšia.

Vlhová po víťaznom slalome v Levi

Lyžiarka banskobystrickej Dukly si teraz užije pár dní doma a začiatkom budúceho týždňa sa presunie na ďalšie preteky SP do USA. Nikto z nás nepochybuje o tom, že  urobí všetko preto, aby si súčasnú formu udržala.

Autor: (cb úprava), Zdroj: dukla.sk, Foto: ilustračné