Petra Vlhová aj v paralelnom slalome SP druhá, tesne za Shiffrinovou

0 /

Obrovsky tesný súboj zviedla vo finále paralelného slalomu Svetového pohára vo švajčiarskom St. Moritzi lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová s fenomenálnou Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Prehrala s ňou napokon len o jedenásť stotín sekundy.

Vlhová zajazdila v predpoludňajšej kvalifikácii v krátkom slalomovom kole medzi „obrákovými“ bránkami šiestu priečku, na najrýchlejšiu Shiffrinovú stratila 66 stotín sekundy.

V prvom vyraďovacom kole sa proti Švajčiarke Carole Bissigovej prezentovala suverénnym výkonom. Prvú jazdu Bissigová nedokončila, a tak sa na jej konto prirátala penalizácia 0,50 s. S týmto náskokom potom Petra vstúpila do druhej jazdy. kde bola rovnako výrazne rýchlejšia ako jej súperka a napokon zvýšila svoj náskok až na konečných 1,29 s.

Jazdy potom nasledovali v rýchlom slede, lyžiarky vyvážali z cieľa nahor na štvorkolkách. Naša Duklistka vyradila v osemfinále Kanaďanku Roni Remmeovú, ktorá jej to uľahčila vypadnutím. Slovenka však bola od začiatku vpredu a napokon bezpečne postúpila do najlepšej osmičky. Vo štvrťfinále to už mala náročnejšie. Rakúšanku Stephanie Brunnerovú zdolala o desatinu sekundy, keďže išlo tretiu najlepšiu pretekárku z kvalifikácie. Spočiatku mala mierny náskok Brunnerová, ale v spodnej časti sa Vlhovej podarilo zrýchliť a napokon bola v cieli o spomínanú desatinu sekundy skôr ako jej súperka.

Semifinálovú dvojicu vytvorila Petra Vlhová s Holdenerovou, na Shiffrinovú čakala Katharina Liensbergerová z Rakúska. Američanka postúpila do finále pohodlne s náskokom 0,56 sekundy.

Prvé semifinále s Petrou bolo oveľa vyrovnanejšie. Domáca Holdenerová lepšie odštartovala, ale po druhom skoku sa Vlhová doťahovala a napokon mala špičky lyží v cieli o dve stotinky skôr ako domáca pretekárka. Druhé semifinále vyznelo jasne pre Shiffrinovú, takže finále s Vlhovou bolo na svete.

Shiffrinová a Vlhová si to vo finálovej jazde rozdali ako rovná s rovnou. Dve najlepšie slalomárka sveta boli veľmi vyrovnané. Američanka bola lepšia na prvom skoku, Slovenka jej to na druhom vrátila a o niečo málo viedla. Lenže Petra mala o niečo horšie posledných päť brániek a Mikaela Shiffrinová ju predbehla o jedenásť stotín! Opäť sa rozhodovalo na zhruba piatej bránke pred koncom.

V tejto sezóne bolo rovnaké poradie na prvých dvoch priečkach aj v oboch doterajších klasických slalomoch. Mikaela Shiffrinová tak mala oveľa väčší dôvod na radosť, čo ani neskrývala pred mikrofónom ORF:

„Bol to náročný, ale zábavný deň. Nemáte čas ani sa poriadne nadýchnuť, vďaka tomu to je to zaujímavé. Vo finále som sa Petre pozrela do očí a videla som, že chce zvíťaziť. Ja som však zabojovala a vyšlo to.“

Vlani sa podujatie Svetového pohára žien v paralelnom slalome uskutočnilo štyri dni pred Vianocami vo francúzskom Courcheveli a Duklistka Petra Vlhová taktiež útočila na víťazstvo. Vo finále ju vtedy zdolala Shiffrinová len o 4 stotiny sekundy. Teraz sa podobná história zopakovala, čo naša lyžiarka hodnotila nasledovne:

„Pre mňa je víťazstvo niečo špeciálne, takže som išla len na víťazstvo. Vedela som, že keď chcem zdolať Mikaelu, musím riskovať. V polovici som ju nevidela, pomyslela som si, že asi som trošku vpredu. Povedala som si teraz alebo nikdy, riskla som to, ale, žiaľ, trošku som spravila chybu a stratila som. Bola som mierne nahnevaná, ale s odstupom času sa teším, že je to druhé miesto. Do bránok sa snažím ísť ako chlapi, veľa som to trénovala. V poslednej pasáži trate som trafila jednu z bránok rukou trochu nižšie ako bolo treba. Ruka sa mi tam zachytila a to ma zabrzdilo. To bola tá chyba. Riskovala som, viem, že je zdolateľná, ale Mikaela vôbec nerobí chyby. Na víťazstvo budem musieť teda ísť aj ja bez chýb.“