Petra Vlhová absolvuje na MS alpskú kombináciu, obrovský slalom a klasický slalom

ŠPORT
2 /

Slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní, členka VŠC Dukla Banská Bystrica Petra Vlhová je už v dejisku majstrovstiev sveta vo švédskom Aare. V utorok mala pokojový režim. Neabsolvovala totiž disciplínu Super G. Jej prvým vystúpením bude piatková alpská kombinácia.

Pretekári z rekordného počtu 77 krajín sa zúčastnia na 45. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach, ktorých dejiskom bude až do 17. februára švédske Aare. Na severe Európy zabojujú pretekári o 11 medailových kompletov. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) už skôr informovala, že alpská kombinácia, čiže preteky univerzálov pozostávajúce zo zjazdu a slalomového kola, sa na svetovom šampionáte bude konať poslednýkrát. Táto disciplína je na programe v piatok a absolvuje ju aj naša Duklistka Petra Vlhová.

Zjazd aj super G na svetovom šampionáte 23-ročná slovenská lyžiarka vynecháva. Sústredí sa len na technické disciplíny a už spomenutú kombináciu. Vlhová pôvodne v tejto sezóne Svetového pohára chcela do svojho programu zaradiť aj súťaže v kĺzavých disciplínach, ale vzhľadom na skvelé výsledky v slalome a obrovskom slalome sa v tíme rozhodli neplytvať časom a energiou na tréningy zjazdu a super G.

Vlani svetový šampionát v St. Moritzi priniesol pre Slovensko historickú medailu v ére samostatnosti. Mala strieborný odlesk a zrodila sa celkom nečakane v tímovej súťaži. Slováci v zložení Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Andreas Žampa a Matej Falat zo štyroch súperov našli premožiteľov až vo finále, keď ich Francúzi zdolali pri vyrovnanom skóre 2:2 iba o 8 stotín sekundy v redukovanom súčte najlepších jázd rýchlejších mužov a žien. Teraz sú slovenské ambície ešte vyššie a podporené výsledkami v aktuálnej sezóne Svetového pohára, v ktorej Petra Vlhová vybojovala štyri víťazstvá a šesť druhých miest. Pred majstrovstvami sveta uviedla:

„Budem sa snažiť skoncentrovať a ísť naplno. Čo z toho bude, uvidíme. Z minulosti som sa už, dúfam, poučila. Nechávam to na ten daný deň. Na majstrovstvách sveta sa nezbierajú body, berie sa len medaila. V Aare sa predstavím v troch disciplínach – alpskej kombinácii, slalome a obrovskom slalome. Vynechám tímovú súťaž, super G aj zjazd.“

Okrem Vlhovej figuruje v slovenskej výprave ďalších osem pretekárov. K ženskému duu Soňa Moravčíková a Petra Hromcová sa pridá poltucet mužov: Adam a Andreas Žampovci, Matej Falat, Matej Prieložný, Martin Bendik a Martin Hyška.

Súťažný program 45. MS v alpskom lyžovaní v Aare:

utorok 5. februára: super G žien (12.30 h SEČ)

streda 6. februára: super G mužov (12.30)

piatok 8. februára: alpská kombinácia žien (zjazd – 11.00, slalomové kolo – 16.15)

sobota 9. februára: zjazd mužov (12.30)

nedeľa 10. februára: zjazd žien (12.30)

pondelok 11. februára: alpská kombinácia mužov (zjazd – 11.00, slalomové kolo – 14.30)

utorok 12. februára: tímová súťaž (16.00)

štvrtok 14. februára: obrovský slalom žien (1. kolo – 14.15, 2. kolo – 17.45)

piatok 15. februára: obrovský slalom mužov (1. kolo – 14.15, 2. kolo – 17.45)

sobota 16. februára: slalom žien (1. kolo – 11.00, 2. kolo – 14.30)

nedeľa 17. februára: slalom mužov (1. kolo – 11.00, 2. kolo – 14.30)

Autor: (bl), Foto: ilustračné