0 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová obsadila aj v druhom slalome novej sezóny Svetového pohára 3. miesto. V nedeľných pretekoch vo fínskom Levi opäť triumfovala jej veľká americká rivalka Mikaela Shiffrinová, ktorá bola najrýchlejšia aj v sobotu a získala už svoj 49. triumf v slalome SP. Druhá skončila Wendy Holdenerová zo Švajčiarska (+0,28 s), Naša Vlhová mala na víťazku manko 0,68 s.

Prvé kolo

Duklistka Petra Vlhová sa po odjazdení všetkých 75 lyžiarok usadila po prvom kole druhého slalomu v novej sezóne Svetového pohára na 3. mieste. Najrýchlejší čas dosiahla víťazka zo soboty Američanka Mikaela Shiffrinová, Vlhová strácala 10 stotín. Druhá bola Nemka Lena Dürrová (+0,7). V chladnejšom počasí ako v sobotu mali pretekárky jasnejší výhľad, na trať nesadala hmla. Vlhová odštartovala ako siedma a išla dynamicky. Na treťom medzičase mala 19 stotín náskok na Shiffrinovú, no v spodnej časti pribrzdila. Po dojazde do cieľa pre TV JOJ Šport uviedla:

„Bolo to veľmi náročné prvé kolo. Podmienky sú ťažšie, než tomu bolo včera. Je chladnejšie. Ľad sa trošku vyšmykáva. A trať postavili zatočenejšie, takže na tom ľade potrebujem vynaložiť väčšie úsilie, preto to bolo všeobecnejšie oveľa ťažšie než včera. Časovo to však nevyzerá zle, hoci viem, že v nájazde do cieľa na rovine som urobila chybu. Stratila som ten nájazd. Snažila som sa byť pred štartom pokojná, sústrediť sa na moju jazdu. Išli nejaké pretekárky pred mnou, trať bola i o tento faktor o niečo viac náročnejšia, ale snažila som sa i na to pripraviť a odovzdať maximum, aby som bola čo najrýchlejšia.“

Prvé kolo nedokončila Anna Swennová-Larssonová, ktorá v sobotnom slalome skončila druhá. Švédsku spolufavoritku zastavila chyba, keď sa pošmykla na vnútornej lyži.

Petra Vlhová na svahu v 1. kole

Druhé kolo

Petra Vlhová vyštartovala v druhom kole v Levi tretia od konca a nestačila časom na výbornú druhú jazdu Švajčiarky Holdenerovej, ktorá išla pred ňou. Petre nevyšla najmä strmina, hoci neurobila výraznú chybu, málo púšťala lyže nadol. Po našej Duklistke vyšla na trať Nemka Dürrová, ktorá od začiatku naberala stratu a jazda jej vôbec nevyšla. Skončila až za slovenskou lyžiarkou. Prvá Mikaela Shiffrinová znovu ukázala kvalitu a silu na trati, išla ľahko a s veľkým prehľadom zvíťazila.

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová v cieli pre TV JOJ ŠPORT uviedla:

„Som spokojná, mohlo to byť lepšie, ale pozitívne vnímam celý tento víkend, pretože je to dvakrát tretie miesto, takže môžeme byť spokojní v tíme. Nie je ľahké vyhrávať. Ja som dala do toho aj dnes všetko. Bolo to veľmi náročné, pretože konkurencia je v tejto sezóne veľmi vyrovnaná. Uvidíme ako to bude v ďalších pretekoch, ale ja vydávam naozaj zo seba maximum. Snažím sa lyžovať tak, ako viem. Možno to prvé kolo som nešla úplne najlepšie, ale opäť to vyšlo aj po tomto druhom na pódium, takže môžeme byť všetci spokojní.“

Mikaela Shiffrinová sa teší výhry, v pozadí Petra Vlhová

V cieli

Skúsená Wendy Holdenerová v nedeľu predviedla vynikajúcu druhú jazdu a siahala na premiérový slalomový triumf v SP. Napokon si naň ešte musí počkať, k čomu poznamenala:

„Zlepšila som sa oproti sobote. Bola som blízko, ale Mikaela šla vynikajúco,“ poznamenala Švajčiarka po pretekoch. Nie je to sklamanie, že som skončila druhá. Som šťastná a som rada, že som mohla súperiť s Lenou a Petrou aj o druhé miesto. Bola som blízko k prvému miestu, ale videli sme ako išla Mikaeala ľahučko, ako keby trénovala. Nuž, nedá sa nič robiť. Musím pochváliť aj atmosféru v Levi a ďakujem švajčiarskym divákom za podporu.“

Rovnako ako v sobotu ani v nedeľu sa na pódiu neudržala Nemka Lena Dürrová, ktorej po prvej jazde patrila druhá pozícia a napokon skončila štvrtá, rovnako ako v sobotu. Obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu za celkový triumf v SP Mikaela Shiffrinová triumfovala s náskokom 28 stotín sekundy pred Holdenerovou. Američanka si vo fínskom stredisku pripísala šiesty triumf. Zároveň zaznamenala 76. víťazstvo a pomaly sa blíži k rekordnému zápisu Ingemara Stenmarka, ktorý má na konte 86 triumfov. Jej krajanka Lindsey Vonnová ich má 82. Shiffrinová má na konte už 68 pódiových umiestnení v slalome, o dve tak navýšila svoj rekordný zápis v jednej disciplíne. V cieli okrem iného hovorila:

„Bol to nezabudnuteľný víkend. Neuvedomujem si, že prekonávam rekordy. Všetky lyžiarky, ktoré zdolám, sú neskutočne silné. Mám aj šťastie. Skvele pracujem nielen ja, ale celý môj tím. Tlačili ma, aby som aj dnes išla čo najlepšie a preto môžem byť spokojná. Sú to skvelé čísla, ale teraz to nevnímam. Dnešný triumf som po nie príliš ideálnom prvom kole nečakala“

Američanka v nedeľu prekonala Vlhovej rekord v počte triumfov v Levi. Shiffrinová má na svojom konte už šesť „sobov“, Slovenka päť. V Laponsku totiž víťazka získa soba, ktorého má možnosť pomenovať a smie ho v budúcnosti navštevovať. Petra Vlhová už mala prichystané meno pre prípadného šiesteho, chcela ho pomenovať podľa mamy Zuzany. V cieli aj s ohľadom na najbližšiu budúcnosť, keď ju čakajú preteky v americkom Killingtone (slalom a obrovský slalom) ešte naša Duklistka povedala:

„Sú to iba prvé dva preteky v sezóne, máme ich pred sebou veľa. Krok za krokom pôjdeme a budeme sa snažiť zlepšiť, napraviť chyby, ktoré sa vyskytli tu v Levi. Ďalšie preteky pôjdem opäť naplno a uvidím, ako to dopadne. Som vyčerpaná po týchto dvoch pretekoch, budem sa snažiť oddýchnuť a potrénovať aj obrovský slalom. Chcem sa pripraviť na sto percent na Killington.“

Vlhová predtým zvíťazila v Levi päťkrát, pričom tam triumfovala v štyroch slalomoch za sebou v rokoch 2020 a 2021. Na najvyšší stupienok sa postavila aj v roku 2017. Vo fínskom stredisku bola bronzová trikrát, okrem uplynulého víkendu aj v roku 2016. V roku 2018 skončila druhá. Celkovo má na pódiových umiestneniach bilanciu 26-18-15.

Víkendové slalomy v Levi odštartovali ženskú časť SP v zjazdovom lyžovaní. Obrovský slalom v Söldene, paralelné preteky v Lechu aj zjazdy pod vrcholom Zermattu totiž v predchádzajúcich týždňoch „zmarilo“ počasie. Už počas nasledujúceho víkendu sú v programe SP ďalšie dve preteky, americký Killington bude v sobotu hostiť obrovský slalom a v nedeľu slalom.