Duklistka Petra Vlhová druhá v obrovskom slalome SP v Kranjskej Gore

0 /

Slovenská lyžiarka v službách banskobystrickej Dukly Petra Vlhová obsadila druhé miesto v sobotňajšom obrovskom slalome Svetového pohára v Kranjskej Gore. V Slovinsku ju o 34 stotín sekundy predbehla víťazná Novozélanďanka Alice Robinsonová.

Preteky v Kranjskej Gore boli bez líderky celkového poradia SP Mikaely Shiffrinovej, ktorá sa stále spamätáva z rodinnej tragédie, konkrétne z úmrtia svojho otca. Slovenka Petra Vlhová bola po prvom kole prvá pred druhou Novozélanďankou Alice Robinsonovou s náskokom 0,24 sekundy. V druhom kole však jej konkurentka predviedla lepšiu jazdu, takže naša lyžiarka sa musela uspokojiť s druhou priečkou.

Prvé kolo

Vlhová predviedla v prvom kole sebavedomý a takmer bezchybný výkon. V hornej časti trate stratila na Novozélanďanku tri desatiny sekundy, no postrážila si prejazdnú bránku, kde jej súperka urobila chybu. Petra Vlhová v širších bránkach strategicky ubrala z agresivity a konsolidovaná jazda bez výraznejších zaváhaní ju vyniesla na čelo priebežného poradia. Pre RTVS v cieli povedala:

Prišlo sme veľa fanúšikov a ďakujem im za podporu. Chcela som ísť rýchlo, čo sa mi aj podarilo. Vrchná časť sa mi však vôbec nešla dobre. Pozrela som si vrchné medzičasy a mala som ich veľmi pomalé. Musím si teda pozrieť hlavne tú vrchnú časť trate, teda kde som stratila najviac času, aby som to mohla vylepšiť v druhom kole. Spodnú časť som išla dobre, mala som z nej dobrý pocit.“

Slovenská pretekárka bola spokojná aj s novými lyžami, ktoré nasadila na prvé preteky, doposiaľ v nich iba trénovala:

„Áno, mám nové lyže, splnili moje očakávania. Jazdila som s nimi už včera na tréningu, mala som z nich dobrý pocit. Využila som ich aj na rozjazdenie, tiež to bolo dobré, tak sme sa rozhodli, že idem do nich. Myslím si, že sme urobili dobre.“

Tretia bola po prvom kole Slovinka Meta Hrovatová (+0,77). Vedúca žena disciplíny a druhá žena celkového poradia Talianka Federica Brignoneová obsadila v 1. kole až 6. miesto s odstupom 0,94 s.

Druhé kolo

Dvadsaťštyriročná slovenská reprezentantka bojovala v druhom kole z pozície líderky po prvých jazdách o štrnáste prvenstvo na podujatiach SP, ale napokon z toho bolo premiérové druhé miesto v tejto disciplíne. Naša Duklistka si pripísala 34. pódiové umiestnenie v kariére, v obrovskom slalome šieste.

Druhé kolo mal na starosti švajčiarsky tréner Alois Prenn a postavil rytmickejšiu a otvorenejšiu trať. Tá bola pripravená výborne a jej kvalita vydržala až do konca. Brignoneová na nej urobila viacero chýb a stratila šancu zabojovať o pódium. Robinsonová išla výborne, a hoci sa opäť nevyhla jednej chybe, išla suverénne do vedenia o priepastných 1,59 sekundy. Petra Vlhová išla síce bez chyby a presvedčivo, avšak začala na talentovanú lyžiarku z Nového Zélandu mierne strácať. Z pôvodného manka 15 stotín sekundy na prvom medzičase bola neskôr polsekunda a v cieli 34 stotín. Na hladký štýl Robinsonovej to v sobotu mohlo stačiť len v prípade výraznejšieho zaváhania jej súperky. A to sa nestalo, takže sa musela uspokojiť s druhou priečkou.

Petra komentovala výsledok pre RTVS s neuspokojivým tónom:

„Bolo to náročné, chcela som sa hneď po dojazde prezliecť, lebo som bola mokrá a spotená. Mrzí ma druhé miesto, chcela som vyhrať. Neudržala som si líderskú pozíciu. Ja idem iba na víťazstvá, takže ma to stále bude mrzieť. Alice dnes bola lepšia. V prvom kole urobila obrovskú chybu a napriek tomu bola druhá. Vedeli sme všetci, že druhé kolo pôjde naplno a predviedla nádhernú jazdu. Takže i preto som druhá. Teší ma, že som skresala náskok Brignonenovej na čele poradia v obrovskom slalome, získala som nejaké bod y na ňu. Stále je však veľa pretekov do konca sezóny, takže zatiaľ na poradie a tabuľky nepozerám. Nepočítam body. Druhé miesto je skvelé v ´obráku´, ale keď ste po prvom kole na prvom mieste, tak to chcete potvrdiť. Čiže sklamanie u mňa je, priznávam ho, ale je to šport. Urobila som chyby, hneď po štarte som nešla strminu najlepšie a potom na tej rovine som bola dlhá, do jednej z bránok som sa takmer nevopchala, bola to moja vina. Tam som veľa stratila. V dolnej časti trate som sa snažila ísť na maximum, ale už to nestačilo na prvenstvo.“

Vlhová s Robinsonovou výrazne predstihli kompletnú konkurenciu v Kranjskej Gore. Na treťom mieste skončili už s veľkým odstupom 1,59 s zhodne Švajčiarka Wendy Holdenerová a domáce prekvapenie Meta Hrovatová. Líderka hodnotenia obrovského slalomu vo Svetovom pohári Talianka Federica Brignoneová sa musela uspokojiť s ôsmym miestom. Dosiaľ najlepšia „obrakárka“ v tejto sezóne, zaostala za víťazkou o 2,04 s. Obhajkyňa veľkého glóbusu a prvá žena celkového poradia SP Američanka Mikaela Shiffrinová po tragickej smrti otca súťažný víkend v Kranjskej Gore vynecháva.

Výsledky:

Obrovský slalom žien Kranjska Gora /1. + 2. kolo/: 1. Alice Robinsonová (N. Zél.) 1:54,32 min, 2. Petra Vlhová (SR) +0,34 s, 3. Meta Hrovatová (Slovin.) a Wendy Holdenerová (Švaj.) obe +1,59, 5. Marta Bassinová (Tal.) +1,60, 6. Tina Robniková (Slovin.) +1,65,… 8. Federica Brignoneová (Tal.) +2,04

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 25 zo 40 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 1112, 3. Petra Vlhová (SR) 971, 4. Marta Bassinová (Tal.) 711, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) 623, 6. Corinne Suterová (Švaj.) 617

Autor: (job), Foto: Zdroj: TASR