Noc s Andersenom vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča prvýkrát virtuálne

KULTÚRA
0 /

Pracovníčky knižnice, ktoré sa tak ako po minulé roky už pár mesiacov dopredu pripravovali na medzinárodné podujatie „Noc s Andersenom“, boli správou o zrušení tohto podujatia z dôvodu šírenia corona vírusu (tak ako všetci) zaskočené.

No keďže  na „Noc s Andersenom“ sa tešili aj všetky prihlásené deti, rozhodli sa im prihovoriť a sprostredkovať zážitky aspoň prostredníctvom sociálnej siete. Už 26. marca 2020 deťom on-line čítali rozprávku H. Ch. Andrersena Snehová kráľovná, ktorá patrí medzi jeho najkrajšie rozprávky.

Čítanie rozprávok on-line prebieha každý deň o 10:00 hod. na FB stránke knižnice, kde môžu poslucháči nájsť viacero načítaných rozprávok nielen od Andersena, ale aj iných autorov. Nájdete ich na  https://www.facebook.com/pg/VerejnaKniznicaMikulasaKovacaBB/posts/.

V piatok si pripravili knihovníčky viacero aktivít, ktorými chceli deti doma v prvom rade pozdraviť a pripomenúť im slávneho dánskeho rozprávkara. Zároveň chceli deťom tlmočiť odkaz, že Noc s Andersenom sa uskutoční v náhradnom termíne a predsa sa len môžu tešiť na toto obľúbené podujatie.

V popoludňajších hodinách bol na FB stránke knižnice odvysielaný príspevok, v ktorom sa deťom prihovorila a pozdravila ich knihovníčka Ivka Weissová. Deťom sprostredkovala krátke rozprávanie o živote a tvorbe H. Ch. Andersena.

Milým prekvapením bol aj príhovor herečky a speváčky Dagmar Rostand, ktorá už pred dvoma rokmi pre knižnicu zložila veľmi peknú pesničku venovanú H. Ch. Andersenovi (autorka textu i hudby). Piesňou, ktorú zaspievala, chcela potešiť malých i veľkých a pridala aj svoje úprimné vyznanie:

„Dánsky rozprávkar má množstvo nádherných rozprávok, ktoré sú  také krásne a skutočné, ako náš vlastný život.“

https://www.facebook.com/VerejnaKniznicaMikulasaKovacaBB/videos/512650739643286/

„Sme radi, že takýmto spôsobom sme mohli deťom, ktoré sa na Noc s Andersenom každoročne tešia spríjemniť piatkové popoludnie a pripomenúť im, že sme na nich nezabudli,“

uviedla manažérka VKMK Soňa Šóky.

A aby toho nebolo málo, nezabudlo sa ani na tých, ktorí radi súťažia. Súťaž prostredníctvom FB-ku bola samozrejme venovaná príbehom slávneho rozprávkara. Deti dostali úlohu napísať aspoň päť rozprávok, ktoré poznajú od H. Ch. Andersena a nakresliť svoju obľúbenú rozprávkovú postavu od uvedeného autora.

Pre tých, ktorí neváhali, zapojili sa a poslali svoje odpovede čaká odmena, ktorú dostanú po otvorení knižnice.

 

Zdroj: Soňa Šóky, Foto: ilustračné