Ľudový odev zažiari aj pod Zelenou klenbou

KULTÚRA
0 /

Stredoslovenské múzeum opäť vytvorí priestor na prezentáciu tradícií. Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou totiž tentoraz návštevníkom ponúkne zaujímavú prednášku Jany Kucbeľovej o ľudových odevoch a krojoch. V  Thurzovom dome sa tak v rámci pravidelného cyklu budeme venovať tejto čoraz obľúbenejšej téme.

Stredoslovenské múzeum v obľúbenom pravidelnom podujatí siahne po téme  – Ľudové tradície v odevoch. Tie už tento štvrtok v Thurzovom dome priblíži etnologička PhDr. Jana Kucbeľová.

Odznejú tak zaujímavé informácie o tom, ako sa starať o toto vzácne dedičstvo či akú historickú hodnotu majú kroje v súčasnosti. Podrobnejšie sa pozrieme aj na tradičnú súčasť ľudových odevov – partu – bohato zdobenú čelenku, ktorú mohli nosiť len dospelé slobodné dievčatá počas významných príležitostí.

„Záujem o tradičné ľudové odievanie na Slovensku stále pretrváva. Podnietili ho nielen masmédiá, ale aj stále pretrvávajúce aktivity, pri ktorých sa ľudia obliekajú do kroja ako sú púte, folklórne festivaly, dožinky. Okrem samotných krojov sa ľudia čoraz častejšie obliekajú aj do štylizovaného oblečenia, ktoré čerpá vzory z tradičného. Svojou originalitou tak sami nositelia poukazujú na to, odkiaľ pochádzajú,“

vysvetlila etnografka SSM Mária Trubínyová.

Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou sa uskutoční v stredu 23. septembra 2020 o 17:00 hod. v Thurzovom dome.

Stretnutia s minulosťou 09_20

Zdroj: Kristína Hatarová, Foto: ilustračné