FOTO: Skvelý 365. Radvanský jarmok v nedeľu skončil, nech žije ten budúcoročný

KULTÚRA
1 /

Nedeľa 10. septembra 2023 bola záverečným dňom úspešného 365. Radvanského jarmoku, ktorý je najväčšou kultúrno-spoločenskou udalosťou v meste pod Urpínom. Aj v tento deň žilo historické Námestie SNP s okolím jarmočným ruchom a kultúrnym programom. Pripomeňme si ho v poslednej fotogalérii.

Barbakán

Nedeľný  program odštartoval 45-minútový náučný divadelno-šermiarsky program v prevedení divadla Via Historica, po ktorom nasledovali ukážky výcviku dravých vtákov.

Zaujalo aj vystúpenie Rómskeho folklórneho súboru Romano Jilo zo Zvolena a na záver si návštevníci mohli vychutnať koncert venovaný tradičným prejavom ľudovej kultúry z Čierneho Balogu.

Námestie SNP 

V historickom centre mesta znela maďarská hudba v podaní folklórneho súboru z nášho partnerského mesta Šalgotarján. O kvalitný hudobný zážitok sa postarala aj vokálna skupina Fragile či Folklórny súbor Stavbár zo Žiliny.

Nechýbalo ani tradičné poďakovanie remeselníkom, ktorí po roku opäť zavítali do Banskej Bystrice a predviedli nám svoje umenie.

„Remeselníci sú dušou nášho jarmoku a som rád, že tento rok ich prišlo na jarmok jarmokov takmer 300. V nedeľu popoludní sme si pre nich pripravili malú slávnosť na hlavnom pódiu, počas ktorej som sa im poďakoval za uplynulé štyri dni. Zároveň mi bolo cťou prebrať ich spoločný dar pre Banskobystričanov. Bol to ručne vyrábaný nožík, na výrobe ktorého jeden z nich pracoval 40 hodín. Keďže sa hovorí, že nožík sa darovať nemôže, zaplatil som zaň pripraveným mešcom zlatých dukátov. Na znak ukončenia jarmoku som rozbil keramický džbán, ktorého čriepky sa rozleteli po našom námestí. Remeselníci a návštevníci si ich postupne vyzbierali. Práve tie by ich mali podľa povery nasmerovať na budúcoročný 366. Radvanský jarmok,“

uviedol po tradičnom poďakovaní remeselníkom viceprimátor Jakub Gajdošík.

Jakub Gajdošík

Jakub Gajdošík

Organizátori jarmoku odviedli skvelú prácu

Takže 365. Radvanský jarmok je už minulosťou a môžeme sa tešiť na ten budúcoročný – už 366. v poradí. Tohto roku náramne vyšlo počasie, ale vydaril sa aj pripravený program. Ulice v centre Banskej Bystrice praskali vo švíkoch, prišlo veľa návštevníkov zblízka i ďaleka.

Desiatky hodín bohatého kultúrneho programu, viac ako 300 remeselníkov a predajcov v stánkoch s umelecko-ľudovými výrobkami i v stánkoch s občerstvením či zábavné atrakcie. To bola mozaika, z ktorej sa vyskladal jedinečný jarmok v meste pod Urpínom.

„Teší ma najmä veľký záujem o Trh tradičných remesiel, čo svedčí o tom, že ľudia si cenia náročnú prácu a zručnosti remeselníkov. Zároveň som rád, že remeslá nezaniknú, pretože stará generácia odovzdáva svoje majstrovstvo aj mladším nasledovníkom a inšpiruje ich. Z úst remeselníkov často zaznievalo, že žiadny iný jarmok na Slovensku nemá takú jedinečnú atmosféru, ako ten náš Radvanský jarmok.  Ďakujem všetkým našim pracovníkom z Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu, ktorí sa nám postarali o vynikajúci jarmok. Ďakujem všetkým účinkujúcim, technikom, osvetľovačom, zvukárom, záchranným, hasičským a policajným zložkám za promptné nasadenie pri vzniknutých situáciách, ale aj za plynulý priebeh podujatia. S hrdosťou môžem skonštatovať, že 365. ročník Radvanského jarmoku sa vydaril,“

povedal na záver Radvanského jarmoku banskobystrický primátor Ján Nosko.

Ján Nosko s rodinou

Ján Nosko s rodinou

Práve skončený Radvanský jarmok 2023 sa niesol v znamení motívu  štyroch remesiel – mediarstva, cinárstva, zlatníctva a kováčstva. Pozornosť návštevníkov pútal trh tradičných remesiel a stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami, ktoré sa nachádzali na Námestí Štefana Moysesa, Námestí SNP a v Dolnej ulici.

Návštevníci si mohli užiť pestrý kultúrny program na pódiách pred Barbakánom či na Námestí SNP, ochutnať jarmočné špeciality (aj keď ceny zodpovedali súčasnému  inflačnému obdobiu) alebo sa zabaviť na kolotočoch, ktoré boli situované na Štefánikovom nábreží. Treba povedať, že organizátori 365. Radvanského jarmoku zvládli svoje úlohy profesionálne a ľudia mohli odchádzať z jarmočnej Banskej Bystrice spokojní.

https://www.facebook.com/banskabystricamesto/videos/1469734290533799

365. Radvanský jarmok

365. Radvanský jarmok

Zdroj: (tom) a mesto BB, Foto: FB, M. Kováč, K. Baranyai a T. Pastorok