FOTO: V Banskej Bystrici sa spievalo po francúzsky

KULTÚRA
0 /

Tento rok Alliance Française v Banskej Bystrici usporiadala finále národnej a medzinárodnej (V4) súťaže „Spievam po francúzsky“ v jeden deň v Záhrade – Centre nezávislej kultúry.

Podujatie finančne podporilo aj Mesto Banská Bystrica, ktorého zástupcovia sa ho zúčastnil. Medzi ďalšími hosťami bol veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Jeho Excelencia Christophe Léonzi i pani Emmanuelle Daill – jazyková atašé francúzskeho veľvyslanectva v SR. Podujatie svojou účasťou podporil aj Stanislav Líška – vedúci regionálnej kancelárie prezidenta SR. Za Mesto Banská Bystrica odovzdala ceny laureátom poslankyňa MsZ Katarína Čižmárová, predsedníčka kultúrnej komisie.

Národného finále sa zúčastnilo 12 súťažiacich v troch kategóriách (do 14 rokov, od 15 do 17 rokov, 18 rokov a viac). Víťaz postúpil do medzinárodného finále krajín V4, ktoré nasledovalo ihneď po odspievaní  skladieb slovenských súťažiacich. Po každej kategórii medzinárodná porota určila poradie.

Predsedníčkou poroty bola známa multižánrová speváčka Jana Orlická (SR), členmi poroty francúzsky lektor Stéphane Tardy (FR), prezidentka Alliance Française v Ostrave Miroslava Paulínková (ČR) a učiteľka francúzštiny Aneta Wojtaszek (Poľsko).

Slovenská republika získala jedno víťazstvo (Kateřina Mojžišová z Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici) a dve druhé miesta (Klára Džuponová z Prievidze a Karolína Kantorová zo Žiaru nad Hronom), Poľsko jedno víťazstvo a dve tretie miesta, Česká republika jedno víťazstvo a jedno tretie miesto, Maďarská republika jedno druhé miesto.

Na záver porota určila supervíťaza národného finále: Karolína Kantorová (kategória 18 rokov a viac) zo ZUŠ Zity Strnadovej – Parákovej v Žiari nad Hronom so skladbou „Demain des l´aube“ (od Anne Sila).

Supervíťazom medzinárodného kola sa stala poľská interpretka Alexandra Grabowska (kategória do 14 rokov) z Krakova so skladbou “Rester seule” (od Louane) a získala zájazd do Paríža.

Cenu poroty získala slovenská interpretka Kateřina Mojžišová (kategória 15 – 17 rokov) z Gymnázia J. G. Tajovského Banská Bystrica so skladbou “Nuit blanche” (od Cyrille Aimée).

Pán veľvyslanec Christophe Léonzi vyzdvihol výborné výkony súťažiacich a tiež to, že súťaž sa koná v dynamickej Banskej Bystrici, kde sa vždy rád vracia. Poďakoval sa Alliance Française za podporu francúzskej kultúry a bol rád, že sa podujatia zúčastnilo veľa výborných interpretov a ich podporovateľov. Spomenul, že práve takéto podujatia prispievajú k tomu, že francúzština sa stáva stále významnejšou v EÚ.

Tomáš Márton, prezident Alliance Française, k súťaži uviedol:

„Teším sa, že umelecká úroveň interpretov každoročne narastá. Tento rok je to na Slovensku už 19. ročník súťaže Spievam po francúzsky z ktorých v posledných 9 ročníkoch sme my hlavní organizátori národného kola. Spolu s Alliance Française (AF) v Ostrave sme sa každoročne striedali v organizovaní česko-slovenského finále. Posledné roky sme rozšírili medzinárodnú súťaž aj o Poľsko a Maďarsko, teda krajiny V4. Vlani nás privítali v Budapešti a o rok medzinárodné finále zorganizuje AFOstrava.“

Thomas Laurent, riaditeľ Alliance Française v Banskej Bystrici, ho doplnil:

„Aká radosť vidieť toľko návštevníkov podujatia tu v Záhrade ! Je to prvý raz, čo sa pokúšame v jeden deň zorganizovať národné i medzinárodné finále. Pre vrtkavé počasie sme nemohli ísť podľa pôvodného plánu – postaviť pódium vonku, ale nakoniec diváci radi v prestávke vyšli do záhrady pochutnať si na našich francúzskych palacinkách. Každý rok, vďaka učiteľom francúzštiny a učiteľom hudby úroveň účinkujúcich významne rastie. Tento rok sme často pociťovali zimomriavky pri ich produkciách.“

Pán veľvyslanec pred finále speváckej súťaže s radosťou odovzdal medzinárodné diplomy z jazyka francúzskeho DELF a DALF študentkám a študentom gymnázií z Banskej Bystrice, Zvolena a Ružomberka, za účasti ich profesorov. Bol to výborný vstup do tohto krásneho francúzskeho popoludnia v Banskej Bystrici.

Zdroj: Alliance Française BB, Foto: FB