Dni mesta 2019 otvoria Kultúrne leto v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

Tohtoročné Dni mesta sa uskutočnia v polovici júna, ako je v meste pod Urpínom zvykom, odštartujú Kultúrne leto. Počas tohto podujatia sa môžu obyvatelia i návštevníci nášho mesta tešiť na mnoho vystúpení. 

Dni mesta Banská Bystrica opäť prinesú pestrú ponuku banskobystrických kultúrnych inštitúcií, mladých nádejných domácich kapiel, módnu show, divadlo, ale aj banskú históriu. Dni mesta tento rok Banskobystričania oslávia v dňoch 14. a 15. júna 2019.

Piatok 14. júna

V piatok 14. júna sa so svojím programom predstavia banskobystrické kultúrne inštitúcie. Vystúpi Tanečná škola Brishka, Základná umelecká škola J. Cikkera, Akadémia umení so známymi muzikálovými melódiami a zapojí sa aj Konzervatórium J. L. Bellu. Nebude chýbať ani veľtrh kultúrnych inštitúcií a mimovládnych organizácií pôsobiacich v našom meste, ktoré budú informovať o svojej činnosti. Minulý rok sa ho zúčastnilo 21 inštitúcií.

„Všetkých srdečne pozývam na tohtoročné Dni mesta! V Banskej Bystrici sa počas roka koná veľa rôznych podujatí, čo ma veľmi teší. Sú zamerané na šport, kultúru, históriu či rozmanité hudobné štýly pre všetky vekové kategórie. Dni mesta sú však prvou predzvesťou slnečného leta, ktoré bude opäť pestré. Zaujímavý program vyvrcholí v septembri, keď budeme žiť obľúbeným Radvanským jarmokom,“

hovorí primátor mesta Ján Nosko.

V rámci Dní mesta sa po prvý raz uskutoční aj tematická výstava fotografií z kultúrnych podujatí, ktoré organizuje Oddelenie kultúry mesta Banská Bystrica. Ďalšou novinkou budú tanečné vstupy v exteriéroch mesta v podaní Divadla Štúdio tanca. Akadémia umení ponúkne záujemcom vo svojom divadelnom štúdiu komédiu „Nemá kocúr večne hody“.

Večer bude patriť rumunským hosťom. Predstaví sa nielen kapela Taraf de Haidouks, ale aj návrhári pochádzajúci z tejto krajiny, ktorí sa postarajú o Módnu show. Piatok uzavrie známa srbská kapela Boban Markovic Orkestar, ktorá roztancuje celé námestie.

Sobota 15. Júna

Zaujímavý program Dní mesta pokračuje aj v sobotu. Zuzana Chrenková Srncová z Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu k tomu uvádza:

„Po minuloročnom úspechu bude sobotňajší program opäť zameraný na banské historické tradície a spracovanie medi. Návštevníci sa môžu tešiť na zaujímavé predstavenie Bábkového divadla na Rázcestí. Dozvedia sa o tom, ako vzniklo bábkové divadlo, aké typy bábok poznáme a dokonca si každý bude môcť vyskúšať aj ich vodenie. Následne sa môžu prejsť Medenou cestou, ktorá bude v tomto roku obohatená aj o tradičnú kováčsku vyhňu s mechmi, ktoré rozkurujú pec. Tento animačný program bude pre všetkých, ktorí chcú vedieť viac o starobylom procese získavania a spracovania medi.“

Malé skupiny sa budú presúvať medzi stanovišťami so sprievodnou mapou. Na Námestí SNP budú na rôznych miestach postavené funkčné repliky historických banských strojov – stupy, hámor, pec na odlievanie rudy, baňa, ako aj spomínaná kováčska vyhňa.  Každý, kto absolvuje Medenú cestu, si z nej odnesie vlastnoručne vyrobený spomienkový predmet.

Ani tento rok nebudú chýbať tradičné Banícke festivácieStarohorský banícky spevokol a ich hostia z Banskej Štiavnice a Novej Bane budú sprevádzať záujemcov významnými baníckymi miestami v rámci Námestia SNP. Zaspievajú tradičné banícke piesne a porozprávajú banícke vtipy.

Na záver sa v sobotu predstaví hudobný projekt Gatsby Sound a o 21:00 hod. sa bude pódiom rozliehať spojenie rocku a folklóru v podaní Filipa Jánošíka a hotových umelcov. Organizátori sa už tešia na Vás.

Zdroj: Mesto BB, Foto: ilustračné