Polícia: Auto nie je výkladná skriňa, nedávajte šancu zlodejom!

Krimi
0 /

Leto je v plnom prúde a s ním aj letná turistická sezóna. Ľudia často zabúdajú na riziko vykradnutia auta a taktiež na skutočnosť, že vodič je aj podľa zákona povinný zabezpečiť vozidlo a prepravované veci proti odcudzeniu, ak sa vzdialite mimo dohľadu na svoje auto.

Čo láka zlodejov?

Ak vidia v interiéri auta draho pôsobiace veci osobnej potreby, môže to byť technika, autorádio, tablet, telefón, kufrík, kabelka, batoh, peňaženka, bunda alebo kabát pohodený v aute.

Ďalej je to otvorené bočné okno, otvorené strešné okno (hoci len vyklopené), neuzamknuté auto či tmavé neosvetlené miesto, kde vaše auto parkuje. To posledné je rozbité sklo na okne.

Ako znížiť riziko krádeže?

Hoci aj pri krátkom opustení auta, nikdy v ňom nenechávajte vyššie spomenuté predmety, ktoré hneď udrú do očí. Z odstaveného vozidla si nezabudnite zobrať aj osobné doklady resp. tie od auta. Vozidlo vždy riadne uzamknite a zavrite všetky okná.

Čo robiť s vykradnutým autom?

Nikdy si do auta nesadajte a nezisťujte, čo vám zmizlo. Môžete zničiť rôzne stopy, ktoré páchateľ v aute zanechal. Ihneď zavolajte linku 158 a riaďte sa pokynmi a odporúčaniami policajného operátora.

Aj vy môžete pomôcť, zavolajte na 158

Ak sa neznáme alebo zamaskované osoby pohybujú po parkoviskách v okolí odstavených áut a ich správanie sa vám zdá podozrivé, neváhate volať políciu na číslo 158.

Páchatelia sa často pohybujú na autách. Všimnite si typ, farbu, evidenčné číslo a ak je to možné aj posádku (počet, pohlavie, vek, farbu vlasov a iné).

Zdroj: KR PZ BB, Foto: ilustračné