Podľa policajného vyšetrovania smrť kolobežkára na Tatranskej zapríčinil alkohol

Krimi
3 /

Vyšetrovanie smrti kolobežkára v Banskej Bystrici na Tatranskej prinieslo odpoveď na otázku, čo mohlo byť príčinou nočnej nehody, pri ktorej 49 – ročný muž utrpel zranenia a záchranári mu už nedokázali pomôcť.

„Skúmaním bolo zistené, že muž mal v krvi 3,24 promile alkoholu! Ďalším veľmi dôležitým faktorom bolo, že nemal na hlave ochrannú prilbu, ktorá by pravdepodobne mohla následky zmierniť, keďže muž pri páde utrpel práve poranenie hlavy,“

uvádza banskobystrická polícia na sociálnej sieti.

Krátko po polnoci 20. mája 2022 na Tatranskej ulici v Banskej Bystrici našli na priechode pre chodcov ležať muža bez známok života, s viditeľným poranením hlavy. Na mieste činu vedľa neho ležala elektrická kolobežka.

 „Na tiesňovú linku zavolal náhodný okoloidúci. Videl muža na zemi, ktorý nereagoval, operátor mu asistoval pri oživovaní, v ktorom pokračovali aj záchranári. Napriek ich maximálnemu úsiliu mu nedokázali pomôcť,“

informovala Alena Krčová, hovorkyňa operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby.

V súvislosti s touto nehodou sa polícia v Banskej Bystrici obrátila na občanov so žiadosťou o pomoc pri vyšetrovaní príčin úmrtia 49 – ročného muža na Tatranskej.

Slovenská legislatíva rozlišuje medzi obyčajnou kolobežkou a elektrickou kolobežkou. Používateľ obyčajnej kolobežky, teda tej bez elektrického pohonu, je považovaný za chodca. Na druhej strane používateľ elektrickej kolobežky je považovaný za vodiča nemotorového vozidla s pomocným motorčekom. Tento rozdiel stanovuje aj rozdiely v akceptovaní alkoholu požitého pred jazdou.

Kým pre používateľa obyčajnej kolobežky nie je v zákone uvedené, koľko alkoholu môže mať v krvi počas jazdy, pre vodiča elektrickej kolobežky platia rovnaké pravidlá ako pre cyklistu.

Ten môže pred jazdou na bicykli požívať alkoholické nápoje do 0,5 promile (0,24 mg/l). Platí to však iba v zastavanom území obce a na cestičke pre cyklistov, mimo týchto zón sa žiadny alkohol u cyklistov netoleruje.

Autor: (tom), Foto: policajné a ilustračné