Mimoriadna udalosť: Pri Sliači havarovalo cvičné vojenské lietadlo L – 39

Krimi
2 /

Ministerstvo obrany SR v stredu popoludní  oznámilo haváriu cvičného vojenského lietadla L – 39 pri Sliači. Dvaja piloti sa zachránili katapultom, keď predtým nasmerovali stíhačku do neobývaného priestoru, kam aj dopadla.

Piloti sa katapultovali

V stredu 10. októbra 2018 krátko pred 14:15 hod.  v priestore medzi Sliačom a Kováčovou havarovalo cvičné vojenské lietadlo L – 39. Obaja piloti na palube sa stihli katapultovať. Stíhačka Albatros L – 39 nebola vyzbrojená. Po jej páde zasahovali vojenskí hasiči s 12 príslušníkmi OR HaZZ vo Zvolene a OR HaZZ v Banskej Bystrici na štyroch kusoch techniky. Pilotov, ktorí po katapulte pristáli na lúke, okamžite odviezla zdravotná záchranná služba do nemocnice a podľa posledných informácií sú mimo ohrozenia života.

Na miesto nehody prišiel aj minister obrany Peter Gajdoš. Na tlačovej besede neskôr uviedol, že príčinou nehody bol podľa predbežných zistení výpadok motora:

„Dvojčlenná posádka sa katapultovala v poslednej chvíli. V akej to bolo výške, ukáže až vyšetrovanie. Jeden z členov bol inštruktor a druhý sa mal zdokonaľoval v lietaní. Obaja piloti prežili, po prevezení do nemocnice im bola poskytnutá potrebná zdravotnícka pomoc. Ani jeden z členov posádky nie je v ohrození života.“

Ako povedal minister Gajdoš, stroj sa pri páde nachádzal tesne za Sliačom v neobývanom priestore, kam ho ešte pred katapultovaním nasmerovali piloti.

Podľa veliteľa Vzdušných síl Ozbrojených síl Ľubomíra Svobodu bolo cvičné lietadlo L – 39 vyrobené v roku 1989 a prešlo už dvomi generálnymi opravami.Všetky lety albatrosov nateraz pozastavili, musia prejsť komplexnou kontrolou.

Pád lietadla vyšetruje polícia

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová k prípadu uviedla:

„V stredu (10. 10.) okolo 14.00 hod. došlo z doposiaľ nezistených príčin k pádu lietadla  typu L-39 Albatros s dvojčlennou posádkou,  ktorá sa katapultovala. Piloti utrpeli ľahké zranenia, nie sú v ohrození života. Lietadlo dopadlo v blízkosti zastavanej časti Sliača. Pádom lietadla došlo k jeho samotnému zničeniu, čím bola spôsobená škoda vo výške najmenej  27.000 eur.“

Vyšetrovateľ KR PZ v Banskej Bystrici začal trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia.

L-39 Albatros

Je prúdové podzvukové cvičné lietadlo vyvinuté v 60. rokoch v ČeskoSlovensku. Ide o prvý typ cvičného prúdového lietadla druhej generácie a jeden z prvých typov s dvojprúdovým motorom. L-39 sa stal jednotným cvičným lietadlom armád Varšavskej zmluvy (s výnimkou Poľska), v 70. a 80. rokoch bol v počte približne 2 800 kusov súčasťou leteckého parku letectiev troch desiatok štátov a zostáva najpoužívanejším prúdovým cvičným lietadlom na svete.

L-39 Albatros je všestranné lietadlo určené pre základný, pokročilý aj bojový letecký výcvik, vo verziách, ktoré umožňujú inštaláciu výzbroje. Môže byť použitý aj ako ľahké bojové lietadlo, obmedzene môže pôsobiť aj proti vzdušným cieľom. Vďaka skvelým letovým vlastnostiam a ľahkej ovládateľnosti je vhodný aj pre leteckú akrobaciu, ktorú s týmto typom predvádzala i slovenská akrobatická skupina Biele Albatrosy (1991 – 2004).

Medzi ďalšie prednosti Albatrosu patrí jeho vysoká spoľahlivosť, jednoduchosť a nenáročnosť na obsluhu. Lietadlo je navrhnuté tak, aby mohlo pôsobiť bez problémov aj z nespevnených plôch (vstupy vzduchu vysoko nad zemou, kryté pred nečistotami krídlom, zakryté podvozkové šachty).

Lietadlo bolo navrhnuté ako súčasť komplexného výcvikového systému, kam patrí aj pilotný trenažér TL-39, trenažér katapultáže NKTL-39, pozemné kontrolné zariadenie KL-39 a cvičný terč KT-04. V súčasnosti má armáda SR osem týchto lietadiel.

Autor: (tom), Foto: Viktor Schott. MO SR a ilustračné